Powiększanie piersi - implanty anatomiczne czy okrągłe?

Kobiety, które zdecydowały się na poddanie operacji powiększenia piersi, muszą dokonać trudnego wyboru. Czeka je bowiem nie tylko dylemat dotyczący wielkości wymarzonego biustu, ale i podjęcie decyzji odnośnie struktury wybieranego implantu, jego kształtu i rodzaju wypełnienia. Na forach internetowych można znaleźć liczne zapytania pacjentek odnośnie modeli implantów anatomicznych i okrągłych. Te pierwsze nadają piersiom bardziej naturalny kształt, z kolei te drugie - większą miękkość. Modele okrągłe wyglądają lepiej w pozycji leżącej, podczas gdy anatomiczne są bardziej sztywne przez wzgląd na swój kształt i wymuszoną nim gęstość żelu. Doświadczeni chirurdzy pomagają kobietom podjąć decyzję, dobierając implanty do ich sylwetki, budowy klatki piersiowej oraz oczekiwań samej pacjentki.

Piękny biust jest bardzo ważny dla każdej kobiety. Niestety, jego kształt zmienia się z wiekiem, na co wpływ ma postępujące wiotczenie skóry oraz grawitacja. Jak można przeczytać na portalu gazeta.pl, zabiegom z zakresu chirurgii plastycznej biustu poddają się nie tylko dojrzałe kobiety, chcące przywrócić piersiom świeży i jędrny wygląd. Operacje powiększenia i podniesienia biustu przechodzi coraz więcej młodych kobiet, których piersi utraciły sprężystość w wyniku ciąży bądź gwałtownych zmian wagi. Są to właścicielki dużych piersi, które zaczęły opadać i nie są już pełne tak jak wcześniej, a także kobiety z małymi piersiami, które opadły, stając się kolejnym źródłem frustracji (zaraz po kompleksie małego biustu).

W dzisiejszych czasach kobieta pragnąca powiększyć piersi ma bardzo duży wybór nie tylko wśród renomowanych klinik, ale i samych modeli protez piersiowych.

Powiększanie piersi od 2 790 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »
Nowoczesne implanty różnią się od siebie kształtem (okrągły lub anatomiczny), teksturą (gładka lub porowata) oraz rodzajem wypełnienia (sól fizjologiczna lub silikon). Dzięki temu doświadczony chirurg plastyczny z łatwością może zaproponować każdej pacjentce implanty indywidualnie dopasowane do jej sylwetki i grubości tkanki podskórnej tak, by gruczoł piersiowy był odpowiednio wymodelowany.

Dylemat kobiet – implanty okrągłe czy anatomiczne?

Wybór kształtu implantu piersiowego zależy od wielu czynników

Wybór kształtu protezy piersiowej zależy od wielu czynników, a preferencje pacjentki są tylko jednym z nich. Wpływ na decyzję ma także budowa ciała danej kobiety oraz rozmiar jej piersi. Chirurdzy plastyczni zgodnie potwierdzają jedno – nie można decydować się na konkretny model (oraz rozmiar) implantu, kierując się wyłącznie tym, że u koleżanki właśnie ten prezentuje się wspaniale.

Według niektórych lekarzy implanty okrągłe są wybierane przez kobiety, które pragną chwalić się biustem i chcą, by było po nim widać ingerencję chirurga. Nie chodzi bynajmniej o blizny, ale o idealny kształt piersi, bez nadawania mu wyglądu jak najbardziej zbliżonego do naturalnego, jak ma to miejsce w przypadku biustu powiększanego implantami anatomicznymi. Duży wpływ na wybór tego rodzaju implantów mają filmy pornograficzne, w których większość aktorek ma biust powiększany implantami okrągłymi, co można dostrzec gołym okiem – piersi są zbyt idealne, okrągłe niczym piłki, nierzadko o zbyt szerokim rozstawie. Według wielu osób (w tym również samych chirurgów) niejednokrotnie taki biust wygląda sztucznie, jednak spory odsetek mężczyzn właśnie takie piersi uważa za atrakcyjne, co jest powodem wybierania okrągłych implantów przez ich partnerki.

Piersi po powiększaniu implantami anatomicznymi

Z kolei implanty anatomiczne nadają piersiom bardziej naturalny wygląd, zachowując lekką linię opadania. Mają postać łzy, przez co przypominają naturalny kształt gruczołu piersiowego. Wybierają je kobiety, które chcą powiększyć biust dyskretnie – piersi są wyraźnie większe, lecz wyglądają „jak prawdziwe”. Prócz tego implanty anatomiczne lepiej niż okrągłe sprawdzają się przy zabiegach korekcyjnych piersi obwisłych oraz w operacjach niwelujących asymetrię bądź deformację biustu. Specjaliści zalecają je pacjentkom, które cieszyły się wcześniej (np. przed ciążą) pięknym biustem, jednak utracił on swoją jędrność i pełność. W takich sytuacjach implant okrągły może się nie sprawdzić – istnieje ryzyko, że nie ułoży się tak, by tworzyć jedność z naturalną piersią. Ten model jest dedykowany do zabiegów poprawiających kształt biustu oraz uzupełniania objętości piersi małych, ale pozbawionych deformacji, nieopadających. Jak można przeczytać na portalu ehow.com, początkowo implanty anatomiczne były przeznaczone właśnie do stosowania w rekonstrukcji piersi, dopiero z czasem zaczęły zyskiwać popularność jako modele nadające powiększanemu biustowi naturalny kształt.

Dywagacje o naturalnym bądź nienaturalnym wyglądzie wymodelowanych operacyjnie piersi można zakończyć nieco zaskakującą konkluzją – biust powiększony implantem okrągłym wygląda bardziej naturalnie w pozycji leżącej, podczas gdy implanty anatomiczne nadają mu sprężystość i sztywność do tego stopnia, iż piersi w tej pozycji nie zmieniają swojego kształtu.

Implanty okrągłe lub anatomiczne – opinia chirurgów

Schemat powiększania piersi podgruczołowego i podmięśniowego

Jak wypowiada się dr n. med. Tomasz Dydymski, chirurg plastyczny z poznańskiej kliniki Solumed, dylemat dotyczący wyboru pomiędzy implantami anatomicznymi a okrągłymi pojawia się głównie przy wszczepianiu podskórnym. Specjalista w wywiadzie udzielonym w 2013 roku serwisowi pragnieniepiekna.pl wyjawił, iż przy tego rodzaju implantacji lekarze polecają modele anatomiczne, gwarantujące bardziej naturalny kształt piersi. Z kolei przy implantacji domięśniowej rodzaj implantu nie ma zbyt dużego znaczenia, choć – według specjalisty – lekką przewagę mają tutaj implanty okrągłe. W razie obrócenia protezy kobieta, która przeszła zabieg powiększenia piersi, nawet tego nie zauważy, natomiast kiedy obróci się implant anatomiczny, konieczna jest interwencja chirurga. Jak dodaje doktor Dydymski, ma to miejsce u 20% pacjentek.

Piersi po powiększaniu implantami okrągłymi

Przekręcanie jest jedną z największych wad modelu anatomicznego, ponieważ deformuje pierś i zagraża pacjentce. Drugą jest brak odpowiedniej miękkości biustu, co jest spowodowane większą gęstością żelu. Z powodu tych wad spory odsetek chirurgów wyraźnie preferuje okrągły model. Jak twierdzi dr Ronald Pino z Pino's Plastic Surgery Clinic w Kostaryce, może być to spowodowane niewielkim doświadczeniem takich lekarzy i tym, iż zabiegi z wykorzystaniem implantów okrągłych są prostsze. Nie wymagają bowiem tak dużego cięcia jak operacja z użyciem modeli anatomicznych ani tak precyzyjnego wypreparowania „kieszonki” na implant. Nie jest to jednak do końca słuszne podejście, a dla niektórych specjalistów może być wręcz krzywdzące. Dr Lisa L. Sowder, doświadczony chirurg pracujący w klinice Lisa Lynn Sowder MD w Seattle, początkowo przeprowadzała operacje powiększenia piersi, wykorzystując przy tym implanty anatomiczne, jednak lata praktyki utwierdziły ją w przekonaniu, że modele okrągłe są lepsze – efekty zabiegu są bardziej przewidywalne, a ryzyko wystąpienia powikłań dużo mniejsze. Zdanie dr Sowder podziela więcej chirurgów, w tym dr Gary Hall z kliniki Advanced Cosmetic Surgery w Kansas, stosujący implanty anatomiczne 15 lat temu, zaś obecnie wszczepiający modele okrągłe, a także dr Ronald DeMars z ośrodka Dr. DeMars' Portland plastic surgery w Portland, otwarcie mówiący, że jego pacjentki były niezadowolone z efektów uzyskanych przy pomocy implantów anatomicznych, dlatego przestał je stosować.

Na stronie realself.com (wątek „What Are the Benefits of Anatomical Breast Implants over Their Round Counterparts?”) można przeczytać pozostałe wypowiedzi uznanych amerykańskich chirurgów plastycznych. Można z nich łatwo wydedukować, że w USA większą popularnością cieszą się implanty okrągłe. Potwierdzają to statystyki, w tym raport sporządzony w 2008 roku przez American Association for Aesthetic Plastic Surgery.

Różnica cenowa między implantami okrągłymi a anatomicznymi

Implanty anatomiczne czy okrągłe?

Patrząc na ceny konkretnych modeli protez piersiowych, łatwo można zauważyć, że cena implantów anatomicznych jest dużo wyższa niż okrągłych. W Bałtyckim Centrum Chirurgii Plastycznej Aquarius Beauty Center w Kołobrzegu operacja plastyczna piersi z wykorzystaniem implantów okrągłych kosztuje 11,5 tys. złotych. W krakowskim ośrodku ArtClinique ceny zaczynają się od 9 tys. złotych, zaś w Klinice Chirurgii Plastycznej Model Med w Warszawie – od 10 tys. złotych.

Z kolei ceny zabiegów z użyciem implantów anatomicznych plasują się na wyższym poziomie. Specjalistyczne Centrum Medyczne Chirurgii Małoinwazyjnej SCM w Krakowie oferuje takie operacje w cenach zaczynających się od 14 tys. złotych. Takie same stawki obowiązują w poznańskiej Klinice Chirurgii Plastycznej, Medycyny Estetycznej i Flebologii Solumed.

Powiększanie piersi implantami - zdjęcia przed i po zabiegu

Różnicę cenową widać również w ofercie zagranicznych klinik. Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych implanty anatomiczne są droższe od okrągłych średnio o ok. $1,000. Koszt operacji z użyciem implantów okrągłych w Rocheford Plastic Surgery w Woodbury wynosi $5,300, czyli ok. 16,2 tys. złotych. Z kolei przeprowadzenie zabiegu z wykorzystaniem implantów anatomicznych w tym ośrodku kosztuje $6,350. Obie ceny dotyczą samej operacji, nie zawierają kosztów stosowanych leków ani przedoperacyjnych testów. $5,400 zapłaci pacjentka, która przejdzie zabieg w Buckhead Plastic Surgery w Atlancie. Implanty anatomiczne kosztują w tej klinice $1,000 więcej.

W innych krajach jest podobnie. Enchance Clinic w Sydney oferuje operację z wykorzystaniem implantów okrągłych w cenie $5,500 (dolarów australijskich), co w przeliczeniu odpowiada kwocie w wysokości 15,9 tys. złotych. Implanty anatomiczne użyte podczas zabiegu generują koszt wyższy o $1,000. Takie same stawki obowiązują w drugiej australijskiej klinice – The Cosmetic Institute w Parramatta. Libańska klinika chirurgii plastycznej, Beirut Beauty Clinic, oferuje zabiegi w cenach, odpowiednio, $4,000 i $5,000. Koszt zawiera wszystkie opłaty, w tym pobyt pacjentki w klinice od 5 do 7 dni.

Powiększanie piersi
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Powiększamy piersi!

Kobiety zdecydowane na poddanie się operacji powiększenia piersi biorą pod uwagę wiele czynników. Wśród nich można wymienić prestiż kliniki, renomę wykonującego zabieg chirurga plastycznego, a także cenę. Niektóre polskie placówki, pragnąc przyciągnąć klientki, oferują bardzo korzystne promocje oraz zniżki, kusząc nimi zagraniczne turystki medyczne. Dla pacjentek z innych krajów zarówno zabiegi z użyciem implantów okrągłych, jak i anatomicznych w Polsce są o wiele tańsze.

