Przeszczep włosów u kobiet

Problem nadmiernego wypadania włosów u kobiet jest bardziej powszechny niż może się wydawać. W Stanach Zjednoczonych zmaga się z nim ok. 20 mln przedstawicielek płci pięknej, zaś w Polsce 1/4 wszystkich przypadków utraty owłosienia dotyczy właśnie ich. Łysienie wiąże się z ogromnymi kompleksami i zaniżonym poczuciem własnej wartości – u kobiet, tak wrażliwych na punkcie swojej urody, jest to tym bardziej odczuwalne. Współcześnie pomocą służą im kliniki specjalizujące się w transplantacji włosów. Przeprowadzają zabiegi przeszczepiania unitów kilkoma metodami, dobieranymi indywidualnie dla każdej pacjentki.

Problem nadmiernego wypadania włosów dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet – jak podaje portal przeszczepwlosow.org, ok. 25% wszystkich przypadków utraty owłosienia dotyczy właśnie kobiet. Co więcej, w ich sytuacji zmniejszenie gęstości fryzury budzi znacznie większe kompleksy z racji tego, iż piękne włosy są jednym z atrybutów kobiecości. Potwierdza to dr Bessam Farjo, dyrektor medyczny Institute of Trichologists w Londynie. W wywiadzie udzielonym w czerwcu 2013 roku serwisowi Mail Online powiedział, że utrata włosów wiąże się z ogromnym cierpieniem kobiety. Są one dla niej ozdobą i częścią tożsamości. Kiepskim pocieszeniem jest tu stwierdzenie, iż z powodu niższego poziomu testosteronu u kobiet nie dochodzi do całkowitej utraty owłosienia, a „jedynie” do powstawania widocznych z daleka prześwitów. Tym bardziej, że przedstawicielki płci pięknej nie mogą iść w ślady łysiejących mężczyzn, ścinając włosy bardzo krótko lub goląc je na zero bez wzbudzania kontrowersji. Z tego powodu ratunkiem dla nich są operacje przeszczepiania włosów – dzięki nim mogą wyzbyć się kompleksów i wstydu wywołanego prześwitami skóry.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Najczęstszym czynnikiem powodującym wypadanie włosów u kobiet jest łysienie androgenowe. Styka się z nim 20-60% kobiet, które nie ukończyły 60 roku życia. Zaraz za nim plasuje się łysienie typu żeńskiego, dotyczące głównie utraty owłosienia w rejonie przednio-czołowym oraz ciemieniowym, rzadziej w przedniej linii włosów („cofanie się czoła”). Powodów łysienia jest kilka: uwarunkowania genetyczne, przedwczesne dojrzewanie płciowe, a także guzy jajników powstałe po usunięciu macicy. Przyczyną wypadania włosów może być również nadczynność tarczycy. Przed przystąpieniem do transplantacji należy wykluczyć te ewentualności.

W Polsce przeszczepianiem włosów zajmuje się kilka klinik. Jako pierwszy w kraju zabieg transplantacji wykonał dr Jerzy Kolasiński z Kliniki Kolasiński w Swarzędzu Nowej Wsi. Przeprowadził go w 1984 roku, stając się tym samym pionierem przeszczepów włosów w Polsce. Widząc niesłabnące zainteresowanie pacjentów, stopniowo powstają kolejne ośrodki, oferujące nie tylko klasyczne metody zabiegów (techniką STRIP, polegającą na pobieraniu z miejsca biorczego płata skóry wraz z włosami), ale i najnowsze sposoby, czyli m.in. S.A.F.E.R (Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation), podczas którego wykorzystuje się specjalny instrument do pobierania unitów. Transplantację włosów u kobiet najczęściej przeprowadza się w przypadku utraty owłosienia w rezultacie urazu, ogólnego przerzedzenia włosów, a także łysienia na czubku głowy, skroniach i okolicy czołowej. Zabiegowi poddają się również kobiety ze zbyt wysoką linią brzegową czoła oraz pacjentki, u których włosy nadmiernie wypadają z powodu zabiegów fryzjerskich i nadmiernego ściągania ich gumką.

Przeszczep włosów u kobiet

Przeszczep włosów u kobiet

Przed przystąpieniem do transplantacji lekarz poddaje pacjentkę szeregowi badań w celu ustalenia odpowiedniej diagnozy. Bada przebieg procesu utraty włosów i czas jego trwania. Bada również występowanie chorób dermatologicznych i schorzeń innego rodzaju (w tym onkologicznych czy endokrynologicznych), a także zapoznaje się z dotychczas stosowanym leczeniem. Pacjentka poddaje się badaniom laboratoryjnym sprawdzającym poziom hormonów tarczycy, testosteronu, prolaktyny i kilku innych (np. DHEA). Przechodzi też analizę pierwiastkową włosa oraz badanie oceniające jakość włosów przy pomocy Folliscope. System określa ilość włosów w poszczególnych fazach ich wzrostu oraz umożliwia określenie ich gęstości, jaka przypada na 1 cm2.

Sama transplantacja jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, w trybie ambulatoryjnym. Czas jej trwania jest uzależniony od stosowanej metody. Zabiegi wykonywane techniką FUE nierzadko zajmują cały dzień, z kolei procedury wykonane metodą S.A.F.E.R kończą się po paru godzinach. W ich trakcie chirurg pobiera do transplantacji ponad 1000 mieszków włosowych, co dodatkowo skraca czas zabiegu.

Operacja techniką FUT (STRIP) polega na pobraniu paska skóry z tylnego obszaru głowy i podzieleniu go na mniejsze grafty – unity zawierające 1-3 włoski. Rejon dawczy jest zszywany szwem ciągłym, a grafty są wszczepiane w miejsca przerzedzenia włosów. To metoda zalecana osobom, które chcą mieć gęste włosy i są w stanie zaakceptować dość widoczną bliznę. Jest idealna dla kobiet pragnących mieć długie włosy.

Pobieranie jednostki (unit) do przeszczepu - metodą FUE

Nowszą techniką transplantacji jest FUE (Follicular Unit Extraction), w której rezygnuje się z pobierania paska skóry na rzecz pozyskiwania pojedynczych zespołów mieszkowych. Grafty są pobierane przy pomocy specjalnych mikropunchów. Wadą operacji metodą FUE jest jej czas i wynikająca z niego wyższa cena. Zaletą to, że podczas operacji można pobrać do 2 tysięcy wszczepów. Blizny są mało widoczne, więc można ją stosować u kobiet, które chcą ścinać włosy bardzo krótko. Odmianą FUE jest technika S.A.F.E.R, bazująca na dużej ilości mikronakłuć na głębokości 1 mm i bezpośrednim pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych z tylnej i bocznej części głowy. Grafty są następnie wszczepiane przy użyciu specjalnych pneumatycznych głowic. Technika zabezpiecza przed ryzykiem powstawania blizn i daje naturalne efekty.

Istnieje jeszcze metoda BHT, polegająca na pobieraniu mieszków włosowych z innych niż głowa części ciała, jednak preferowana jest u mężczyzn, szczególnie tych z obfitym zarostem. Transplantacje techniką FUE i S.A.F.E.R. nie wymagają rekonwalescencji – pacjent może podjąć normalną aktywność już następnego dnia. Natomiast po klasycznej operacji FUT okres powrotu do pełnej sprawności wynosi od kilku do kilkunastu dni.

Transplantacja włosów u kobiet – ceny w Polsce

Efekt transplantacji włosów u kobiety - zdjęcia przed i po zabiegu

Kobiety, które zauważyły u siebie znaczące przerzedzenie włosów, gorączkowo poszukują sposobów zniwelowania problemu. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, kolejne kliniki specjalizujące się w transplantacji włosów poszerzają swoją ofertę o zabiegi dedykowane właśnie im. Jedna z najbardziej znanych polskich palcówek zajmujących się przeszczepami włosów, San-Med Hair Transplant w Bielsku-Białej, oferuje kobietom leczenie wypadania włosów i przeprowadzanie transplantacji. W ośrodku stosuje się kilka metod zabiegu (BHT, FUT oraz FUE). Ceny procedury FUE zaczynają się od 10 tys. złotych, a zabiegi FUT – od 7,5 tys. złotych.

Centrum Kosmetyczno-Dermatologiczne Der-Med, ośrodek posiadający filie w Krakowie, Wrocławiu i Katowicach, oferuje zabiegi przeszczepiania włosów metodą S.A.F.E.R. Konsultacja lekarska kosztuje 100 złotych, a minimalna cena za zabieg to 3,5 tys. złotych – stawka obowiązuje do 250 graftów. Standardowa cena za 1 graft to 14 złotych. Kobiety, które chcą poddać się rekonstrukcji brwi bądź przeszczepowi rzęs, zapłacą w ośrodku 3,5 tys. złotych.

Klinika Chirurgii Plastycznej, Medycyny Estetycznej i Flebologii Solumed w Poznaniu przeprowadza zabiegi transplantacji włosów technikami FUE i FUT w cenach zaczynających się od 9 tys. złotych. Natomiast wspomniany już dr Jerzy Kolasiński wykonuje zabiegi metodą klasyczną, a także FUE i BHT.  Ich ceny wahają się w granicach 3-16 tysięcy złotych.

Koszt przeszczepu włosów za granicą

W 2008 roku prawie 5 tys. kobiet w USA poddało się transplantacji włosów, co stanowi 21% wzrost w porównaniu z rokiem 2000. Można zaobserwować stale rosnący trend na tego typu zabiegi. Z drugiej strony, eksperci z American Hair Loss Association twierdzą, iż zaledwie 2-5% kobiet zmagających się z nadmiernym wypadaniem włosów to odpowiednie kandydatki do transplantacji. Przyczyna tkwi w równoległym przerzedzaniu fryzury, podczas gdy mężczyźni łysieją płatowo i w ich przypadku transplantacja daje widoczne rezultaty. Nie każda placówka podejmuje się zabiegów przeszczepiania włosów u kobiet. Jak podaje serwis hairtransplantnetwork.com, w USA problem łysienia dotyczy ok. 20 mln przedstawicielek płci żeńskiej.

Nierzadko niemożność spełnienia kryteriów jest dla Amerykanek powodem poszukiwań kliniki za granicą – jeśli w USA nie znajdą odpowiedniego dla siebie ośrodka, a są zdecydowane na zabieg, przejdą go w innym kraju. Nie oznacza to jednak, że w Stanach wybór wyspecjalizowanych klinik jest mały, wręcz przeciwnie. Jednak przeglądając ich oferty, nie sposób nie zauważyć wysokich cen, jakie w nich obowiązują. Według danych International Society of Hair Restoration Surgery koszty zabiegów transplantacji włosów w USA oscylują w granicach $3,000-$15,000, co w przeliczeniu daje kwoty w wysokości 9,7-48,3 tys. złotych. Takie stawki podaje m.in. Womens Center For Hair Loss, w której zabiegi przeprowadza dr Jeffrey Epstein. Ponad 10% pacjentów doktora to kobiety, a sam lekarz jest uważany za jednego z czołowych specjalistów w zakresie transplantacji. Ośrodek posiada kilka oddziałów, w tym w Nowym Jorku i Miami.

W Oakland w Kalifornii zabiegi tego rodzaju przeprowadza dr Sheldon Kabaker, mogący się poszczycić ponad 20-letnim doświadczeniem w przeszczepianiu włosów. Pomógł ponad 200 osobom odzyskać piękne włosy. Z kolei w Kanadzie jedną z najlepszych specjalistek w transplantacji jest dr Marla Rosenberg. Pacjentów przyjmuje w Sunnybrook Hospital oraz w Women’s College Hospital (oba ośrodki mieszczą się Toronto).

Nowoczesne placówki z wykwalifikowaną kadrą medyczną można znaleźć również na Wyspach Brytyjskich. Mieszczące się w Londynie HDC Hair Transplant Centre to ośrodek specjalizujący się w transplantacji włosów u kobiet. Koszt operacji jest uzależniony od zastosowanej metody (STRIP lub FUE). Za 1 graft wszczepiony techniką FUT pacjentka zapłaci £1,90, czyli ok. 9,48 złotych. Wszczep metodą FUE to koszt w wysokości £2,80 (13,97 zł), zaś techniką BHT – £3,25, co odpowiada kwocie 16,22 złotych. 1 tys. wszczepów metodą FUT kosztuje £2,20/graft, natomiast 4,5 tys. unitów generuje koszt w wysokości £1,90/graft. Z kolei 1 tys. wszczepów metodą FUE kosztuje £3,10/graft, zaś wszczepienie 4 tysięcy unitów – 2,80/graft. Każdego roku klinika przyjmuje ponad 2 tys. pacjentów, z których spory odsetek stanowią kobiety, nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale i Grecji, Hiszpanii i Włoch, a także z Dubaju, Kataru i USA.

Zabiegi przeszczepiania włosów
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

W Polsce odzyskasz piękne włosy!

Turystki medyczne migrują do różnych krajów, nierzadko oddalonych od miejsca ich zamieszkania o tysiące kilometrów. Wiele polskich klinik medycyny estetycznej dostrzega ten potencjał, kierując swoją ofertę do zagranicznych pacjentek zainteresowanych zabiegiem transplantacji włosów. Jedną z takich placówek jest AM-MED – American Aesthetic Medicine & Hair Transplant Center we Wrocławiu. Tę i inne kliniki odwiedza coraz więcej pacjentek z Wysp Brytyjskich, Niemiec, Danii, a także z USA. Przechodzą zabiegi przeszczepiania włosów, a przy okazji spędzają urlop wypoczynkowy w jednym z pięknych miast, poświęcając czas na poznanie okolicznych atrakcji.

Dodaj komentarz

Jakie są techniki transplantacji włosów?

Jakie są techniki transplantacji włosów?

Łysienie to poważny problem i trudno powiedzieć, czy bardziej z powodu utraty włosów cierpią mężczyźni, czy kobiety – problem może się bowiem pojawić u obu płci. Choć wydawałoby się, że u panów łysienie to właściwie norma i nie... więcej »

Zalety leczenia łysienia metodą FUE

Zalety leczenia łysienia metodą FUE

Jedną z metod leczenia łysienia są zabiegi techniką FUE. Wśród jej zalet można wymienić chociażby znaczną liczbę przeszczepianych podczas jednej procedury włosów, ale i to, że po zabiegu u pacjentów nie pozostają wyraźnie widoczne blizny.... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.