Skleroterapia piankowa i farmakologiczna

Ciężkie, opuchnięte nogi, nocne skurcze i nieestetyczne niteczki żył na nogach – tak właśnie wygląda wczesne stadium żylaków kończyn dolnych. Tak zwane „pajączki” to symptomy utrudnionego krążenia, które może prowadzić do przewlekłej niewydolności żylnej. Choć stosunkowo niegroźne, „pajączki” powinny być poddawane leczeniu, a jedną z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych metod ich likwidacji jest skleroterapia.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Żylaki nazywane są chorobą zawodową fryzjerek i ekspedientek, co wynika z faktu, że ryzyko zachorowania na to schorzenie znacznie zwiększa praca stojąca. W takiej pozycji droga krwi z nóg do serca jest szczególnie daleka, a mięśnie stóp oraz łydek tkwią w bezruchu, utrudniając krwi wędrówkę w górę. Ryzykowna jest także praca w pozycji siedzącej – przy stale zgiętych stawach biodrowych i kolanowych krew również ma utrudnioną drogę ku sercu. Te czynniki sprzyjają stopniowemu rozszerzaniu się ścian naczyń włosowatych, które muszą radzić sobie z większym ciśnieniem przepływającej przez nie krwi.

Na czym polega skleroterapia?

W przypadku pajączków i żylaków we wczesnych stadiach najczęściej można zastosować leczenie żylaków metodami chemicznymi. Taką techniką jest skleroterapia, która stanowi doskonałą alternatywę dla zabiegów operacyjnych. Ten nieinwazyjny sposób usuwania żylaków kończyn dolnych polega na podawaniu do uszkodzonej żyły środków farmakologicznych, które powodują zwłóknienie i zamknięcie światła uszkodzonego naczynia, a następnie jego wchłonięcie i wyłączenie z układu żylnego. Liczba iniekcji oraz stężenie podawanego preparatu uzależnione są od wielkości naczynia. Procedura jest bezbolesna i nie wymaga wcześniejszego znieczulenia, a czas jej trwania to zazwyczaj około pół godziny. Do usunięcie niewielkich żylaków zwykle wystarczy jeden zabieg, w przypadku większych zmian konieczne jest przeprowadzenie serii ostrzykiwań – z reguły nie więcej niż 3-4 zabiegi, przeprowadzane w co najmniej tygodniowych odstępach.

Skleroterapia farmakologiczna a skleroterapia piankowa

Wyróżnia się dwie odmiany skleroterapiifarmakologiczną i piankową, które pod względem przeprowadzenia zabiegu nie różnią się od siebie. Różnica natomiast polega na konsystencji wstrzykniętego preparatu. W przypadku klasycznej skleroterapii preparat ma postać płynu, jednak w ostatnich latach coraz bardziej popularyzuje się skleroterapia piankowa tzw. metodą Tessariego. W trakcie tego zabiegu do żył wstrzyknięty zostaje preparat w postaci specjalnie spreparowanej piany, która nie rozpływa się w żyle i zamyka jedynie wybrane żylaki, co sprawia, że skleroterapia piankowa jest zabiegiem bardziej precyzyjnym. Dodatkowo skleroterapię piankową można stosować nawet w przypadku większych żylaków, a zabieg stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznych bądź laserowych operacji usuwania niewydolnych żył. Zwiększa się także popularność tzw. echskleroterapii, czyli skleroterapii piankowej pod kontrolą USG, która daje lekarzowi możliwość kontrolowania przepływu pianki wewnątrz żył.

Czy skleroterapia jest skuteczna?

Zabieg skleroterapii ma bardzo wiele zalet: przede wszystkim jest mało inwazyjny i przeprowadza się go w warunkach ambulatoryjnych. Z uwagi na fakt, że w trakcie procedury stosuje się bardzo cienkie igły, jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga stosowania znieczulenia. Brak urazu tkanek to brak blizn po zabiegu, co również wpływa na niską inwazyjność metody – po zabiegu w miejscu ostrzykiwania pojawia się natomiast zsinienie, które najczęściej ustępuje po około miesiącu. Wśród przeciwwskazań wymienić należy przede wszystkim ciążę i okres karmienia piersią, zakrzepicę żył głębokich, rozległe zakażenia bakteryjne skóry i alergię na składniki preparatu.

Warto wiedzieć: Badania pokazują, że już jeden zabieg jest w stanie wyeliminować od 50% do 80% żylaków. Brak jakichkolwiek rezultatów skleroterapii obserwuje się u mniej niż 10% pacjentów. 

Zalecenia pozabiegowe

Bezpośrednio po skleroterapii zaleca się intensywny spacer przez co najmniej pół godziny, niewskazane jest natomiast dłuższe pozostawanie w pozycji stojącej lub siedzącej. Przez pierwszy miesiąc po zabiegu ważne jest także prowadzenie aktywnego trybu życia i codzienne godzinne spacery. Konieczne jest noszenie najpierw opatrunku uciskowego, a następnie pończoch uciskowych. Tego rodzaju wyroby zwiększają skuteczność terapii.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (6)

Majka 6 lata temu

Jakiś czas temu los wyrzucił mnie z kraju za chlebem do Londynu. Na początku oczywiście starałam się odkładać w zasadzie wszystko co zarobiłam. Później jednak zrozumiałam, że powinnam mieć też coś dla siebie. Chodziłam regularnie na spotkania Polaków i miałam problem z opuchniętymi nogami. Jedna z nowych koleżanek poleciła mi usługi Eskulap - polskiej kliniki na brytyjskiej ziemi. Nie dość, że zobaczyłam jak dobrze może wieść się naszym rodakom, to pozbyłam się problemu :) Odpowiedz

Izabela 7 lata temu

Wczoraj miałam zabieg.Mieszkam w USA. Zapłaciłam $450 za pół godzinki ale pierwsze wrażenie kiedy spojrzałam w lustro było WOW. . Miałam bardzo brzydkie i widoczne pod kolamami żylaki , które dodam były bardzo bolesne. Zabieg całkowicie bezbolesny, precyzyjny. Odczuwalam po takie pieczenie,i lekkie klucia ale to normalne. Teraz noszę pończochy uciskowe i za 6 tygodni na kontrolę. Wreszcie w wieku 43 lat będę mogła odwazyc się nosić krótkie spodenki i strój kąpielowy bez zakrywania nóg. Odpowiedz

Rozczarowana 8 lata temu

Nie wiem kto umieszczał informację o cenie zabiegu w Eskulapie w Bydgoszczy że to koszt 200 zl Otóż sam zabieg to 300 zl do tego obowiązkowo konsultacja i USG doppler za 290 zl .Do tego muszę dodac że pan prof . Molski wstrzyknąl 7 zastrzykow,cala ceremonia trwala 10 minut do tego Prof. sie spoźnił na wizytę. Oczywiscie nie mialam żylakow tylko pojedyncze małe żyłki niebieskie oraz kilka pajączkow. Na zabiegu nie zostały ostrzyknięte wszystkie ponieważ Pan Profesor powiedział : " jeden zabieg 300zl jedna ampułka". Gdzie przy wczesniejszych ustaleniach bylo: w cenie zabiegu 300 zl jest jedna ampułka a każda dodatkowa to koszt 50 zl. Czyli jedna wielka ściema. Na zabieg mialam zabrac bandaże uciskowe aby zabezpieczyc nogi po zabiegu,ale pan Molski nie skorzystał z nich. Jeżeli jest tu ktoś kto uczciwie przeprowadzi zabieg skleroterapii to proszę o kontakt moj nr tel. 500 670 977 Odpowiedz

Agata do Rozczarowana 7 lata temu

Dziękuję za Twoj komentarz. Chciałam się wybrać do Bydgoszczy ale poszukam gdzieś indziej. Odpowiedz

gf 8 lata temu

Super zabieg polecam Odpowiedz

ada do gf 8 lata temu

super zabieg a duże miałaś żylaki czy tylko pajączki ? Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Psss...
chcesz
nowy
rower?
Sprawdź
Skleroterapia żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…