Tomografia CBCT 3D w stomatologii

Tomografia CBCT 3D jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnostyki obrazowej stosowanych m.in. w stomatologii. Pozwala precyzyjnie zaplanować leczenie kanałowe, protetyczne, jak również implantologiczne, a także zapobiec przykrym niespodziankom w trakcie wykonywania zabiegów z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej. Jak działa i na czym polega tomografia CBCT 3D?

Dotychczas stomatolodzy, przystępując do leczenia endodontycznego czy protetycznego, mieli do dyspozycji głównie badanie rentgenowskie, które pozwala na zobrazowanie struktur zęba i otaczających go tkanek w technologii 2D. To wciąż jedna z najpopularniejszych, bardzo skutecznych metod diagnostycznych, ale ma jedną wadę - zdjęcie w 2D przynosi informację o wysokości i szerokości obiektu, ale nie o jego głębokości, co skutkuje nakładaniem się na siebie struktur. Uzyskany obraz może być zdeformowany bądź nie do końca czytelny dla dentysty. Pojawiały się problemy z jego interpretacją, co utrudniało postawienie właściwej diagnozy. Szczególnie ważne jest to w planowaniu zabiegów mikrochirurgicznych, a więc takich jak leczenie kanałowe, osadzenie implantu w kości czy skomplikowana ekstrakcja zęba. Z pomocą przyszła nowoczesna technologia.

Tomografia CBCT 3D - jakie stwarza możliwości?

Tomografia CBCT 3D jest nazywana również tomografią wiązki stożkowej, ponieważ do zobrazowania struktur wykorzystuje promienie rentgenowskie w postaci wiązki stożkowej. Za pomocą tomografii stożkowej można wykonać wirtualną rekonstrukcję 3D uzębienia pacjenta. Pozwala zobrazować wszystkie struktury pod dowolnym kątem: tkanki miękkie, struktury kostne, korzenie zębów, zatoki, naczynia krwionośne czy nerwy. Badanie wykonuje się, aby precyzyjnie zaplanować zabieg, zapobiec ewentualnym powikłaniom oraz kontrolować przebieg leczenia.

Tego rodzaju diagnostyka jest ekonomiczna dla samego pacjenta. Jedno badanie pozwala zastąpić wewnątrzustne zdjęcia RTG, zdjęcia panoramiczne, cefalometryczne, zgryzowe czy stawu skroniowo-żuchwowego. Tomografia CBCT 3D znajduje zastosowanie w niemal wszystkich dziedzinach stomatologii: od endodoncji i ortodoncji, przez implantologię po protetykę czy chirurgię szczękowo-twarzową. Badanie pozwala wykryć zmiany zapalne okołowierzchołkowe, choroby przyzębia oraz ubytki kostne w szczęce i żuchwie. Ponadto służy do diagnostyki wad zgryzu oraz oceniania stopnia zaawansowania próchnicy.

Na czym polega badanie?

Tomografia wiązki stożkowej pozwala na zobrazowanie twarzoczaszki w trakcie jednego obrotu tomografu, co redukuje dawkę promieniowania pochłanianą przez pacjenta do minimum i skraca czas trwania badania. Cała procedura trwa około kilkunastu sekund, a badanie nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Ramię tomografu obraca się wokół głowy pacjenta, rejestrując obraz z różnych stron. Otrzymany obraz charakteryzuje się wysoką precyzją i szczegółowością. Niezaprzeczalną zaletą tomografii CBCT 3D jest z pewnością możliwość archiwizowania i odtwarzania zdjęć na komputerze.

Tomografię CBCT 3D wykonują pracownie radiologii stomatologicznej DIAGDENT w Warszawie. Dysponują wysokiej klasy sprzętem marki Kodak, a ceny za badanie wahają się od 110 zł do 200 zł, w zależności od obrazowanej struktury.

Dodaj komentarz

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.