Regenera Activa, czyli leczenie łysienia przeszczepem komórek macierzystych

Łysienie to duży problem dla wielu mężczyzn i kobiet jeszcze przed trzydziestym rokiem życia. Powoduje on obniżenie samooceny, zmniejszoną pewność siebie czy, w skrajnych przypadkach, nawet kłopoty z libido. Aby walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów, warto poznać jego przyczyny, do których należą m.in. predyspozycje genetyczne, stres, nieodpowiednia dieta czy źle dobrana farmakoterapia. Po zebraniu dokładnego wywiadu lekarz zaproponuje odpowiednią metodę leczenia łysienia, proponując np. zabieg Regenera Activa z przeszczepem komórek macierzystych.

Autor
Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Za nadmierną utratę włosów często odpowiedzialny jest dihydrotestosteron (DHT), będący pochodną testosteronu. Im bardziej organizm jest wrażliwy na jego działanie, tym bardziej zauważalna jest miniaturyzacja mieszków włosowych, a także zahamowanie prawidłowego wzrostu włosów. By przeciwdziałać skutkom nadwrażliwości na DHT, pomocny jest zabieg Regenera Activa. To specjalistyczny system, który wykorzystuje autologiczny przeszczep komórek macierzystych. Cały mechaniczny proces został tak skalibrowany, by otrzymać jak największą koncentrację komórek prekursorowych, które są w stanie mocno regenerować tkanki. Jak wygląda taki zabieg?

Jak wygląda zabieg Regenera Activa?

Przeprowadzenie zabiegu Regenera Activa poprzedza konsultacja lekarska. Jej zadaniem jest wykluczenie przeciwwskazań, do których należą m.in.:

  • uczulenie na lidokainę (składnik znieczulenia)
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew (w tym aspiryny)
  • zaburzenia krzepliwości krwi

Jeśli pacjent kwalifikuje się do procedury, lekarz może wykonać zabieg Regenera Activa. Rozpoczyna się on od pobrania bardzo małego wycinka skóry (od jednego do trzech wycinków) z okolic karku na linii włosów - jest to miejsce najmniej podatne na androgenowe łysienie. Każdy wycinek ma średnicę zaledwie 2,5 milimetra. Następnie przeprowadza się izolację z pobranej tkanki czynników wzrostu, komórek macierzystych oraz komórek progenitorowych. Dzieje się to w urządzeniu, które samoczynnie przygotowuje zawiesinę z komórek. Po odpowiednim spreparowaniu następuje iniekcja zawiesiny do skóry głowy z wykorzystaniem mezoterapii.

Efekty procedury

Zabieg przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu, dlatego podczas jego wykonywania pacjent nie odczuwa więc dużego dyskomfortu. Procedura trwa od pół godziny do 45 minut, a po jej zakończeniu od razu można iść do domu.

Co ciekawe, zabiegu Regenera Activa nie trzeba powtarzać wcześniej niż po 2-3 latach. Efekty opisywanej terapii widoczne są po około miesiącu od jej zastosowania. Zabiegiem jest dedykowany głównie panom, ale kobiety coraz częściej korzystają z jego zalet - panie także mogą cierpieć z powodu łysienia androgenowego. Aby opracować technologię wykorzystywaną w zabiegu, naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Turynie (na czele z profesorem Antonio Graziano) pracowali aż 10 lat. Dzięki temu została ona dokładnie przebadana, a przez to cechuje się wysokim bezpieczeństwem.

Czym jest przeszczep autologiczny w zabiegu Regenera Activa?

W przeszczepie autologicznym pacjent jest zarówno dawcą, jak i biorcą. Oznacza to, że komórki czy tkanki pierwotnie pobrane od pacjenta, w następnej kolejności są mu z powrotem wszczepiane. Ten rodzaj przeszczepu wykazuje najwyższy poziom bezpieczeństwa, gdyż wykorzystywane są jego własne tkanki. Dzięki temu eliminowane jest ryzyko wystąpienia reakcji związanych z obecnością obcych tkanek w organizmie, takich jak reakcje odpornościowe, zapalne, czy nawet odrzucenie przeszczepu.

Dodaj komentarz

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Człowiek traci codziennie średnio 100 włosów i jest to całkowicie normalny proces. Problem pojawia się, gdy kosmyki wypadają nadmiernie. Jeśli coraz więcej włosów zostaje na szczotce, w odpływie wanny czy na ubraniach, to znak, że możemy...