Tomografia CBCT 3D w stomatologii

Tomografia CBCT 3D jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnostyki obrazowej stosowanych m.in. w stomatologii. Pozwala precyzyjnie zaplanować leczenie kanałowe, protetyczne, jak również implantologiczne, a także zapobiec przykrym niespodziankom w trakcie wykonywania zabiegów z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej. Jak działa i na czym polega tomografia CBCT 3D?

Dotychczas stomatolodzy, przystępując do leczenia endodontycznego czy protetycznego, mieli do dyspozycji głównie badanie rentgenowskie, które pozwala na zobrazowanie struktur zęba i otaczających go tkanek w technologii 2D. To wciąż jedna z najpopularniejszych, bardzo skutecznych metod diagnostycznych, ale ma jedną wadę - zdjęcie w 2D przynosi informację o wysokości i szerokości obiektu, ale nie o jego głębokości, co skutkuje nakładaniem się na siebie struktur. Uzyskany obraz może być zdeformowany bądź nie do końca czytelny dla dentysty. Pojawiały się problemy z jego interpretacją, co utrudniało postawienie właściwej diagnozy. Szczególnie ważne jest to w planowaniu zabiegów mikrochirurgicznych, a więc takich jak leczenie kanałowe, osadzenie implantu w kości czy skomplikowana ekstrakcja zęba. Z pomocą przyszła nowoczesna technologia.

Tomografia CBCT 3D - jakie stwarza możliwości?

Tomografia CBCT 3D jest nazywana również tomografią wiązki stożkowej, ponieważ do zobrazowania struktur wykorzystuje promienie rentgenowskie w postaci wiązki stożkowej. Za pomocą tomografii stożkowej można wykonać wirtualną rekonstrukcję 3D uzębienia pacjenta. Pozwala zobrazować wszystkie struktury pod dowolnym kątem: tkanki miękkie, struktury kostne, korzenie zębów, zatoki, naczynia krwionośne czy nerwy. Badanie wykonuje się, aby precyzyjnie zaplanować zabieg, zapobiec ewentualnym powikłaniom oraz kontrolować przebieg leczenia.

DIAGDENT - Pracownie Radiologii Stomatologicznej, Warszawa, ul. Brazylijska 13

Tego rodzaju diagnostyka jest ekonomiczna dla samego pacjenta. Jedno badanie pozwala zastąpić wewnątrzustne zdjęcia RTG, zdjęcia panoramiczne, cefalometryczne, zgryzowe czy stawu skroniowo-żuchwowego. Tomografia CBCT 3D znajduje zastosowanie w niemal wszystkich dziedzinach stomatologii: od endodoncji i ortodoncji, przez implantologię po protetykę czy chirurgię szczękowo-twarzową. Badanie pozwala wykryć zmiany zapalne okołowierzchołkowe, choroby przyzębia oraz ubytki kostne w szczęce i żuchwie. Ponadto służy do diagnostyki wad zgryzu oraz oceniania stopnia zaawansowania próchnicy.

Na czym polega badanie?

Tomografia wiązki stożkowej pozwala na zobrazowanie twarzoczaszki w trakcie jednego obrotu tomografu, co redukuje dawkę promieniowania pochłanianą przez pacjenta do minimum i skraca czas trwania badania. Cała procedura trwa około kilkunastu sekund, a badanie nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Ramię tomografu obraca się wokół głowy pacjenta, rejestrując obraz z różnych stron. Otrzymany obraz charakteryzuje się wysoką precyzją i szczegółowością. Niezaprzeczalną zaletą tomografii CBCT 3D jest z pewnością możliwość archiwizowania i odtwarzania zdjęć na komputerze.

Tomografię CBCT 3D wykonują pracownie radiologii stomatologicznej DIAGDENT w Warszawie. Dysponują wysokiej klasy sprzętem marki Kodak, a ceny za badanie wahają się od 110 zł do 200 zł, w zależności od obrazowanej struktury.

Dodaj komentarz

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska