Zęby to wizytówka każdego człowieka, ważna część tzw. pierwszego wrażenia, jakie czynimy na rozmówcach. Dlatego należy o nie szczególnie dbać, przede wszystkim regularnie odwiedzając stomatologa. Gdy jednak posiada się jakiekolwiek wady zgryzu, konieczne jest leczenie ortodontyczne. Dzięki niemu poprawia się wygląd, a przy tym dba o zdrowie uzębienia (nieleczone wady zgryzu mają liczne konsekwencje).

W 2014 roku firma Wrigley Polska w ramach programu "Chroń dziecięce uśmiechy" przeprowadziła u prawie 6 000 uczniów szkół podstawowych przesiewowe badania stanów uzębienia. Wynika z nich, że aż 60% dzieci cierpi na wady zgryzu, przy czym częściej zaobserwowano je u starszych, mieszkających w mniejszych miastach. To zatrważające statystyki. Większość wad szczęki nie znika całkowicie, wymaga specjalistycznego leczenia ortodontycznego. Bez niego uzębienie będzie bardziej podatne na próchnicę i osadzanie się kamienia nazębnego. Dodatkowo mogą pojawić się trudności z wymową i żuciem, nieestetyczny wygląd twarzy, zwiększona łamliwość zębów czy problemy z połykaniem.

By walczyć z tymi konsekwencjami, należy pilnie udać się do lekarza, który zaplanuje i wdroży właściwe leczenie ortodontyczne. Co się na nie składa? Po pierwsze szczegółowa konsultacja ortodontyczna (badanie ortodontyczne), która rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Jego celem jest znalezienie przyczyny powstania wady zgryzu. Dalej ortodonta wykonuje badanie zewnątrzustne (określenie rodzaju profilu, ocena stopnia symetrii twarzy, sprawdzenie poprawności działania stawów) i wewnątrzustne (liczenie zębów, sprawdzenie ich ustawienia, ocena stanu błony śluzowej, języka, warg, wędzidełek, ślinianek i dziąseł, przeanalizowanie sposobu pobierania powietrza i połykania). Po nim przychodzi czas na szczegółową ocenę zgryzu i zlecenie dodatkowych badań diagnostycznych, którymi najczęściej są panoramiczne zdjęcie zębów (pantomogram), gipsowe wyciski szczęki i zdjęcie boczne czaszki (cefalogram). Na podstawie uzyskanych informacji stomatolog przygotowuje dokładny plan leczenia ortodontycznego.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać konsultację
Sprawdź ofertę »

Najpopularniejsze metody leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne opiera się w szczególności o aparaty ruchome lub stałe. Przed jego rozpoczęciem należy wyleczyć zęby oraz poddać się zabiegom takim jak czyszczenie uzębienia, leczenie zachowawcze, stomatologiczne usunięcie zębów stanowiących przeszkodę w uzyskaniu właściwych efektów ortodontycznych czy właściwe leczenie schorzeń przyzębia oraz błon śluzowych. Po zakończeniu leczenia pacjent może założyć aparat ortodontyczny.

 • Aparaty ortodontyczne ruchome
  - poleca się je najczęściej  dzieciom, które posiadają jeszcze zęby mleczne. Nosi się je przez kilkanaście godzin dziennie, korygując z ich pomocą mniejsze wady zgryzu.
 • Aparaty ortodontyczne stałe - są naklejane na zęby. Nosi się je średnio od roku do dwóch lat, co miesiąc korygując ich ustawienie u ortodonty. Najpopularniejsze z nich to modele metalowe, tytanowe, estetyczne, językowe i samoligatrujące.
 • Aparaty ortodontyczne typu Clear Aligner - przezroczyste nakładki z szynami. Można je wyjmować w ciągu dnia, zaś wymiana modeli odbywa się raz na miesiąc. Wykonane są z nieuczulającego bioplastu, dzięki czemu mogą je nosić także alergicy.
 • Osobną grupą są aparaty pomocnicze wspierające leczenie ortodontyczne.
 • Pandex - ich zadaniem jest przemieszczenie górnych zębów do tyłu, co pozwala na otrzymanie większej ilości przestrzeni dla jeszcze niewyrżniętych zębów stałych.
 • Płytki Nance'a - ich rolą jest odpowiednie skorygowanie głębokiego zgryzu.
 • Maski twarzowe - zakłada się je na zewnątrz ust. Mają działanie ortodontyczne i ortopedyczne. Zadaniem masek twarzowych jest wysunięcie górnego łuku zębowego do przodu.
 • Aparaty Hyrax - ich zadaniem jest aktywne, skuteczne rozszerzenie górnego łuku zębowego. Stosuje się je w przypadku gdy łuk jest za wąski, przez co nie ma odpowiedniej ilości miejsca dla zębów.
 • Łuki podniebienne - używane są w celu skorygowania wad wymowy. Efekt jest uzyskiwany m.in. poprzez pionizację języka.
 • Utrzymywacze przestrzeni - dzięki temu rodzajowi leczenia ortodontycznego zachowana jest odpowiednia ilość miejsca dla zęba, którego obecnie nie ma (gdy ząb mleczny wypadł przedwcześnie lub gdy oczekuje się na wstawienie protetycznego wypełnienia). Z ich pomocą sąsiadujące z tą przestrzenią zęby nie migrują.
 • Aparaty lip bumper - używa się ich w celu rozbudowy łuku zębowego.
 • Płytkoprotezy - w tych aparatach znajduje się dostawiony ząb, którego naturalnie brakuje w łuku zębowym.
 • Korektory drugiej klasy - ortodonta zakłada je, by skorygować wadę dotylną pacjenta.

Leczenie ortodontyczne - średnie koszty

Za montaż metalowego aparatu ortodontycznego na dwa łuki w klinice 3g Dentist zapłacimy 3 500 złotych. Ten sam zabieg w Centrum Stomatologii Śmieleccy (Gniezno) to wydatek 3 000 złotych, w Klinice Stomatologicznej DENmed (Toruń) - 3 400 złotych, a w klinice Implant-Art (Warszawa) - od 3 000 złotych.

Za wybrane usługi poprzedzające założenie aparatu w powyższych klinikach zapłacimy odpowiednio: Kraków - wycisk podwójny 80 złotych, plan leczenia ortodontycznego - 100 złotych i Gniezno - wycisk podwójny 100 złotych, plan leczenia - 100 złotych. Z kolei w Toruniu wydamy następujące kwoty: wycisk podwójny 200 złotych, plan leczenia - 200 złotych, a w Warszawie koszty będą wynosiły: wycisk podwójny 80 złotych, plan leczenia - 100 złotych

O czym należy pamiętać, gdy nosi się aparat ortodontyczny?

W pierwszej kolejności o tym, że zęby poddane leczeniu ortodontycznemu wymagają starannej higieny. Należy je czyścić po każdym posiłku. W tym celu konieczne jest noszenie przy sobie szczoteczki i pasty do zębów. Szczególną uwagę należy zwracać na mycie okolic przydziąsłowych. Warto zaopatrzyć się w specjalistyczne szczoteczki ortodontyczne - międzyzębowe i jednopęczkowe. Większość stomatologów zaleca też stosowanie specjalnych nici dentystycznych.

Konsultacja ortodontyczna
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Na koniec pamiętajmy, że noszenie aparatu ortodontycznego, bez względu na jego typ, równa się znacznemu ograniczeniu, a najlepiej wykluczeniu z diety gum do żucia, twardych warzyw i orzechów, chrupkich grzanek oraz lepkich cukierków.

Autor:

Dodaj komentarz

Jak długo trwa kontrolna wizyta ortodontyczna?

Jak długo trwa kontrolna wizyta ortodontyczna?

W leczeniu wad zgryzu równie ważne co samo założenie aparatu ortodontycznego są regularne wizyty kontrolne. Pacjenci mogą martwić się, że częste uczęszczanie do ortodonty może zajmować ich cenny czas. Takie osoby można uspokoić - czas...

Wizyty kontrolne w trakcie leczenia ortodontycznego

Wizyty kontrolne w trakcie leczenia ortodontycznego

Kiedyś konieczność noszenia aparatu ortodontycznego bywała przyczyną kompleksów u nastolatków, obecnie spotyka się taki stan rzadziej. Powodem jest zapewne to, że na korektę wad zgryzu decyduje się coraz więcej osób, w tym również pacjenci...