Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu sztuczności. Coraz więcej kobiet w wieku 40+ oraz 50+ korzysta z tej grupy zabiegów. Klasyczne nieinwazyjne metody medycyny estetycznej nie zawsze sprawdzają się na poziomie głębszym niż skóra właściwa, a z wiekiem utrata elastyczności i napięcia dotyka nie tylko warstw powierzchniowych ciała, lecz również tkanek miękkich oraz niewielkich mięśni mimicznych, znajdujących się głębiej. W takich przypadkach alternatywą dla procedur inwazyjnych może być zabieg z zastosowaniem urządzenia BTL HIPRO. Przy jego pomocy można przeprowadzać zabiegi w zaawansowanej technologii HIFU 2.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
5 min.

Wraz ze starzeniem się ludzkiego organizmu postępuje proces degeneracji tkanek – nie tylko powierzchniowych, lecz również głębokich. Zmniejsza się napięcie i elastyczność skóry właściwej oraz mięśni i tkanek miękkich. Na szczęście istnieje szereg technik zabiegowych z zakresu medycyny estetycznej, które mogą pobudzić starzejące się tkanki do ich regeneracji. Procedura polegająca na chirurgicznym wszczepianiu szwów, które po zamieszczeniu pod skórą naciągają ją i tym sposobem wygładzają, czyli tzw. lifting chirurgiczny, jest inwazyjną metodą wymagającą długiej rehabilitacji oraz wiążącej się z tym rekonwalescencji. Jej zaletą jest długotrwałość utrzymywania się efektów (do 10 lat).

Nieinwazyjny lifting HIFU

Nieustające dążenia do stworzenia technik mniej inwazyjnych, a dających równie zadowalające rezultaty zaowocowało opracowaniem metody HIFU (High Intensity Focused Ultrasound), a później HIFU 2 (HIFU drugiej generacji). Technika opiera się na energii fal ultradźwiękowych. Jest wykorzystywana w leczeniu nowotworów (ze szczególnym uwzględnieniem raka prostaty) i znalazła również zastosowanie w medycynie estetycznej.

Revival Clinic, Warszawa, ul. Branickiego 10 lok. 118

Obecnie na rynku medycznym istnieje kilka urządzeń do zabiegów metodą HIFU. Aparatem najnowszej generacji do liftingu ultradźwiękowego jest system BTL HIPRO, wykorzystywany w bezinwazyjnym liftingu skóry twarzy i ciała. Jego działanie polega na niezwykle precyzyjnym skupianiu fali ultradźwiękowej o wysokiej energii na niewielkim obszarze celem wywołania punktowej termoablacji. Dostarczona do poziomu SMAS (Superficial Muscular Aponeurotic System czyli warstwy mięśniowo - powięziowej) skóry właściwej, energia cieplna HIFU wywołuje efekt skracania się włókien kolagenowych przy jednoczesnej stymulacji produkcji nowego kolagenu. Rezultatem procesu jest poprawa jędrności i elastyczności skóry – indukcja liftingu dużo głębsza niż przy innych metodach.

W odróżnieniu od metod laserowych technika ultradźwiękowa pozwala na ominięcie naskórka i dotarcie na ściśle określoną głębokość skóry. Punktowa koagulacja jest wynikiem nagrzania do temperatury 65-75 ℃ na precyzyjnie określonych głębokościach skóry. Podgrzana tkanka jest traktowana przez organizm jako uszkodzona, co przekłada się na wytwarzanie nowych włókien kolagenowych (regeneracja). Już bezpośrednio po zabiegu obserwuje się poprawę jędrności skóry, a końcowe rezultaty są widoczne po 2-3 miesiącach. Dzięki temu, iż odbudowa następuje stopniowo, nie pojawia się efekt nienaturalnego wyglądu. Technika HIFU jest stosowana do nieinwazyjnego liftingu twarzy, ale z powodzeniem można ją stosować również do innych partii ciała.

W zależności od potrzeb zabieg HIFU jest przeprowadzany na konkretnej głębokości tkanki podskórnej. Z punktu widzenia budowy ludzkich tkanek możemy dokonać podziału na dwa główne zakresy: do 4,5 mm oraz powyżej 4,5 mm. Powyżej 4,5 mm znajduje się warstwa SMAS (warstwa mięśniowo-powięziowa), która w klasycznych metodach jest operowana chirurgicznie. Do 4,5 mm to poziom skóry właściwej. Zabiegi wykonywane w płytszych obszarach umożliwiają polepszenie napięcia, ujędrnienie i przywrócenie elastyczności tej warstwy. W odróżnieniu od kartridżowych systemów w urządzeniach takich jak Ultraformer III czy SonoQueen, w urządzeniu BTL HIPRO, dzięki głowicy najnowszej generacji, w zależności od specyfiki skóry pacjenta, można płynnie i precyzyjnie dopasować głębokość aplikacji fal ultradźwiękowych na twarzy: od 1,5mm do 4,5mm (co 0,5mm) oraz głębokość aplikacji na ciele: od 8mm do 13mm (co 1mm).

Jak odmładza metoda HIFU?

Technologia HIFU 2 może być z powodzeniem wykorzystywana do ujędrniania skóry prawie całego ciała. Dzięki zabiegowi z użyciem urządzenia BTL HIPRO przywraca się napięcie i jędrność skóry szyi, podbródka, dekoltu, ramion, wewnętrznej powierzchni ud, a także pośladków, kolan i brzucha. HIFU 2 doskonale sprawdza się również na twarzy – poprawia owal, wygładza zmarszczki wokół ust i oczu oraz czoła. Jest alternatywą dla chirurgicznego liftingu, korekty opadających brwi oraz dolnych powiek. Jest efektywna również jako uzupełnienie klasycznych technik laserowych, zabiegów z wykorzystaniem wypełniaczy, toksyny botulinowej typu A, czy wielu metod chirurgicznych.

Procedury z użyciem systemu BTL HIPRO cechuje nieinwazyjność oraz brak konieczności rekonwalescencji. Zabiegi przeprowadza się w celu liftingu i odmłodzenia skóry, likwidacji wiotczejącego podbródka, jak również dla poprawy owalu twarzy oraz likwidacji opadających policzków. Sprawdzają się u osób chcących mocniejszego zarysowania linii żuchwy, korekty opadających brwi, liftingu czoła czy zniwelowania tzw. „zmarszczek palacza”. To nie wszystkie możliwości urządzenia – BTL HIPRO efektywnie spłyca bruzdy nosowo-wargowe, odmładza wiotczejącą skórę szyi i dekoltu, a także poprawia napięcie skóry ramion, brzucha, pośladków, ud i kolan. Zagęszcza i ujędrnia skórę po utracie dużej masy ciała (również po ciąży). Zabiegi z powodzeniem można wykonywać u osób, które pragną zredukować zbędną tkankę tłuszczową oraz ujędrnić skórę, która po odchudzaniu straciła elastyczność i jest wiotka.

Lifting BTL HIPRO – przebieg zabiegu

Lifting BTL HIPRO w technologii HIFU 2 nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Sama procedura trwa od 15 do 60 minut (w zależności od obszaru zabiegowego), a polega na aplikacji impulsów ultradźwiękowych ukierunkowanych na wybraną głębokość. W rezultacie dochodzi do podgrzania tkanki, co przekłada się na przywrócenie skórze prawidłowego napięcia i ujędrnienia.

Po zakończeniu zabiegu pacjent może od razu powrócić do normalnej aktywności. W miejscu poddanym działaniu urządzenia może wystąpić nieznaczne zaczerwienienie, które powinno zniknąć w ciągu godziny. Można je zamaskować makijażem. Ostateczne rezultaty liftingu są widoczne po 2-3 miesiącach i utrzymują się do ok. 2 lat.

Zabiegowi HIFU 2 mogą poddać się osoby, u których nie stwierdzono stanów zapalnych lub opryszczki w miejscu potencjalnego zabiegu. Nie wykonuje się go u osób dotkniętych problemem choroby nowotworowej, jak również u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Nieinwazyjny lifting HIFU 2 z zastosowaniem technologii BTL HIPRO wykonywany jest w Revival Clinic, mieszczącej się w warszawskiej dzielnicy Wilanów. Placówka specjalizuje się w nowatorskich technikach leczenia z zakresu medycyny estetycznej oraz laseroterapii. Sukcesywnie śledzi nowe trendy medycyny estetycznej i regeneracyjnej, by skutecznie, ale w dobrym stylu poprawiać urodę, wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom klientów.

*Artykuł napisany na podstawie materiałów informacyjnych i szkoleniowych BTL Polska Sp. z o.o.

Revival Clinic, Warszawa, ul. Branickiego 10 lok. 118

Artykuł zweryfikowany przez dr n. med. Monikę Bieniasz - specjalistę chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, transplantologii klinicznej, dyplomowanego lekarza medycyny estetycznej, redaktor naczelną czasopisma naukowego MEDtube Science. 

Dodaj komentarz

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Człowiek traci codziennie średnio 100 włosów i jest to całkowicie normalny proces. Problem pojawia się, gdy kosmyki wypadają nadmiernie. Jeśli coraz więcej włosów zostaje na szczotce, w odpływie wanny czy na ubraniach, to znak, że możemy...