Wybielanie zębów lampą

Choć kanony piękna zmieniają się na przestrzeni lat, śnieżnobiałe zęby są ich stałym elementem. Olśniewający uśmiech poprawia nasze samopoczucie, pozwala nam lepiej zaprezentować się w kontaktach towarzyskich i zawodowych, wzbudza zaufanie. Nie dziwi więc, że gabinety stomatologiczne, oferujące swoim pacjentom zabiegi wybielania szkliwa cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Czas czytania
7 min.

Estetyka uśmiechu ma dla nas coraz większe znaczenie: jak wskazują wyniki badań, przeprowadzonych przez American Academy od Cosmetic Dentistry, prawie wszyscy wierzymy, że piękny uśmiech czyni nas znacznie bardziej atrakcyjnymi w oczach przedstawicieli płci przeciwnej, a niemal 75% badanych jest przekonanych, że nieestetyczne uzębienie zmniejsza szansę na sukces zawodowy. Te tendencje potwierdzają także polskie badania: według danych Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach wynika, że dla niemal 40% pacjentów leczenie stomatologiczne to nie zbędny wydatek, ale uzasadniona inwestycja w siebie, która z pewnością zaprocentuje w kontaktach zawodowych oraz towarzyskich. 

Największe znaczenie ma dla nas kolor uzębienia: według danych, zgromadzonych w ramach Harris Interactive Survey, ponad połowa ankietowanych zadeklarowała, że gdyby mogli zmienić jeden parametr swoich zębów, zmieniliby właśnie ich barwę. Jednocześnie niezbyt wierzymy w skuteczność domowych metod wybielających: ta sama ankieta wykazała, że niemal 60% respondentów sceptycznie odnosi się do jakości produktów rozjaśniających, które można kupić w sklepach. Nie dziwi więc, że gabinetowe rozjaśnianie zębów cieszy się coraz większym zainteresowaniem: wybielanie lampą charakteryzuje się wysoką skutecznością, błyskawicznymi rezultatami oraz trwałością efektów.

Popularność tej metody rośnie lawinowo: według szacunków tylko na wybielanie zębów metodą Beyond pacjenci gabinetów stomatologicznych przeznaczyli w 2009 roku ponad miliard złotych.

Nowoczesne metody rozjaśniania szkliwa – wybielanie lampą

Gabinetowe wybielanie zębów lampą to zabieg prosty i bezpieczny, a czas jego trwania to zazwyczaj około godziny. Dentysta nanosi na zęby preparat wybielający, zawierający 35% nadtlenku wodoru, a następnie naświetla zęby przy pomocy specjalnej lampy. Pod wpływem światła lampy nadtlenek wodoru ulega utlenieniu na powierzchni zęba, widocznie rozjaśniając szkliwo. Żel nakładany jest na zęby trzykrotnie, a każde naświetlenie trwa około kwadransa. Gabinetowe wybielanie zębów pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów w krótkim czasie: lampa umożliwia rozjaśnienie powierzchni zębów o 5-14 tonów w skali Vita, podczas gdy produkty wybielające w postaci past dają efekt rzędu 1-2 tonów. Zabieg jest całkowicie bezpieczny dla zębów i dziąseł, a jedynym skutkiem ubocznym może być utrzymująca się prze około dobę nadwrażliwość.

Najbardziej popularną lampą wybielającą na rynku jest amerykański system Beyond, chociaż w gabinetach można się także spotkać z innymi systemami wybielającymi (Zoom! Advanced Power, Bio White Accelerator). Najistotniejszym elementem każdego systemu wybielającego jest lampa, emitująca bardzo silne niebieskie światło o długości fali od 480 do 520 nanometrów, filtrowane przez specjalny układ optyczny oraz 12 tysięcy światłowodów, Dzięki temu zimne światło jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta i znacznie przyspieszające utlenienie aktywnej substancji wybielającej, umożliwiając uzyskanie maksymalnego efektu w krótkim czasie.

Wybielanie zębów lampą – co trzeba wiedzieć

Warto pamiętać, że skuteczne wybielanie zębów lampą możliwe jest tylko przy zachowaniu pewnych warunków, dotyczących zarówno okresu przed zabiegiem, jak i po nim. Przed przystąpieniem do rozjaśniania szkliwa w gabinecie stomatologicznym należy koniecznie wyleczyć wszystkie ubytki i upewnić się, że plomby są szczelne – w przeciwnym wypadku przeprowadzenie zabiegu może spowodować podrażnienie miazgi zębowej przez zawarte w żelu wybielającym substancje chemiczne. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że substancje wybielające oddziałują tylko na żywą tkankę zęba – w trakcie zabiegu rozjaśnieniu nie ulegną zęby martwe, a także plomby, korony i wypełnienia. By dodatkowo zwiększyć efektywność wybielania lampą, przed zabiegiem warto wykonać skaling i piaskowanie zębów, by pozbyć się nagromadzonego kamienia i osadu nazębnego.

Jednowizytowe wybielanie zębów lampą w gabinecie stomatologicznym
Po zabiegu natomiast konieczne jest rygorystyczne przestrzeganie tzw. białej diety, której główne założenia sprowadzają się do wyeliminowania z jadłospisu produktów silnie barwiących (mocna herbata, kawa, czerwone wino, soki owocowe). Wynika to z faktu, że odwodnione zęby błyskawicznie chłoną zawarte w nich barwniki, co może zniwelować efekty zabiegu. W trakcie pierwszych dwóch dni po zabiegu należy przyjmować wyłącznie pokarmy niebarwiące: białe pieczywo, twaróg, jogurty naturalne, białe mięso. Od trzeciej doby możemy stopniowo wprowadzać do diety produkty „kolorowe”, jednak te najsilniej bawiące, jak kawa czy herbata, warto wykluczyć na okres co najmniej dwóch tygodni.

Jednowizytowe wybielanie lampą w polskich gabinetach

Ponieważ zainteresowanie gabinetowym wybielaniem zębów wciąż rośnie, zwiększa się też liczba klinik i gabinetów stomatologicznych, mających w swojej ofercie tę usługę. W większości warszawskich placówek cena zabiegu oscyluje w okolicach 1000zł: w Centrum Stomatologicznym La Dental Spa wybielanie zębów lampą Beyond kosztuje 950zł, taki sam jest koszt zabiegu w Klinice Stomatologiczno-Protetycznej Dental Medicenter, wyjątkowo tanio jest w Klinice Dentistica, gdzie wybielanie zębów systemem Beyond kosztuje jedynie 700zł. Znacznie drożej jest natomiast w gabinecie stomatologicznym Blue Dental (zabieg z wykorzystaniem lampy Bio White Accelerator to wydatek 1200zł) czy Specjalistycznej Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Stomatologii Estetycznej DeClinic, gdzie za wybielanie lampą Beyond Polus zapłacimy 1300zł.

Efekty zabiegu wybielania zębów lampą - zdjęcia przed i po
Nieco niższe są ceny poza stolicą, choć i tu za wybielanie z użyciem profesjonalnych systemów zapłacimy co najmniej kilkaset złotych. W Krakowie pacjenci mogą skorzystać z wybielania gabinetowego m.in. u lek. stomatolog Dominika Woźniaka (Gabinet Stomatologiczny Trident), gdzie koszty zabiegu rozpoczynają się od 700zł, oraz w Centrum Stomatologii Estetycznej DENTestetica (899zł), a także w Specjalistycznym Centrum Stomatologii Dentima, gdzie można rozjaśnić zęby już za 500zł. Porównywalne ceny są we Wrocławiu: w Gabinetach Vita-Dent Stomatologia wybielanie zębów lampą Beyond Whitening kosztuje 700zł, w Studiu Stomatologii zapłacimy 750zł, a w gabinecie Stomatologia Maliccy cena zabiegu lampą Zoom! to 800zł. W Poznaniu zabieg ma w swojej ofercie m.in. La Beaute Clinique (1200zł za zabieg z wykorzystaniem lampy Beyond), Gabinet Stomatologiczny Laser Plus (1000zł) i gabinet Dentopolis (599zł), a w Gdańsku warto udać się do Kliniki Stomatologicznej Dental Aesthetic (1200zł za zabieg z użyciem lampy Zoom!) oraz do gabinetu Perfect Smile, gdzie za wybielanie lampą zapłacimy 800zł.

Ile kosztuje wybielanie zębów za granicą?

Choć koszt gabinetowego wybielania zębów lampą wydaje się stosunkowo wysoki, w rzeczywistości w Polsce ceny należą do najniższych. Za profesjonalne rozjaśnianie szkliwa znacznie drożej trzeba zapłacić w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy USA, a ceny potrafią osiągnąć kilkukrotność stawek przyjętych w polskich gabinetach. Wyjątkowo drogo jest na Wyspach Brytyjskich, gdzie koszt wybielania zębów lampą może osiągnąć nawet 800£ (niemal 4000zł). Na szczęście są też placówki, gdzie wybielanie zębów jest tańsze: w londyńskim The Smile Studio koszt zabiegu to 595£ (3000zł), a w Queen Square Clinic w Bristolu zapłacimy 570£.

Wysoki jest także koszt zabiegów w USA: według danych portalu Dental Education ceny wybielania zębów w amerykańskich gabinetach rozpoczynają się od 500$, co w przeliczeniu daje ponad 1600zł. Podobne dane podaje portal CostHelper, według którego średni koszt wybielania gabinetowego to 650$ (2000zł). Taka jest cena zabiegu u dr Colleen Watson w Cosmetic & General Dentistry w Peekskill niedaleko Nowego Jorku, porównywalną kwotę zapłacimy w Meadows Dental Group w Quebec.

Zbliżone są ceny zabiegu w Australii: w Sydney Dental Aesthetic & Implants koszt wybielania gabinetowego to 600$ (1900zł), nieco taniej jest w Dental Longue, gdzie za wybielanie lampą Zoom! Zapłacimy 545$. Są też placówki, gdzie koszt zabiegu jest znacznie niższy: w klinikach Teeth Whitening by Sia (klinika posiada placówki w Sydney, Bondi Junction i Castle Hill) za wybielanie lampą zapłacimy 280$, czyli niecałe 900zł. Wyższe są natomiast ceny w Cosmic Smile Dental (999$, czyli niemal 3200zł) i w All Day All Night Dentist w Sydney, gdzie zabieg z użyciem lampy Zoom! Kosztuje 950$.

Po śnieżnobiały uśmiech do polskich stomatologów

Rynek usług stomatologicznych należy do najprężniej rozwijających się dziedzin turystyki medycznej, a gabinetowe wybielanie zębów znajduje się w czołówce najczęściej przeprowadzanych zabiegów. Zapotrzebowanie na tego typu zabiegi jest ogromne (w USA liczba procedur z zakresu stomatologii estetycznej w ciągu ostatnich lat wzrosła o 500%, a według danych portalu MailOnline tylko w ubiegłym roku z wybielania zębów skorzystało ponad 100 tys. Brytyjczyków), a znaczna różnica cen sprawia, że coraz więcej mieszkańców państw wysokorozwiniętych wyjeżdża na wybielanie za granicę – w tym właśnie do Polski.

Polskie gabinety i kliniki stomatologiczne przyciągają nie tylko konkurencyjnymi cenami, ale także doskonałym wyposażeniem oraz doświadczonym personelem, a intensywna promocja krajowych placówek na zagranicznych rynkach sprawia, że liczba Brytyjczyków, Niemców, Irlandczyków i Amerykanów którzy decydują się na skorzystanie z usług polskich dentystów systematycznie rośnie.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Wybielanie zębów lampą - jednowizytowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…