Niższe koszty operacji powiększania biustu są głównym motorem wycieczek cudzoziemek do polskich klinik, ale nie są to jedyne atuty polskich ośrodków. Jak podaje agencja Associated Press, usługi naszych chirurgów plastycznych bardzo sobie cenią pacjentki z Niemiec. Na pierwszym miejscu wymieniają fachowość oraz dobre podejście do klienta. Równie zadowolone są Brytyjki, Norweżki i Szwedki. Przyjazne ceny, wysoka jakość usług, bogactwo atrakcji turystycznych w polskich miastach, a także biegle władający językami obcymi personel klinik składają się na kuszącą ofertę, z której korzysta coraz więcej cudzoziemek.

Komentarze (11)

znachor 5 lata temu

Kobiety, które dają sobie powiększać pieersi i lekarzy, które te pseudozabiegi wykonują powinno się powystrzelać. Nie byłoby problemu. Odpowiedz

danusiaemilkazbrzeska do znachor 4 lata temu

ja mam powiększone piersi i to moja przemyślana decyzja.Nie uważam że to cos złego. Ja mam powiekszone własnym tłuszczem, zabieg wykonywałam w Warszawie u bardzo dobrego chirurga... Odpowiedz

dodo do danusiaemilkazbrzeska 4 lata temu

danusiaemilkazbrzeska - gdzie robiłaś? efekt jest trwały czy z czsem wracają do normalnyc rozmiarów?

marta do danusiaemilkazbrzeska 4 lata temu

witaj a u kogo robiłaś i jaka cena?

Anka103 do danusiaemilkazbrzeska 4 lata temu

gdzie robiłaś zabieg?

ona do znachor 4 lata temu

Ty znachor sam się odstrzel, będzie jednego .... mniej! Odpowiedz

do znachor 4 lata temu

Walnij sie w glace kazdy robi co uwaza ja zrobilam to efekt super i zrobilabym to jeszcze raz Odpowiedz

rose do znachor 4 lata temu

No jasne, tak mówi ktoś nie patrzy na swoje odbicie w lustrze czując wstrętu do własnego niedorozwiniętego ciała. Ja praktycznie nie mam piersi i tak właśnie czuję się patrząc w lustro. ale żeby to zrozumieć potrzeba minimum empatii, której Ci brakuje. Odpowiedz

wk 2 lata temu

Jestem mężczyzną, którego dziewczyna chce powiększyć biust. Nie uważam, aby to było coś dziwnego. Czym to się różni od wizyty u stomatologa? Jeśli moja dziewczyna chce wyglądać ładnie i to jest dla niej ważne, to będę ją jak najbardziej popierał. Powiększony biust wygląda wg mnie bardzo ładnie i podziwiam dziewczyny, które decydują się na taki zabieg. Nie przejmujcie się, warto dbać o swój wygląd. Odpowiedz

Sylwunia do Znachor 2 lata temu

Kretynów nie brakuje - pozdrawiam wszystkie kobiety które zdecydowały się na operację . Odpowiedz

Anna 4 lata temu

Po urodzeniu dziecka polecam implanty anatomiczne (takie polecił mi lekarz) zrobiłam i wyglądają przepięknie, nawet koleżanki uwierzyły, że nic z nimi nie robiłam ;)) Odpowiedz

Powiększanie piersi implantami - statystyki 2016

Powiększanie piersi implantami - statystyki 2016

Wielkość kobiecych piersi ma wpływ na całą sylwetkę – w dużej mierze to właśnie na ich podstawie określa się, czy kobieta jest atrakcyjna. Zabiegi powiększania piersi umożliwiają trwałe zwiększenie rozmiaru biustu, a efekt operacji jest... więcej »

Powiększanie piersi: nie tylko implanty

Powiększanie piersi: nie tylko implanty

Piękne piersi uznawane są za jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości, dlatego kobiety od lat chętnie korzystają z możliwości ich operacyjnego powiększenia. O ile jednak kiedyś jedyną opcję stanowiła augmentacja biustu implantami,... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska