Podanie do stawu biodrowego osocza bogatopłytkowego z tłuszczem bogatym w komórki macierzyste – opis zabiegu

Zwyrodnienia stawów biodrowych to najczęstsze problemy układu ruchu, z jakimi zmagają się ludzie starsi i w średnim wieku oraz osoby mało aktywne fizycznie. Jedną z tego typu chorób jest chondropatia, niszcząca chrząstkę otaczającą kości stawów, wywołująca bóle stawowe i obrzęki.

Współcześnie istnieje wiele metod leczenia zwyrodnień stawu biodrowego, od diety, rehabilitacji mięśni, przez niesterydowe leki przeciwzapalne po wiskosuplementację i komórki macierzyste.

Terapia komórkami macierzystymi

Komórki macierzyste mogą przekształcać się w dowolny rodzaj dojrzałych komórek, w tym w komórki tkanki chrzęstnej. Po podaniu do chorego stawu skutecznie leczą zwyrodnienia stawu biodrowego. Ich efektywność wzmacnia działanie czynników wzrostu zawartych w osoczu bogatopłytkowym. Osocze to autologiczny preparat pozyskiwany z krwi pacjenta, cechujący się wszechstronnym działaniem w medycynie, m.in. zmniejsza dolegliwości bólowe. Podawany do stawu wymaga odpowiedniego nośnika, którym może być tłuszcz bogaty w komórki macierzyste.

Klinika MedicaLaser oferuje leczenie zwyrodnień stawu biodrowego, polegające na podaniu bezpośrednio do chorego stawu osocza bogatopłytkowego z tłuszczem bogatym w komórki macierzyste. Terapia trwa kilka godzin i wymaga hospitalizacji. W zabiegach bierze udział zespół złożony z 7 osób: anestezjologa, radiologa, lekarza i pielęgniarek, współpracujących ze sobą w sali operacyjnej. Niekiedy, przy pacjencie z dużą otyłością, przy stole znajduje się 8 osób. Podczas zabiegów lekarz z pielęgniarkami odpowiednio układają pacjenta, by móc podawać komórki macierzyste w chore miejsca.

Opis zabiegu

Przed terapią pacjent przechodzi kwalifikację i szereg badań. W klinice spędza cały dzień i pozostaje w niej na noc. Zabiegi trwają ok. 5-6 godzin, przeprowadza się je w krótkim dożylnym znieczuleniu. Pierwszym krokiem jest pobranie od pacjenta ok. 250 ml krwi i opracowaniu jej celem jak największego zagęszczenia cytokin w niewielkiej ilości osocza – uzyskania 5-6 ml koncentratu osocza.  

Kolejny etap to pobranie tłuszczu z okolic brzucha metodą liposukcji. Pozyskaną tkankę poddaje się obróbce polegającej na odrzuceniu starych i słabych komórek. W efekcie uzyskuje się 15-20% wysokoskoncentrowanego materiału – koncentrat osocza i tłuszcz bogaty w komórki macierzyste.

Zabieg polega na serii iniekcji osocza z tłuszczem bogatym w komórki macierzyste. W trakcie jednego podania osocza wykonuje się kilkanaście zdjęć RTG, dzięki czemu lekarz ma pełną kontrolę nad kaniulą. Skopia daje gwarancję, że komórki macierzyste są podawane bezpośrednio do chorego stawu biodrowego.

Nowatorska metoda leczenia stawu biodrowego

Podczas zabiegu choremu podaje się osocze zagęszczone do 3 mln/1 mikrolitr (13-krotne zagęszczenie), tłuszcz bogaty w komórki macierzyste oraz żywe komórki tłuszczowe. Efektywność terapii wzrasta dzięki komórkom macierzystym, zwiększającym przeżywalność tłuszczu w stawie. Z kolei komórki są stymulowane przez czynniki wzrostu zawarte w osoczu bogatopłytkowym, co przekłada się na zniesienie stanu zapalnego i przekształcenie się komórek macierzystych w brakującą tkankę.

Po zabiegach pacjent powinien rozpocząć rehabilitację – proste ćwiczenia bez obciążeń, np. stretching, rower, basen. Ich celem jest rozprowadzenie mazi po stawie i budowa struktury mięśniowej. By stopniowo zwiększać zakres pracy stawu, po ok. 2 m-cach przechodzi się do ćwiczeń siłowych.

Leczenie chondropatii stawu biodrowego w MedicaLaser

Oferowana przez Klinikę MedicaLaser terapia osoczem bogatopłytkowym z tłuszczem bogatym w komórki macierzyste to najbardziej zaawansowana metoda leczenia zwyrodnień stawu biodrowego, jaka istnieje obecnie na rynku zarówno w Polsce, jak i w Europie. Stopień złożoności i czas jej trwania, użyte technologie oraz skuteczność zabiegu stawia klinikę w czołówce europejskich ośrodków medycznych, a samą metodę – na czele ogólnodostępnych terapii na świecie.

Dodaj komentarz

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska