r

Skrzywienie penisa jest przyczyną kompleksów wielu mężczyzn. Duża część tych przypadków dotyczy lekkiej krzywizny, która jest wyłącznie defektem kosmetycznym, nie przeszkadza we współżyciu i nie wywołuje bólu. Jednak w niektórych sytuacjach zakrzywienie jest tak duże, że wymaga ingerencji chirurga. Jak twierdzi dr Janusz Zajda, urolog z Warszawy, leczeniem operacyjnym w Polsce zajmuje się bardzo wąskie grono specjalistów. Jednak są oni niezwykle skuteczni, a sam zabieg przynosi pożądane efekty, uwalniając pacjentów od bólu i kompleksów.

Szacuje się, że skrzywienie penisa występuje u ok. 1%-3% mężczyzn. Przyczyn jego powstawania może być kilka, a wśród nich występują schorzenia takie jak spodziectwo, wierzchniactwo czy choroba Peyroniego. Ta ostatnia pojawia się najczęściej u mężczyzn w średnim wieku (ponad 60% chorych to mężczyźni w wieku 40-60 lat), choć opisywano przypadki wystąpienia skrzywienia penisa u pacjentów od 18 do 80 roku życia. Schorzenie wynika ze stwardnienia ciał jamistych prącia spowodowanego stanem zapalnym. W jego efekcie występuje powolny proces włóknienia, co wywołuje skrzywienie penisa oraz ból podczas erekcji. Schorzenie nazywane jest także stwardnieniem plastycznym prącia i dotychczas nie udało się poznać jego przyczyny. Prostowanie prącia może być koniecznością u pacjentów, u których wykonywano zabieg chirurgicznego leczenia prostaty.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »
Dr Darren Katz, urolog z Freemantle Hospital w Perth (Australia), twierdzi, że dotyczy to 16% mężczyzn. Powodem skrzywienia może być także nieprawidłowe zewnętrzne umiejscowienie ujścia cewki moczowej, indywidualna cecha organizmu bądź jakiś uraz (najwięcej zwolenników ma pogląd, iż skrzywienie jest następstwem pęknięć błony białawej prącia związanych z aktywnością płciową).

Wada może być wrodzona bądź nabyta i nie zawsze musi się z nią wiązać zabieg chirurgiczny – skrzywienie penisa może być tylko defektem estetycznym. Głównymi wskazaniami do operacji są duże trudności lub brak możliwości odbycia stosunku płciowego, dyskomfort lub ból mężczyzny (albo jego partnerki) w czasie współżycia, a także kompleksy związane ze skrzywieniem prącia, które niejednokrotnie rzutują na całe życie mężczyzny. Negatywny wpływ na psychikę i upośledzenie życia seksualnego posiadacza skrzywionego penisa to poważne przesłanki do zabiegu chirurgicznego.

Prostowanie penisa – metody

Skrzywiony penis

Istnieje kilka metod korekty skrzywienia penisa, a wybór jest uzależniony od rodzaju wady i przyczyn jej wystąpienia. Prócz zabiegów chirurgicznych stosowane są również iniekcje sterydów wprowadzane bezpośrednio do ciał jamistych oraz leczenie farmakologiczne, polegające m.in. na podawaniu pacjentowi kolchicyny, para-aminobenzoesanu potasu lub witaminy E. Popularność stosowanych środków potwierdza prof. Janusz Darewicz w artykule „Choroba Peyroniego: kontrowersje, hipotezy, koncepcje leczenia", opublikowanym w 1997 roku w „Urologii Polskiej". Niektórzy mężczyźni zaopatrują się też w specjalne aparaty do prostowania prącia, jednakże korzystanie z nich jest obarczone dużym stopniem ryzyka, choćby z racji tego, iż dany mężczyzna stosuje je samodzielnie – bez konsultacji i kontroli lekarskiej.

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik zabiegowych jest plastyka ciał jamistych sposobem Nesbita. Operacja tą metodą polega na wycięciu „okienka" w otoczce białawej prącia po stronie przeciwnej do płytki wywołującej krzywiznę, a następnie poprzecznym zszyciu brzegów powstałej rany. Przed wykonaniem cięcia lekarz wywołuje tzw. sztuczny wzwód wlewem roztworu soli fizjologicznej. Chirurg zakłada specjalne szwy na przeciwległą stronę skrzywienia, które następnie po ok. 2 miesiącach obrastają nową tkanką, tworząc tym sposobem silny zrost trzymający skrzywienie. W wyniku zwężenia tej części prącia, gdzie nie ma zmian bliznowatych, następuje wyprostowanie penisa i – co dla sporej części mężczyzn jest głównym powodem wahania się nad wyborem tej metody – nieznaczne skrócenie członka. Efekt wyeliminowania krzywizny można osiągnąć również poprzez sfałdowanie osłonki białawej przy użyciu szwów. Mniej inwazyjną metodą jest wycięcie jedynie zewnętrznej warstwy osłonki białawej i zszycie jej, co prowadzi do wyprostowania prącia przez skrócenie zbyt długiej powierzchni członka i wytworzenia łączącej brzegi rany blizny. Podczas korekty skrzywienia tą techniką wewnętrzna warstwa osłonki pozostaje nienaruszona. Zwolennikiem tej metody jest m.in. prof. Wojciech Perdzyński – w 2012 roku przedstawił ją na kongresie Europejskiego Towarzystwa Urologicznego w Paryżu.

Schemat przebiegu operacji prostowania prącia

Penis może być wyprostowany również poprzez przeszczep – zrobienie nacięć i naszycie „łatki" w miejscu krzywizny, co w efekcie spowoduje też lekkie wydłużenie członka. Podczas zabiegu wykonywanego tą metodą chirurg może usunąć część zgrubiałej tkanki (płytki lub zbliznowacenia wywołującego krzywiznę). W zależności od techniki zabieg prostowania penisa trwa od 1 do 2 godzin i wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Po operacji pacjent pozostaje dobę na obserwacji w klinice. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk penisa, który ustępuje samoistnie po 4-5 dniach (przy zalecanym układaniu prącia do góry). Niekiedy mogą wystąpić zaburzenia w postaci utraty czucia, które również samoistnie znikają po paru tygodniach. Przez okres ok. 2 miesięcy należy powstrzymywać się od współżycia.

Ile kosztuje zabieg prostowania prącia w polskiej klinice?

Operacja prostowania penisa

W Polsce zabieg chirurgicznego prostowania penisa przeprowadza kilku uznanych specjalistów chirurgii ogólnej i urologii. Informacje na ich temat można znaleźć m.in. na forach tematycznych, na których byli pacjenci przekazują sobie informacje na temat zabiegów i wykonujących ich chirurgów. Postacią, której nazwisko bardzo często pojawia się w ich wypowiedziach, jest wspomniany już prof. nadzw. dr hab. med. Wojciech Perdzyński, przeprowadzający operacje w warszawskim Centrum Medycznym Malbad, a także w drugiej stołecznej placówce – Centrum Medycznym Damiana. Równie wybitnym i polecanym specjalistą jest prof. dr hab. n. med. Kazimierz Krajka, kierownik Katedry i Kliniki Urologii GUMed, urolog i chirurg ogólny z Gdańska oraz były członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Mężczyźni z problemem skrzywienia penisa mogą również przyjechać do Torunia, gdzie takie zabiegi oferuje Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika, Rzeszowa, w którym mieści się Gabinet Urologiczny ClinicVita, prowadzony przez lek. med. Huberta Kuźniara, a także Poznania – w Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej poznańskiego Uniwersytetu Medycznego pacjentów operuje dr n. med. Michał Hrab.

Prostowanie penisa - zdjęcia przed i po zabiegu

Koszt operacji prostowania penisa jest uzależniony od skomplikowania i długości trwania zabiegu korekcyjnego, stąd niełatwo znaleźć stałe cenniki. Jak twierdzi dr n. med. Roland Dadej, nie da się jednoznacznie określić ceny takiego zabiegu, ponieważ jego koszt każdorazowo zależy od wybranego rodzaju znieczulenia, zakresu korekty i stopnia skrzywienia penisa. Dr Dadej jest uznanym poznańskim urologiem i członkiem prestiżowych stowarzyszeń medycznych, w tym Fellow of the European Board of Urology (FEBU), Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz EuropejskiegoTowarzystwa Urologicznego (EAU).

Niekiedy można znaleźć w cennikach klinik wymaganą kwotę, ale jej wysokość i tak może ulec zmianie, zależnie od stopnia schorzenia i jego przyczyny. W przypadku operacji przeprowadzonej przed prof. Perdzyńskiego jej cena może się wahać od 10 do nawet 20 tys. złotych – w skład kosztów wchodzi opłata za sale operacyjną, pobyt w szpitalu oraz wizyty przed i po zabiegu. W katowickiej placówce prowadzonej przez dr n. med. Zbigniewa Mazana (Klinika Chirurgii Mazan) koszty zabiegu zaczynają się od 10 tys. złotych. Operacje prostowania penisa wykonują też specjaliści Kliniki Urologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Kierownikiem Kliniki jest prof. dr hab. n. med. Henryk Zieliński, a cena zabiegu to 5 750 złotych. Dużo mniej, bo 3 tys. złotych, zapłaci pacjent kliniki Multimedica we Wrocławiu. Operuje członek Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego, dr Marek Belda, a do wymaganych opłat dochodzi również koszt konsultacji z urologiem – 110 złotych. Niższe stawki obowiązują w drugiej wrocławskiej placówce, NZOZ Uromedica. Dr n. med. Wojciech Kołaczyk oferuje korekcję skrzywienia prącia w cenie 4500 zł.

Ceny zabiegu w zagranicznych klinikach

Jeszcze większą rozpiętość cenową można zauważyć przy porównaniu cen prostowania penisa w polskich i zagranicznych klinikach. Według informacji serwisu plasticsurgeryportal.com koszt prostowania penisa w Stanach Zjednoczonych może wynieść ok. $8000. Dużo, ale ceny mogą być o wiele wyższe – jak podaje inny portal, peyroniescure.org, za taką operację w USA pacjenci mogą zapłacić od $5000 do nawet $75000. Dobrym przykładem tego, jak różnią się ceny zabiegów w Polsce i poza jej granicami, są oferty promocyjne Medical Group Of Costa Rica, reklamującego się jako stowarzyszenie oferujące wyjątkowo tanie zabiegi. Na jego stronie można znaleźć oferty zabiegu korekcji skrzywienia prącia za "jedyne" $10450, zaś za $10970 można wykupić operację schorzenia Peyroniego.

Nie lepiej wygląda kwestia finansowa zabiegów przeprowadzanych w Wielkiej Brytanii. W St Peter's Andrology Centre w Londonie sama rozmowa ze specjalistą kosztuje £300. Jest to koszt pierwszej konsultacji, a kolejne są już tańsze – ich cena wynosi £200. Koszt prostowania penisa ustalany jest indywidualnie i zawiera opłaty za korzystanie z sali operacyjnej, zakwaterowanie, a także opiekę zespołu pielęgniarek i lekarzy przeprowadzających zabieg. Całość może się zamknąć w kwocie od kilku do kilkunastu tysięcy funtów. Z kolei dr Heinrich M. Schubert z KH der Barmherzigen Brüder, kliniki w Wiedniu, przeprowadza zabiegi prostujące penisa w cenach zaczynających się od 6,5 tysiąca dolarów. Dla porównania, prof. Ali Riza Ercocen z Bayindir Health Group Hospitals Istanbul (Turcja) oferuje tego typu procedury medyczne za ok. 2,5-3 tys. dolarów. Podobne stawki obowiązują u drugiego tureckiego specjalisty – dr Rohat Kutlay koryguje krzywiznę penisa w cenach 2,5-3,5 tys. dolarów.

Leczenie operacyjne skrzywienia prącia
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Łatwo zauważyć, iż ceny prostowania prącia w Polsce prezentują się dużo korzystniej niż za granicą, zwlaszcza w porównaniu z USA czy Wyspami Brytyjskimi. Prof. Wojciech Perdzyński twierdzi, że operacje korygujące krzywiznę penisa już od dłuższego czasu cieszą się sporym zainteresowaniem mężczyzn. Wcześniej takim pacjentom pozostawało leczenie farmakologiczne bądź pozostanie przy kilku ściśle określonych pozycjach seksualnych (w których żadne z partnerów nie odczuwa bólu). Dziś jednak mogą poddać się operacji i na stałe pożegnać z kłopotliwym i uprzykrzającym życie problemem. Ponieważ lekarze zajmujący się w naszym kraju wykonywaniem takich zabiegów to doskonale wykształceni chirurdzy i urolodzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, ich umiejętności przyciągają do Polski pacjentów z innych krajów.  Ich gabinety odwiedzają zarówno Brytyjczycy, jak i Amerykanie, Niemcy i mieszkańcy pozostałych państw, w których wyprostowanie prącia wiąże się z poniesieniem ogromnych kosztów. U nas za te pieniądze mogą wyleczyć się i wypocząć, zatem nic dziwnego, że coraz chętniej wybierają Polskę.

Autor:

Komentarze (5)

Zbigniew 5 lata temu

Moim skromnym zdaniem skrzywienie można by usuwać przy pomocy zastrzyków. Skrzywienie jest zwyrodnieniem a zwyrodnienie leczy się. Ponadto przy tym należałoby stosować masaż tzw. "dojeniem". Panowie lekarze weście to pod uwagę! Odpowiedz

Zbigniew do Zbigniew 4 lata temu

tylko co do tego używać? Słyszałem też, że należy stosować kolagen ale jak to też nie wiem. pozdrawiam Odpowiedz

wojtek83 5 lata temu

Witam. Też miałem problem z krzywizną penisa. Próbowałem tych wszystkich witamin i innych ćwiczeń, ale to nic nie pomagało. Zacząłem dalej szukać w internecie coraz to bardziej radykalnych rozwiązań. Znalazłem dużo pozytywnych opinii na temat operacji, ale jeszcze się nie zdecydowałem... Odpowiedz

Jan 5 lata temu

Mi zle wykonali operacje Odpowiedz

Gomez 6 lata temu

Do prof Perdzyńskiego nie mogłem się dobić, bo bardzo zajęty był, w końcu zabieg wykonał dr Mazan i efekt jest taki jak tu na zdjęciu...dziękuje i pozdrawiam Doktora Odpowiedz

Ozonoterapia – skuteczny sposób na koronawirusa?

Ozonoterapia – skuteczny sposób na koronawirusa?

Ozon to odmiana tlenu wyróżniająca się silnymi właściwościami aseptycznymi. Nic dziwnego, że stosuje się ją, aby zapobiec przeniknięciu drobnoustrojów do określonego środowiska, np. otwartej rany. Czy ozonoterapia jest w stanie uchronić nas...

Operacja przepukliny pachwinowej laparoskopowo

Operacja przepukliny pachwinowej laparoskopowo

Przepukliną pachwinową nazywamy nieprawidłowe przemieszczenie się narządów jamy brzusznej (najczęściej jelit) poza miejsce ich prawidłowego występowania. Przypadłość ta rozwija się w obrębie osłabionych struktur anatomicznych, a w tym...