Przeszczep włosów metodą S.A.F.E.R.

Obecnie producenci sprzętu medycznego prześcigają się w unowocześnianiu techniki przeprowadzania zabiegu przeszczepu włosów. Jedną z najnowszych propozycji jest opatentowane elektropneumatyczne urządzenie S.A.F.E.R. produkowane przez francuską firmę Medicamat, która znana jest z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie kosmetyki i chirurgii estetycznej.

Przeszczepy włosów należą do zabiegów chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Są to przeszczepy autologiczne i polegają na przeniesieniu własnych mieszków włosowych z okolicy skóry owłosionej, zwanej okolicą dawczą, w okolicę pozbawioną owłosienia, zwaną okolicą biorczą.

Jeśli zabieg dotyczy łysienia androgenowego głowy przeszczepiane mieszki włosowe pobiera się z tylnej i bocznej części owłosionej skóry głowy i przenosi się w okolice objęte łysieniem, tj. czołową i centralną część głowy. Rzadziej mieszki włosowe pobierane są z klatki piersiowej, pleców czy skóry owłosionej twarzy. Włosy odtwarza się także w obrębie brwi, rzęs, skóry twarzy, klatki piersiowej, okolicy łonowej, czy też w bliznach po wypadkach i zabiegach medycznych. Jednym z kluczowych czynników dobrych efektów tego zabiegu jest nowoczesny sprzęt.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Trochę historii o przeszczepach włosów

Chirurdzy od dawna zgłębiali temat kosmetycznego uzupełniania owłosienia. Zauważyli oni, że włosy znajdujące się na owłosionej skórze głowy rosną w zespołach, tzw. unitach, od jednego do czterech włosów. Pierwsze próby kliniczne przeszczepów owłosienia poczynione zostały już w XVII w. Przeszczepianie mieszków włosowych ze względów medycznych przeprowadzane było w Japonii w latach 30. XIX w. Przeszczepiano wtedy płaty skóry o średnicy 4-5 mm. Otrzymany efekt nie był zadowalający, gdyż skóra pacjenta posiadała kępki włosów i przypominała włosy na głowach lalek. Udoskonalenie urządzeń do pobierania i implantowania zespołów mieszków włosowych zmniejszyło rozmiary przeszczepianej skóry do poniżej 1 mm i znacznie poprawiło efekt kosmetyczny. Dzięki temu obecnie odtworzenie naturalnego wzoru wzrostu włosów nie stanowi już problemu.

Przeszczep włosów - zdjęcie przed i po zabiegu

Pierwszą metodą przeszczepu włosów dającą zadowalające rezultaty kosmetyczne była metoda FUT (Follicular Unit Hair Transplantation), zwana też metodą STRIP (z ang. strip – pasek, pasmo). Polega ona na pobraniu linijnego wycinka skóry z okolicy dawczej i wypreparowaniu z niego wszystkich zespołów mieszków włosowych. Jej zaletą jest zachowanie mieszków włosowych w bardzo dobrym stanie, a wadą pozostawienie blizny na potylicy i duże obciążenie zdrowotne dla pacjenta, bo zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym.

Nowszą techniką jest FUE (Follicular Unit Extraction). Zaletą tej metody jest mała inwazyjność i bardzo dobre efekty kosmetyczne. Mieszki włosowe pobierane są bezpośrednio z okolicy dawczej z niewielkim marginesem otaczających tkanek. Unity pobierane są przy pomocy metalowej sztancy, którą wykonuje się nakłucie, a następnie wyjmowane ręcznie metalowymi szczypczykami. Bezpośrednie użycie narzędzi powoduje uszkodzenie nawet 20-30% pobranego materiału. Niemniej jednak zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a pacjent pozostaje bez szpecących blizn.

Innowacje techniczne - przeszczep włosów metodą S.A.F.E.R.

Kolejny krok udoskonalania zabiegu przeszczepu włosów to wprowadzanie automatyzacji i robotyzacji do technik operacyjnych. Jednym z najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie jest urządzenie S.A.F.E.R. (Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation) znane na rynku amerykańskim pod nazwą Neograft. Prace nad jego budową rozpoczęto w 2008 r., a debiut rynkowy odbył się w 2012 r.

Lekarz pobierający unity urządzeniem S.A.F.E.R.

Zastosowanie pneumatycznego pobierania i transportu mieszków włosowych pozwoliło na znaczne skrócenie zabiegu i wyeliminowanie uszkodzeń mieszków włosowych. Rozmiar sztancy służącej do pobierania mieszków włosowych dobierany jest indywidualnie – dostępne są następujące średnice 0,8, 1, 1,25 i 1,4 mm. Wielkość sztancy ma duże znaczenie, gdyż pobranie zbyt małego wycinka tkanki może uszkodzić torebkę mieszka włosowego i osłabić wzrost włosa. Nakłucie w przeciwieństwie do metody FUE, w której wynosi 5-6 mm, jest dość płytkie – zaledwie 1 mm. Tak płytkie wprowadzenie sztancy możliwe jest jedynie z powodu zastosowania podciśnienia i aspiracji tkanek. Po nakłuciu pobrane unity transportowane są za pomocą podciśnienia do specjalnej komory, a następnie segregowane i układane na wilgotnych gazikach, gdzie bezpiecznie czekają na implantację.

Kolejny etap to wszczepianie unitów w okolicę biorczą. Każdy unit pobierany jest do urządzenia za pomocą podciśnienia, a następnie umieszczany w nakłuciu na skórze za pomocą sprężonego powietrza. Ta innowacja eliminuje szczypce popularne w starszych metodach i do minimum ogranicza uszkodzenia. Korzystanie z pistoletu pneumatycznego redukuje czas zabiegu prawie o połowę i skraca go do 2-3 godzin. W czasie jednego zabiegu przeszczepia się od 400 do 800 unitów (1000-2000 włosów). Zabieg jest minimalnie inwazyjny dla pacjenta, praktycznie nie wymaga rekonwalescencji, ryzyko powikłań jest niewielkie i nie ma trwałych blizn.

Wskazania do transplantacji włosów metodą S.A.F.E.R.

Mieszki włosowe pobrane do przeszczepu

Głównym wskazaniem do zabiegu przeszczepu włosów jest łysienie androgenowe, które znacznie częściej występuje u mężczyzn. Choroba ma podłoże genetyczne z towarzyszącymi zaburzeniami hormonalnymi. Zabieg poleca się również pacjentom, którzy trwale utracili owłosienie w wyniku powstania blizn pourazowych, pooperacyjnych lub po naświetlaniach promieniami Roentgena. Osoby z bardzo kręconymi włosami oraz te z łysieniem dużego stopnia, u których okolica dawcza jest mała, nie są dobrymi kandydatami do tego zabiegu.

Dr Marc Divaris, doświadczony chirurg plastyk, ogranicza wskazania do przeszczepu włosów metodą S.A.F.E.R. do łysienia niewielkiego lub średniego stopnia. Ponadto zaleca u każdego pacjenta wykonanie testu wstępnego (FOX test), tj. pobrania od 10 do 100 unitów, w celu oceny ilości nieuszkodzonych mieszków włosowych oraz indywidualnej tendencji pacjenta do tworzenia się tkanki włóknistej. Nadmierne włóknienie w miejscach urazu jest przyczyną braku wzrostu włosów. Jeśli test wypadnie niekorzystnie, to u pacjenta powinno się wykonać zabieg inną metodą, np. FUT.

Przebieg i efekty zabiegu

Zabieg transplantacji włosów

Do zabiegu pacjent nie musi być specjalnie przygotowany. Poleca się jedynie krótkie obcięcie włosów w okolicy dawczej. Zabieg jest niebolesny i przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Podczas pobierania unitów pacjent leży na brzuchu, podobnie jak podczas masażu, natomiast podczas implantowania przeszczepów pacjent spoczywa wygodnie na plecach i może wtedy słuchać muzyki lub nawet oglądać telewizję. Już następnego dnia po zabiegu można powrócić do swojego normalnego rozkładu dnia. Nie ma konieczności bandażowania okolicy poddanej zabiegowi. Poleca się natomiast unikanie uprawiania sportu i noszenia kasków przez kilka dni.

Odległe efekty przeszczepu włosów są bardzo dobre, natomiast zaraz po zabiegu może dojść do częściowego lub całkowitego wypadnięcia włosów. Jest to normalne zjawisko związane z reimplantacją włosów. Wzrost owłosienia następuje z prędkością 1 cm na miesiąc, więc satysfakcjonujący efekt leczenia pojawia się dopiero po 5-6 miesiącach. Odrost włosów jest długotrwały.

Komplikacje są rzadkie. Członkowie Brazylijskiego Towarzystwa Chirurgów Plastyków donoszą, że u ich pacjentów niezależnie od metody takie przypadki nie przekraczają 5%. Wśród nich wymienia się poszerzenie blizn, zapalenie mieszków włosowych, powstanie martwicy lub keloidu, przedłużone krwawienie lub infekcja. Odrzucenie przeszczepów praktycznie się nie zdarza.

Ceny nowoczesnych zabiegów uzupełniania owłosienia

W Polsce cena zabiegów kalkulowana jest w oparciu o liczbę przeszczepionych unitów, co wyceniane jest na 12-15 zł. Kliniki w Polsce Centralnej, jak np. Centrum Medyczne AMEDS w Grodzisku Mazowieckim pod Warszawą, oferują droższe usługi niż te położone w mniejszych miejscowościach, jak np. Jeleniogórskie Centrum Terapii Laserowej. Przeciętny pacjent polskich klinik chirurgii plastycznej zapłaci więc za zabieg kwotę w granicach 2800-11000 zł. W Europie Zachodniej i za oceanem ceny są znacznie wyższe. Klienci paryskiego Gabinetu Dermatologicznego dr Herve Dega muszą wydać 4500 Euro, a pacjenci renomowanej, referencyjnej kliniki Bauman Medical Group z Florydy nawet 13 tys. dolarów. Są to jednak koszty orientacyjne. Dokładną ofertę wraz z indywidualną oceną możliwości przeprowadzenia zabiegu pacjent otrzymuje dopiero po konsultacji u chirurga plastyka.

Choć przeszczep włosów metodą S.A.F.E.R. wydaje się być optymalny, to producenci nie ustają we wprowadzaniu kolejnych innowacji. System ARTAS amerykańskiej firmy Restoration Robotics jest robotem, który samodzielnie analizuje obraz okolicy dawczej oraz pobiera i implantuje zespoły mieszków włosowych. Podejmowane są też próby przeszczepiania sztucznych włosów z włókien syntetycznych. Pomimo dobrych efektów osiągniętych w badaniu pilotażowym zaprezentowanym na łamach Journal of Cosmetic Dermatology, na wprowadzenie tej metody do standardowej praktyki trzeba będzie jeszcze poczekać.

Przeszczep włosów metodą SAFER u mężczyzn
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

 Łysienie jest narastającym problemem o dużych konsekwencjach psychologicznych. Do tej pory pacjenci musieli wybierać pomiędzy niezadowoleniem z łysienia, a zabiegami obarczonymi wieloma konsekwencjami. Obecnie pacjenci mogą korzystać z nowoczesnej zautomatyzowanej metody przeszczepu włosów metodą S.A.F.E.R., która pozwala na uzyskanie spektakularnych efektów przy minimalnym obciążeniu dla pacjenta. I choć wg Brytyjskiego Stowarzyszenia Chirurgów Plastycznych rekonstrukcja owłosienia u mężczyzn plasuje się poza pierwszą dziesiątką najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej, to obserwowany wzrost zainteresowania tą metodą szybko znajdzie swoje odzwierciedlenie w liczbie wykonywanych przeszczepów.

Komentarze (2)

Paweł rok temu

Witam. Jestem po zabiegu przeszczepu włosów metodą SAFER. Kilka dni po zabiegu zauważyłem że w miejscach gdzie zostały przeszczepione mieszki w jednych miejscach wystają włoski a w nie których same strupki. No i również w kilku strupkach zauwazyłem kilka całych grafów. Czy tak powinno być Odpowiedz

mRI76 3 lata temu

Czy przeszczep metodą SAFER ma lepsze rezultaty od BHT? czytałem dużo na temat różnych metod, tyle, że w dalszym ciągu nie wiem co się sprawdzi w moim przypadku Odpowiedz

Jakie są techniki transplantacji włosów?

Jakie są techniki transplantacji włosów?

Łysienie to poważny problem i trudno powiedzieć, czy bardziej z powodu utraty włosów cierpią mężczyźni, czy kobiety – problem może się bowiem pojawić u obu płci. Choć wydawałoby się, że u panów łysienie to właściwie norma i nie... więcej »

Ile trwa zabieg przeszczepu włosów metodą SAFER?

Ile trwa zabieg przeszczepu włosów metodą SAFER?

Jednym z dostępnych sposobów transplantacji włosów są zabiegi, wykonywane metodą SAFER. Zautomatyzowanie procesu pobierania oraz wprowadzania przeszczepianych włosów pozwala, w porównaniu do innych technik, znacząco skrócić czas procedury. Ile... więcej »

Jakie możliwości daje przeszczep włosów?

Jakie możliwości daje przeszczep włosów?

Jeżeli zabiegi transplantacji włosów wykonywane są przez wprawionych specjalistów, liczba przyjętych przeszczepów włosowych sięgać może nawet 95%. Skuteczność skutecznością, zanim jednak będzie można oszacować rezultaty transplantacji... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska