Podanie do stawu biodrowego osocza bogatopłytkowego z tłuszczem bogatym w komórki macierzyste

Zwyrodnienia stawów biodrowych to najczęstsze problemy układu ruchu, z jakimi zmagają się ludzie starsi i w średnim wieku oraz osoby mało aktywne fizycznie. Jedną z tego typu chorób jest chondropatia, niszcząca chrząstkę otaczającą kości stawów, wywołująca bóle stawowe i obrzęki.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Współcześnie istnieje wiele metod leczenia zwyrodnień stawu biodrowego, od diety, rehabilitacji mięśni, przez niesterydowe leki przeciwzapalne po wiskosuplementację i komórki macierzyste.

Terapia komórkami macierzystymi

Komórki macierzyste mogą przekształcać się w dowolny rodzaj dojrzałych komórek, w tym w komórki tkanki chrzęstnej. Po podaniu do chorego stawu skutecznie leczą zwyrodnienia stawu biodrowego. Ich efektywność wzmacnia działanie czynników wzrostu zawartych w osoczu bogatopłytkowym. Osocze to autologiczny preparat pozyskiwany z krwi pacjenta, cechujący się wszechstronnym działaniem w medycynie, m.in. zmniejsza dolegliwości bólowe. Podawany do stawu wymaga odpowiedniego nośnika, którym może być tłuszcz bogaty w komórki macierzyste.

Wiele klinik oferuje leczenie zwyrodnień stawu biodrowego, polegające na podaniu bezpośrednio do chorego stawu osocza bogatopłytkowego z tłuszczem bogatym w komórki macierzyste. Terapia trwa kilka godzin i wymaga hospitalizacji. W zabiegach bierze udział zespół złożony z 7 osób: anestezjologa, radiologa, lekarza i pielęgniarek, współpracujących ze sobą w sali operacyjnej. Niekiedy, przy pacjencie z dużą otyłością, przy stole znajduje się 8 osób. Podczas zabiegów lekarz z pielęgniarkami odpowiednio układają pacjenta, by móc podawać komórki macierzyste w chore miejsca.

Warto wiedzieć: Komórki macierzyste po podaniu do chorego stawu rozpoczynają proces przekształacania się w komórki tkanki chrzęstnej, a osocze wzmacnia ich działanie. Dzięki temu zdrowe chrząstki stawowe namnażają się i odbudowywują.

Opis zabiegu podania osocza bogatopłytkowego do stawu biodrowego

Przed terapią pacjent przechodzi kwalifikację i szereg badań. W klinice spędza cały dzień i pozostaje w niej na noc. Zabiegi trwają ok. 5 - 6 godzin, przeprowadza się je w krótkim dożylnym znieczuleniu. Pierwszym krokiem jest pobranie od pacjenta ok. 250 ml krwi i opracowaniu jej celem jak największego zagęszczenia cytokin w niewielkiej ilości osocza – uzyskania 5 - 6 ml koncentratu osocza.

Kolejny etap to pobranie tłuszczu z okolic brzucha metodą liposukcji. Pozyskaną tkankę poddaje się obróbce polegającej na odrzuceniu starych i słabych komórek. W efekcie uzyskuje się 15 - 20% wysokoskoncentrowanego materiału – koncentrat osocza i tłuszcz bogaty w komórki macierzyste.

Zabieg polega na serii iniekcji osocza z tłuszczem bogatym w komórki macierzyste. W trakcie jednego podania osocza wykonuje się kilkanaście zdjęć RTG, dzięki czemu lekarz ma pełną kontrolę nad kaniulą. Skopia daje gwarancję, że komórki macierzyste są podawane bezpośrednio do chorego stawu biodrowego.

Ważne: Przed zabiegiem wprowadzenia osocza przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem, a następnie robiony jest szereg badań, sprawdzających czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu.

Nowatorska metoda leczenia stawu biodrowego

Podczas zabiegu choremu podaje się osocze zagęszczone do 3 mln/1 mikrolitr (13-krotne zagęszczenie), tłuszcz bogaty w komórki macierzyste oraz żywe komórki tłuszczowe. Efektywność terapii wzrasta dzięki komórkom macierzystym, zwiększającym przeżywalność tłuszczu w stawie. Z kolei komórki są stymulowane przez czynniki wzrostu zawarte w osoczu bogatopłytkowym, co przekłada się na zniesienie stanu zapalnego i przekształcenie się komórek macierzystych w brakującą tkankę.

Po zabiegach pacjent powinien rozpocząć rehabilitację – proste ćwiczenia bez obciążeń, np. stretching, rower, basen. Ich celem jest rozprowadzenie mazi po stawie i budowa struktury mięśniowej. By stopniowo zwiększać zakres pracy stawu, po ok. 2 m-cach przechodzi się do ćwiczeń siłowych.

Warto wspomnieć: Terapia komórkami macierzystymi, zastosowana odpowiednio wcześnie może zapobiegać postępowaniu zwyrodnienia stawu biodrowego. Jest alternatywą do odsunięcia w czasie lub nawet uniknięcia endoplastyki biodra.

Leczenie chondropatii stawu biodrowego osoczem bogatopłytkowym

Oferowana przez wiele klinik terapia osoczem bogatopłytkowym z tłuszczem bogatym w komórki macierzyste to najbardziej zaawansowana metoda leczenia zwyrodnień stawu biodrowego, jaka istnieje obecnie na rynku zarówno w Polsce, jak i w Europie. Stopień złożoności i czas jej trwania, użyte technologie oraz skuteczność zabiegu stawiają metodę w czołówce europejskich ogólnodostępnych terapii na świecie.

Uwaga: Osocze bogatopłytkowe to nie tylko czynnik wzrostu lecz również środek uśmierzający ból stawu biodrowego. To doskonałe rozwiązanie w przypadku zapalenia stawu biodrowego czy stanu zwyrodnieniowego biodra.

Źródła:


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Podanie czynników wzrostu do stawu biodrowego

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…