Zabieg korekcji nosa

Korekcja nosa należy do najczęściej wykonywanych procedur z zakresu chirurgii plastycznej – od lat nieodmiennie znajduje się w pierwszej piątce najpopularniejszych zabiegów. Kształt i rozmiar nosa poprawiają nie tylko kobiety, ale także mężczyźni. Choć przy pomocy tego typu zabiegu można też skorygować utrudniające oddychanie anomalie w budowie nosa, zdecydowana większość pacjentów na korekcję decyduje się ze względów estetycznych.

We współczesnym świecie, gdzie na każdym kroku jesteśmy atakowani wizerunkami idealnych modelek i przystojnych aktorów o regularnych rysach twarzy, znacząco spada tolerancja dla niedoskonałości. Wszyscy pragniemy dorównać telewizyjnym ideałom, a niedociągnięcia natury coraz częściej korygujemy przy pomocy skalpela. Duża część zabiegów chirurgii plastycznej dotyczy twarzy, a zwłaszcza nosa, który jest jej centralnym, najbardziej dominującym elementem. Neprawidłowe proporcje nosa znacząco wpływają na odbiór całości twarzy, dlatego każdego roku miliony osób decydują się na chirurgiczną korektę jego kształtu.

Według danych British Association of Aesthetic Plastic Surgeons (BAAPS) zabieg korekcji nosa od lat znajduje się w pierwszej piątce najczęściej wykonywanych przez Brytyjczyków zabiegów chirurgii plastycznej – w roku 2012 ta procedura była piątą najczęściej wykonywaną wśród kobiet (za powiększaniem piersi, korekcją powiek, faceliftingiem i pomniejszaniem piersi) oraz pierwszą wśród mężczyzn. Podobne statystyki przedstawiają American Society of Plastic Surgeons i American Society for Aestetic Plastic Surgery: obie organizacje podkreślają, że korekcja nosa wciąż należy do najchętniej wykonywanych w USA zabiegów chirurgii plastycznej. Jak podaje ASAPS, liczba przeprowadzonych w 2012 roku procedur w stosunku do roku 2011 wzrosła aż o 14%. Korekcja nosa także w Polsce należy do najchętniej wykonywanych zabiegów, co zgodnie podkreślają właściciele kliniki chirurgii plastycznej.

Timeless Chirurgia Plastyczna, Warszawa, ul. Gen. Romana Abrahama 18 lok. 322

Według statystyk ASPS za 2012 rok, najliczniejszą grupą wiekową wśród osób, decydujących się na przeprowadzenie zabiegu korekcji kształtu nosa są pacjenci w wieku 20-29 lat: u osób w tym wieku przeprowadzono aż 31% wszystkich procedur tego typu. Silnie reprezentowani są także trzydziestolatkowie (24%) i czterdziestolatkowie (20%), rzadziej na zabieg decydują się osoby po pięćdziesiątym piątym roku życia (tylko 10% ogólnej sumy zabiegów). Korekcja kształtu nosa cieszy się też powodzeniem wśród osób bardzo młodych: pacjenci w wieku 13-19 lat stanowią aż 15% ogólnej liczby osób, które w 2012 roku zdecydowały się na taki zabieg.

Na czym polega zabieg korekcji nosa

Pacjent po operacji korekcji nosa

Zabieg korekcji nosa to tak naprawdę wiele procedur medycznych, kryjących się pod tą wspólną nazwą. Przy pomocy operacji plastycznej można skorygować kształt nosa, zwiększyć lub zmniejszyć jego rozmiar, pozbyć się nieestetycznego garba lub wklęśnięcia na grzbiecie nosa, uregulować zbyt blisko położone dziurki. Najczęściej pacjenci decydują się na na zabieg całościowy (korekta totalna), kompleksowo regulujący asymetrie w budowie tego narządu.

Korekcję kształtu nosa można przeprowadzić dwiema metodami – otwartą i zamkniętą, jednak w praktyce ta druga jest stosowana znacznie częściej. Zabieg metodą otwartą – mimo lepszej dostępności do modelowanych fragmentów nosa – cieszy się mniejszą popularnością ze względu na dłużej utrzymujący się obrzęk i bardziej widoczną bliznę. W zależności od modelowanych fragmentów nosa możemy mówić o operacji miękkich (gdy chirurg plastyczny modeluje jedynie kształt chrząstek i przylegającej do nich skóry) lub twardych części nosa (taki zabieg związany jest z ingerencją w elementy kostne). W skomplikowanych przypadkach zabieg może wymagać przeszczepu części chrzęstnych z innych partii ciała – najczęściej z przegrody nosowej lub ucha. Operacje chrzęstnej części nosa sprowadzają się do poprawy wyglądu jego czubka i pozwalają na uniesienie opadającego końca nosa, skrócenie go bądź pozbycie się nieestetycznej "bulwy" na czubku nosa. Zabieg korekty nosa chrzęstnego polega na odpowiednim modelowaniu chrząstek przedniej części nosa, a cięcia prowadzone są w przedsionku nosa dzięki czemu są całkowicie niewidoczne. Z kolei zabieg korekty nosa kostnego stosowany jest przede wszystkim w przypadku nosa nadmiernie garbatego i umożliwia zlikwidowanie "garbu" poprzez jego spiłowanie lub ścięcie. Taka procedura umożliwia również zmniejszenie zbyt dużego nosa lub wyprostowanie jego osi. Zabieg korekty nosa kostnego jako samodzielna procedura medyczna wykonywany jest stosunkowo rzadko - znacznie częsciej stanowi element całościowej korekty tego narządu.

Korekcja nosa kostnego (nos garbaty) - zdjęcia przed i po

W większości przypadków operacje plastyczne nosa przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym, a czas trwania zabiegu to zazwyczaj od jednej do trzech godzin. Zabieg korekcji nosa kończy szycie cięć na skórze lub błonach śluzowych oraz unieruchomienie narządu przy pomocy wąskiej szyny grzbietowej, która zdejmowana jest po upływie 8-10 dni. W dziurkach nosa umieszcza się tampony, które zapobiegają krwawieniu, przez co pacjent przez około 48 godzin musi oddychać jedynie ustami. Zdecydowana większość pacjentów do pełnej aktywności życiowej wraca po upływie około 10-14 dni od zabiegu. Obrzęk ustępuje zwykle w ciągu kilku tygodni, a przez okres trzech miesięcy należy unikać urazów, przegrzewania się i oziębiania. Efekt korekcji jest stały, warto jednak pamiętać, że ostateczny efekt operacji widoczny jest dopiero po upływie kilku miesięcy od zabiegu.

Rhinoplastyka w polskich klinikach chirurgii plastycznej

Zabiegowi korekcji nosa poddają się także mężczyźni

Pacjenci, pragnący poddać się zabiegowi korekcji kształtu nosa do wyboru mają wiele klinik chirurgii plastycznej na terenie całej Polski. Ceny procedury są różne w zależności od rodzaju i stopnia skomplikowania operacji, zazwyczaj jednak oscylują wokół 8000zł – tyle trzeba zapłacić w kołobrzeskiej klinice Aquarius Beauty Center. W Prywatnym Ośrodku Chirurgii Plastycznej Artura Zawisza w Krakowie korekcja chrzęstnej części nosa to wydatek 6000zł, natomiast za całkowitą korekcję nosa trzeba zapłacić 8000-10 000zł. U dr n. med. Tomasza Dydymskiego i dr n. med. Andrzeja Krajewskiego w szczecińskiej klinice chirurgii plastycznej Artplastica korekta czubka nosa kosztuje 6000zł, a całkowita korekta nosa – 7000- 1000zł. U lek. med. Macieja Kuczyńskiego (Ośrodek Chirurgii Plastycznej Dr Macieja Kuczyńskiego w Lublinie) korekcja chrzęstnej części nosa kosztuje około 6000zł, natomiast ceny operacji całościowych w zależności od zastosowanej metody rozpoczynają się od 8000zł (metoda zamknięta) i 10 000zł (metoda otwarta). Podobne ceny (8000-10 000zł za całkowitą korekcję nosa, 5000zł za korektę nosa chrzęstnego) są w poznańskiej Klinice Chirurgii Plastycznej, Medycyny Estetycznej i Flebologii Solumed, gdzie zabiegi chirurgii plastycznej przeprowadzają dr n. med. Małgorzata Kuźlan i lek. med. Joanna Kurmanow.

Są też placówki, gdzie koszty wykonania zabiegu są wyższe. Stosunkowo wysokie ceny są też w warszawskiej Klinice Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt, gdzie dr Marek Szczyt i dr Krzysztof Potocki przeprowadzają zabiegi całkowitej korekcji nosa w cenie 10 000-15 000zł. Za korektę kostnej części nosa w placówce trzeba zapłacić 8000-9000zł, a korekta nosa chrzęstnego to wydatek rzędu 9000-11 000zł. W kolejnej stołecznej placówce – Klinice Chirurgii Plastycznej Dr A. Sankowskiego za totalną korekcję nosa trzeba zapłacić 10 000-13 000zł, korekcja nosa kostnego może kosztować nawet 11 000zł a nosa chrzęstnego – 12 000zł. Na szczęście wiele klinik oferuje ceny znacznie bardziej konkurencyjne, np. w Centrum Leczenia Laserem w Cieszynie dr Igor Janik przeprowadza zabieg całkowitej rekonstrukcji nosa w cenie 5000zł.

Korekcja nosa za granicą – porównanie cen

Plastyka nosa w Polsce jest dużo tańsza niż w klinikach amerykańskich czy brytyjskich

Choć ceny zabiegów rhinoplastyki w Polsce wydają się być wysokie, w porównaniu z kosztami analogicznych procedur w innych krajach europejskich okazują się bardzo przystępne. Według danych portalu Clinic Compare w brytyjskich placówkach za korektę nosa trzeba zapłacić około 3500£ (ponad 16 000zł), jednak w zależności od rodzaju zabiegu i lokalizacji kliniki mogą być znacznie wyższe. Na słynącej z klinik chirurgii plastycznej londyńskiej Harley Street za zabieg trzeba zapłacić 3000-4000£ (13 800-18 400zł), w kolejnej londyńskiej klinice – The Belvedere Clinics – ceny zabiegu rozpoczynają się od 3700£ (17 000zł). W szpitalu Spire Parkway Hospital w Birmingham cena zabiegu waha się od 4200£ do nawet 5800£ (19 300-26 700zł). Równie drogo jest w Niemczech: portal German Medicine Net podaje, że za zabieg czubka nosa w niemieckich klinikach trzeba zapłacić 2000€ (8200zł), a średnia cena za całkowitą korekcję może sięgnąć nawet 6500€, czyli ponad 26 000zł.

W USA cena rhinoplastyki również jest bardzo wysoki, przede wszystkim dlatego, że na całościowy koszt zabiegu składa się honorarium lekarza, opłata szpitalna, dodatkowa opłata za obecność anestezjologa oraz koszty materiałów. Całkowity koszt zabiegu – w zależności od jego rodzaju – może się więc wahać od 3000$ nawet do 8000$ (9600-25 600zł) – taki przedział cenowy podaje m.in. Coral Gables Cosmetic Center w Miami. 7400$ wynosi koszt zabiegu u dr Geoffreya Keyesa (The Keyes Surgery Center, Los Angeles), nieco więcej, bo aż 8700$ (27 800zł) trzeba zapłacić w Gunter Center foe Aesthetic Surgery w Dallas, gdzie zabiegi przeprowadza dr Spencer Cochran.

Poprawa wyglądu nosa - popularny zabieg chirurgii plastycznej

Korekcja nosa jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur chirurgii plastycznej

Zabieg korekcji kształtu nosa jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur chirurgii plastycznej. W polskich klinikach tego typu zabiegom coraz częściej poddają się nie tylko Polacy, ale też obcokrajowcy. Do Polski przyciąga ich doskonała lokalizacja, wysokie kwalifikacje personelu i doskonale wyposażone kliniki, jednak najważniejszym czynnikiem pozostaje cena – koszt zabiegu w naszym kraju może być nawet dwukrotnie niższy niż w USA, Wielkiej Brytanii czy Niemczech.

Timeless Chirurgia Plastyczna, Warszawa, ul. Gen. Romana Abrahama 18 lok. 322

Niesłabnący trend na turystykę medyczną i poszukiwanie tańszych zabiegów poza granicami swojego kraju sprawia, że liczba Brytyjczyków, Irlandczyków, Niemców i Norwegów w polskich klinikach chirurgii plastycznej systematycznie rośnie. A korekcja nosa – obok abdominoplastyki, liftingu twarzy i powiększania piersi – znajduje się na liście najczęściej wykonywanych przez obcokrajowców zabiegów.

Komentarze (1)

Aneta Sz. 6 lata temu

Oglądam te zdjęcia przed i po i jestem w szoku! Nie sądziłam nigdy, że kształt nosa ma tak kolosalne znaczenie dla ogólnego wyglądu twarzy... Odpowiedz

Zmiana kształtu nosa: czy tylko operacja?

Zmiana kształtu nosa: czy tylko operacja?

Wygląd i kształt nosa są bardzo istotne, ponieważ mają wpływ na wygląd całej twarzy. Z tego względu nos nierzadko bywa przyczyną kompleksów i złego samopoczucia, zwłaszcza, jeśli – obiektywnie lub tylko w odczuciu „właściciela” –... więcej »

Operacja plastyczna nosa kostnego

Operacja plastyczna nosa kostnego

Ponieważ wygląd nosa ma wpływ na odbiór całej twarzy, istotne jest, by z nią harmonizował. Operacje plastyczne nosa umożliwiają zmianę różnych aspektów jego wyglądu: przy pomocy chirurgicznej korekty możliwe jest skrócenie zbyt długiego... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska