Według badań Centrum Implantologii i Ortodoncji w Katowicach prawie 40% pacjentów traktuje leczenie jak inwestycję w siebie i w swoją karierę. Uważają, że śnieżnobiałe uzębienie może pomóc im wywołać dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej bądź randce. M.in. z tego powodu laserowemu wybielaniu zębów poddaje się coraz więcej Polaków...

Z każdej reklamy uśmiechają się do nas aktorzy posiadający śnieżnobiałe zęby. Białe uzębienie dodaje atrakcyjności, a ujmuje lat, jest oznaką zdrowia i zadbania, dlatego coraz większą popularnością cieszą się zabiegi profesjonalnego wybielania zębów. Jak twierdzi dr Tomasz Foik z Well Now Dental Clinic w Warszawie, współcześnie stomatolodzy potrafią nie tylko rozjaśnić zęby o naturalnie żółtawym zabarwieniu, ale wybielić nawet te, które zupełnie ściemniały. Nowoczesne systemy laserowe zapewniają szybki i skuteczny efekt wybielenia o co najmniej kilka stopni. Według dr Mervyn Druian z London Tooth-Whitening Centre, dzięki laserom można rozjaśnić szkliwo nawet o 11 odcieni. Według badań przeprowadzonych w 2010 roku przez Harris Interactive, portal będący największą platformą sondażową w Stanach Zjednoczonych, 89% dorosłych osób potwierdza, że biały uśmiech sprawia dobre pierwsze wrażenie.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »
Ponad połowa ankietowanych przyznała, że gdyby mogła coś poprawić, byłyby to właśnie zęby, gdyż piękny uśmiech wzbudza sympatię. Można założyć, że w każdym kraju wyniki sondażu byłyby podobne, nie tylko w USA, gdzie w ciągu ostatnich 5 lat ilość zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej zwiększyła się 300% (według serwisu EzineArticles). Potwierdzeniem może być opinia dentystów z White Smile Clinic (Cork), uważających, że wybielanie zębów jest najszybciej rozwijającym się działem stomatologii estetycznej w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Białe zęby dla wielu osób są priorytetem, dlatego regularnie poddają się wybielaniu.

Na czym polega zabieg laserowego wybielania zębów?

Laserowe wybielanie zębów

Przed zabiegiem trzeba wyleczyć wszystkie zęby, w przeciwnym wypadku rodzi się ryzyko podrażnienia miazgi czynnikami chemicznymi zawartymi w preparatach wybielających – mogą się do niej przedostać przez nieszczelne plomby bądź ubytki. Należy także oczyścić zęby z płytki nazębnej i kamienia. Ponieważ nie wybieli się sztucznych wypełnień (koron czy plomb), pacjent, który planuje poddać się zabiegom protetycznym, powinien zrobić to przed wybielaniem zębów. Sam zabieg jest stosunkowo krótki – może trwać od 30 minut do godziny. Stomatolog nakłada specjalny żel ochraniający dziąsła, po czym utwardza go przy pomocy lampy UV. Następnie nakłada na zęby preparat wybielający i naświetla go przez ok. kwadrans. W tym celu można użyć lasera diodowego bądź specjalnej lampy, np. amerykańskiego systemu Beyond. W przypadku użycia lampy zabieg trwa ok. 45-60 minut i polega na trzykrotnym nałożeniu żelu oraz naświetlaniu go lampą. Beyond wydziela niebieskie światło (tzw. zimne światło, technologia nosi nazwę LightBridge), filtrowane przez ponad 12 tys. światłowodów i 30 warstw filtrów eliminujących promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe (UV). W efekcie powstaje strumień zimnego światła aktywującego preparat zawierający 35% nadtlenku wodoru, dwutlenek krzemu i dodatkowe składniki wybielające. Rozjaśnienie szkliwa uzyskuje się poprzez rozpad nadtlenku wodoru na wodę i tlen.

Zabieg z użyciem lasera diodowego może trwać krócej (ok. pół godziny). Stosowany jest w wielu klinikach z racji swojej wielofunkcyjności – przykładowo, laser Picasso może być wykorzystywany również do ablacji, wykonywania nacięć oraz koagulacji miękkich tkanek jamy ustnej. Przy zabiegach wybielania zębów stosuje go, między innymi, dr Klaudiusz Rojek z olsztyńskiej kliniki Rojek Dental oraz lek. stom. Waldemar Tracz z Nexus Dental z Puław. W ciągu 30 minut uzębienie pacjentów może rozjaśnić się min. o 3-4 odcienie. Efekt zabiegu utrzymuje się 2 lata.

Przygotowanie zębów do wybielania laserem

Popularna jest również metoda Brite Smile (wykorzystuje ją np. warszawska placówka Villa Nova Dental Clinic). Zabieg trwa godzinę, w trzech 20-minutowych sesjach na zęby aplikowany jest żel zawierający 15% roztwór nadtlenku wodoru. Podobnie jak w metodzie Beyond, substancje wybielające aktywuje strumień niebieskiego światła. Efektem zabiegu może być rozjaśnienie zębów nawet o 8 odcieni. Metoda została zaakceptowana przez Food and Drug Administration (FDA), posiada także certyfikat Conformité Européenne (CE). Jeszcze jedną techniką wybielania zębów jest < b>system Zoom! Metoda została stworzona przez dr Billa Dorfmana z Century City Aesthetic Dentistry (Los Angeles), stomatologa wybielającego zęby takim gwiazdom ekranu jak Eva Longoria czy Jessica Simpson. W Polsce stosuje go, między innymi, warszawska klinika Well Now Dental Clinic, wykorzystująca lampę Zoom! Advanced Power oraz żel Liquid Smile, zawierający 12% nadtlenku wodoru.

Aby zabieg był skuteczny, konieczne jest zachowanie tzw. białej diety. W zależności od zaleceń lekarza może być to 48 godzin, co najmniej 3 doby po zabiegu bądź dłużej. Odwodnione po wybielaniu zęby wchłaniają wszelkie barwniki, więc trzeba zrezygnować z kawy, mocnej herbaty, wina i wszelkiej żywności i napojów, które mogą zabarwić uzębienie, niwecząc rezultat zabiegu. Trwałość wybielania w dużym stopniu zależy od pacjenta – jeśli ograniczy spożywanie mocno barwiących potraw, przestanie palić i będzie regularnie usuwać kamień nazębny i przebarwienia, będzie cieszył się pięknym uśmiechem dłużej.

Kliniki stomatologiczne w Polsce oferujące laserowe wybielanie zębów

Laserowe wybielanie zębów - efekt przed i po zabiegu

Ponieważ Polacy są coraz bardziej zainteresowani zabiegami laserowego wybielania zębów, mało która klinika nie ma go w swojej ofercie. Szczególnie bogaty wybór ma pacjent, który zdecydował się na zabieg w Warszawie. Przykładowo, w klinice Eurodental wybielanie zębów laserem kosztuje od 150 do 2300 złotych. Kolejna stołeczna placówka, Soldent, oferuje pacjentom wybielanie zębów systemem Beyond za 1,2 tys. zł., a także metodą Brite Smile – w cenie 2 tys. złotych (ośrodek jest autoryzowanym gabinetem Brite Smile). Klinika Q-Dent (również ze stolicy) stosuje system Zoom! z żelem Zoom 2, zawierającym 25% nadtlenku wodoru. Zabieg kosztuje 1,2 tys. złotych. Natomiast lek. dent. Krystyna Mancewicz z kliniki Artodonto wykonuje zabiegi laserowego wybielania zębów za 1,3 tys. zł. Dr Piotr Puchała z Dentim Clinic z Katowic wykorzystuje system Beyond Polus, przeprowadzając zabiegi za 1,4 tys. złotych. Natomiast VIP Dental z Bielsku Białej oferuje wybielanie zębów za 1,5-1,9 tys. złotych. W czasie zabiegu stosuje się laser diodowy Lasersmile firmy Biolase.

Pacjent, który chce nieco zaoszczędzić, bez problemu znajdzie ośrodek z równie dobrym poziomem usług, a niższymi cenami. Stomatologia Na Księżym Młynie w Łodzi posiada w swojej ofercie wybielanie zębów lampą Beyond w cenie 550 zł., natomiast koszt zabiegu wykonanego przy pomocy lasera diodowego GENTLEray KaVo to 800 złotych. We wrocławskiej klinice Vita-Dent stosowane są 2 lampy wybielające: Beyond Whitening oraz Sema C-bright. Koszt jednej wizyty ("Śnieżnobiałe zęby w 1 godzinę") wynosi 900 zł. Tyle samo zapłaci pacjent High Dental Care w Warszawie. Klinika Stomatologia Cichoń z Krakowa oferuje zabiegi wybielania zębów systemem Beyond za 800 złotych. Ośrodek posiada zarówno klasyczną lampę Beyond, jak i nowszy model Beyond Polus. Podobne ceny znajdziemy w kolejnym gabinecie, Trident, gdzie lek. dent. Dominik Woźniak przeprowadza zabiegi w cenach od 800 zł. do 1 tys. zł. Za 899 złotych wybielimy zęby w klinice DENTestetica. Wszystkie trzy krakowskie placówki są Autoryzowanymi Centrami Beyond. Z kolei w ośrodku Stomatologia bez bólu w Jeleniej Górze przeprowadza się zabiegi przy użyciu lasera diodowego Ezlase firmy Biolase w cenie 800 złotych.

Porównanie cen wybielania zębów w Polsce i za granicą

Ponad 100 000 Brytyjczyków rocznie decyduje się na laserowe wybielanie zębów

Według serwisu MailOnline, każdego roku laserowemu wybielaniu zębów poddaje się < b>ponad 100 tys. Brytyjczyków, a ich ceny wynoszą średnio 600£ (ok. 2860 złotych). Grono zainteresowanych zabiegami wciąż rośnie. White Smile Clinic z Dublina w ciągu roku odnotowała znaczący wzrost  liczby wykonywanych procedur – w lutym 2012 roku było ich 3420, natomiast 12 miesięcy później 3707. Podobne do brytyjskich stawki obowiązują w Niemczech. Przykładowo, w klinice White Lounge w Berlinie można poddać się zabiegowi Brite Smile w cenie 595 euro (ok. 2460 zł.).

Kanadyjska klinika Beyond Beautiful Smiles (Campbell River) oferuje pacjentom wybielanie zębów przy użyciu systemu Beyond za 650$ (ok. 2060 zł.). Nieco taniej jest w The Smile Clinic (Charlotte), gdzie za zabieg trzeba zapłacić 600$, czyli ok. 1,9 tys. złotych. Natomiast mniej przyjazne stawki obowiązują w klinikach w USA – według serwisu DentalDepartures.com, średni koszt laserowego wybielania zębów wynosi 1000$, czyli ok. 3,2 tys. złotych. Takie dane potwierdza również amerykański serwis DentalOrg.com. Zniechęceni wysokimi kosztami mieszkańcy USA wolą przejść zabieg za granicą. Tę migrację z dużym zainteresowaniem obserwują kliniki stomatologiczne w Meksyku, w tym placówki w Los Algodones, kuszące pacjentów ze Stanów i Kanady konkurencyjnymi cenami – 200$ (ok. 633 złote).

Zagranicznych turystów medycznych zachęcają też stawki klinik w Tajlandii. Jedna z nich, Bangkok Smile Dental Clinic, oferuje laserowe wybielanie zębów w cenie 10000 BT (ok. 1065 złotych). Natomiast innowacyjna metoda Zoom! kosztuje 12000 BT (ok. 1278 złotych).

Wybielanie zębów laserem - jednowizytowe
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Denturystyka - stały trend w leczeniu zębów

Laserowe wybielanie zębów w Polsce jest tańsze niż w W.Brytanii czy Niemczech

Serwis DentistryGuide.com podaje widełki cenowe laserowego wybielania zębów na Wyspach Brytyjskich od 300£ do 1000£ (1432-4773,5 złotych). Patrząc na te stawki, łatwo pojąć, czemu brytyjscy pacjenci migrują do innych krajów. Dotyczy to także Niemców, Irlandczyków i mieszkańców innych państw. Coraz częściej przyjeżdżają do Polski, skuszeni dobrymi opiniami na temat jakości usług i korzystnymi stawkami zabiegów. Przy okazji upiększania uśmiechu robią sobie tzw. dental holidays – urlop łączący leczenie ze zwiedzaniem i wypoczynkiem. Perspektywa otwarcia granic UE dla usług medycznych (w 2013 roku, w ramach dyrektywy o transgranicznej opiece zdrowotnej) pozwala mieć nadzieję, że liczba denturystów w Polsce będzie stopniowo wzrastać.

Autor:

Komentarze (9)

Gosia 3 lata temu

Mam kilka koronek bardzo chciałabym sobie wybielić moje zeby czy moge to zrobić skoro mam korony? Odpowiedz

Pani Magda 3 lata temu

Zgadzam sie z Ewa Mejer - w UK zaplacilam za ten zabieg £100 na promocji, niewielka kwota w stosunku do zarobkow (na marginesie - zeby udalo sie wybielic zaledwie o 2 odcienie, osoby z naturalnie kremowa koscia moga sobie darowac) Odpowiedz

gosc1234 4 lata temu

Jest to chyba najlepsza metoda wybielania, zęby są o kilka tonów bielsze. Różnica jest dosyć spora, przynajmniej u mnie. Ja wybielałam w http://www.hercka.pl/. Odpowiedz

Beata 4 lata temu

..."Ponieważ nie wybieli się sztucznych wypełnień (koron czy plomb), pacjent, który planuje poddać się zabiegom protetycznym, powinien zrobić to przed wybielaniem zębów"... absolutnie się nie zgadzam. Wypełnienia lub protetykę wymieniamy po wybieleniu, a nie przed!! wtedy kolor dopasowujemy do naszych jaśniejszych zębów. Nie jesteśmy w stanie precyzyjnie przewidzieć jaki kolor osiągniemy w trakcie wybielania (nie mówię tu o nieszczelnych wypełnieniach) Odpowiedz

Katarzyna 6 lata temu

Wspomniany w artykule lekarz mi też wybielał zęby. Zabieg rzeczywiście kosztuje, ale nie uważam, żeby to były stracone pieniądze. Tak jak wspomniano na początku artykułu: jest to swoistego rodzaju inwestycja w siebie. Odpowiedz

ann 6 lata temu

Wybielanie zębów za granicą jest obecnie tańsze niż w Polsce, wystarczy skorzystać z rabatu przy zakupach grupowych Odpowiedz

karola 6 lata temu

Polecam kliniki w Krakowie, sama w jednej wybielałam zęby przed ślubem i jestem bardzo zadowolona, a teraz mają jeszcze promocje, zobaczcie ich oferty na necie Odpowiedz

Ewa Majer 6 lata temu

Niełatwo pojąć dlaczego usługi w Polsce sa tak horendalnie wysokie! W Dublinie przywracanie naturalnego odcienia zębom metoda laserowa kosztuje od 90 do 150 euro , zależnie od tego jak sie ceni dentysta, czyli tyle ile wynosi dwudniowa najnizsza pensja. Zachowujac proporcje zabieg taki w Polsce powinien kosztowac okolo 200 zl. W Europie zachodniej stomatolodzy odchodza od praktyki wybielania zebow uważajac ją za inwazyjną i szkodliwą, dlatego w gabinetach dentystycznych, zgodnie z nowymi przepisami, nie wolno stosować nadtlenku wodoru w stezeniu wiekszym niż 6%. Byc może to tłumaczy powód, dla którego chetni na hollywoodzki usmiech odwiedzaja kraje, gdzie dostana to, o czym marzą, bo na pewno nie jest nim cena usług. P.S. Jestem bardzo ciekawa czy mój komentarz sie ukaże. Odpowiedz

Tourmedica do Ewa Majer 6 lata temu

Komentarz się ukaże ;) Ponieważ obserwujemy ceny usług medycznych w innych krajach to chcielibyśmy zauważyć, że ceny laserowego wybielania zębów w Irlandii spadły znaczenie dopiero w ostatnim okresie ( np ze 199 Euro na 85 Euro www.hollywoodsmileclinic.ie), jednak bez problemu znajdziemy laserowe wybielanie także za 399 EURO (www.thewhitehouse.ie), w Polsce w mniejszych miejscowościach czy nawet w Krakowie też można znaleźć laserowe wybielanie zębów za 400-500 zł Odpowiedz

Wybielanie zębów laserem - jak to dziala?

Wybielanie zębów laserem - jak to dziala?

Osoby pragnące zaprezentować światu hollywoodzki uśmiech stanowią coraz większą grupę pacjentów gabinetów stomatologicznych. Oprócz dobrze znanych metod, takich jak nakładki wypełnione żelem na bazie karbamidu lub nadtlenku wodoru coraz...

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny...