Powiększanie piersi przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród lekarzy jak i pacjentek. Jest to zabieg prosty, mało obciążający i dający naturalne trwałe efekty. Jego zaletą jest również brak blizn i minimalnie inwazyjny charakter.

Lipotransfer - tak określany jest przeszczep własnej tkanki tłuszczowej, ma wiele zalet. Na pierwszy plan wysuwa się jego bezpieczeństwo związane z brakiem różnic antygenowych, co daje gwarancje, że przeniesiona tkanka przyjmie się w nowym miejscu bez powikłań. W przypadku zabiegu powiększania piersi dodatkowym walorem jest możliwość pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic brzucha, bioder lub ud. Wiele tych zabiegów jest wykonywanych w znieczuleniu miejscowym, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo. Zabieg nie pozostawia też żadnych trwałych śladów na skórze.

Timeless Chirurgia Plastyczna, Warszawa, ul. Gen. Romana Abrahama 18 lok. 322

Tkanka tłuszczowa pełni ważną rolę w organizmie ludzkim. Jest magazynem energii oraz uczestniczy w metabolizmie węglowodanów i lipidów. Poza tym jest bogata w wiele substancji czynnych oraz zawiera dość dużą liczbę komórek macierzystych (oznaczane skrótem ADSC - Adipose Derived Stem Cells), które wspomagają przyjęcie się przeszczepu w nowym miejscu. Biologiczna aktywność tkanki tłuszczowej daje dodatkowy efekt w postaci poprawy napięcia, elastyczności i kolorytu skóry.

Przygotowanie tkanki tłuszczowej do przeszczepu

Tłuszcz do przeszczepu pobiera się podczas zabiegu liposukcji. Lekarze preferują systemy zamknięte, w których liczba uszkodzonych adipocytów jest niewielka. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a ilość pobranej tkanki tłuszczowej musi być odpowiednia do oczekiwanego powiększenia biustu. Przy przeszczepach wzbogaconych w komórki macierzyste pobiera się nieco więcej tłuszczu, gdyż tkanka tłuszczowa wymaga specjalnego przygotowania. W czasie jednego zabiegu można pobrać około 10 do 50 milionów dojrzałych komórek macierzystych. Tak bogaty materiał sprawia, że przeszczep może być wykonany natychmiast i nie wymaga dodatkowej hodowli tkankowej.

Materiał do przeszczepu tkanki tłuszczowej z komórkami macierzystymi (Stem Cell Assisted Lipotransfer) odwirowuje się w specjalnym urządzeniu np. Cha-Station, Adivive lub Cellution. W ten sposób świeży izolat jest bogaty nie tylko w zdrowe i sprawnie funkcjonujące komórki tłuszczowe, ale również preadipocyty, fibroblasty, makrofagi, dorosłe komórki macierzyste oraz szereg czynników wzrostu i kilka rodzajów kolagenu. Tak przygotowany preparat podaje się w określone miejsca gruczołu piersiowego.

Przeniesiona tkanka tłuszczowa dobrze przyjmuje się w gruczole piersiowym, gdyż w tym miejscu tłuszcz występuje naturalnie. Tkanka podskórna to miejsce przystosowane do odżywienia dodatkowych komórek tłuszczowych. Jest jednak jedno ograniczenie – ilość graftu nie może być zbyt duża. Jeśli przeniesie się za dużą objętość tkanki tłuszczowej, część adipocytów ulegnie martwicy z powodu braku wystarczającej ilości substancji odżywczych i tlenu. Gruczoł piersiowy nie zdąży wytworzyć dodatkowych naczynek krwionośnych zaopatrujących przeniesioną tkankę, nawet jeśli cały proces będzie wspomagany poprzez działanie komórek macierzystych.

Powiększanie piersi lipotransferem

Lipofiling jest powszechnie stosowany w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej do odtwarzania ubytków tkanek miękkich po urazach lub zabiegach operacyjnych. I choć zajmuje bardzo ważne miejsce w zabiegach poprawiających wygląd, to w powiększaniu piersi natrafia na pewne komplikacje. Głównym jego ograniczeniem jest brak możliwości przeszczepiania wystarczająco dużych ilości tkanki tłuszczowej podczas jednego zabiegu. Do niedawna zabiegi te pozwalały podać jedynie 100 ml graftu, a osiągnięcie satysfakcjonującego efektu związane było z koniecznością przeprowadzenia powtórnych zabiegów, gdyż jedna sesja zabiegowa wystarcza na powiększenie biustu o jeden rozmiar.

Pierwsze próby przeszczepiania tkanki tłuszczowej do piersi były źródłem sporego rozczarowania. W tym czasie większość lekarzy donosiła o dużych ubytkach przeszczepu - rzędu 50-60% w pierwszych trzech miesiącach po zabiegu. Do tego, obumarła tkanka tłuszczowa była powodem powikłań w postaci formowania się cyst martwiczych i ognisk zapalnych. Włoscy lekarze, Michele Zocchi i Francesca Zuliani z CSM Institute for Aesthetic Plastic Surgery z Toronto, zaproponowali odmienne podejście do techniki zabiegowej. Opracowanie wielopłaszczyznowego, promienistego sposobu wstrzykiwania graftu znacznie zwiększyło objętość przeszczepianej tkanki. Ponadto ubytek objętości po zabiegu nie przekraczał 20-30%.

Kolejne osiągnięcie w tej dziedzinie związane było ze wzbogaceniem przeszczepu w komórki macierzyste (cell-assisted lipotransfer, CAL). Doktor Kotaro Yoshimura z Uniwersytetu w Tokio w Japonii wykazał, że możliwe jest podanie średnio 250 ml odpowiednio przygotowanego tłuszczu do piersi. Ubytek objętości występuje głównie w pierwszym miesiącu i nie jest nasilony. Taki zabieg pozwala na powiększenie biustu o dwa lub trzy rozmiary podczas jednej sesji zabiegowej.

System Brava

System BRAVA™ AFT dodaje nowy element do terapii w celu poprawy jej efektywności. Tutaj przeszczep własnej tkanki tłuszczonej wspomagany jest rozprężaniem tkanek gruczołu piersiowego. Przygotowanie piersi do przyjęcia zwiększonej objętości tkanki tłuszczowej jest bardzo istotnym elementem terapii. Zewnętrzne ekspandery stymulują przebudowę piersi, znacznie zwiększają ukrwienie i wywołują powiększenie biustu, które następnie zostaje utrwalone przeszczepem tłuszczu. Okres przygotowawczy trwa kilka tygodni. Następnie wykonuje się transplantację zgodnie z techniką wielopłaszczyznowych promienistych iniekcji niewielkich objętości graftu. Doktor Roger Khouri z Kliniki Chirurgii Plastycznej na Uniwersytecie na Florydzie w USA uważa, że tą metodą można podać nawet 300 ml odpowiednio przygotowanej tkanki tłuszczowej bez narażenia na nadmierne ryzyko powikłań. Po przeszczepie ekspandery zakładane są jeszcze przed dwa tygodnie, aby utrwalić efekt powiększenia biustu.

Terapia systemem BRAVA jest interesującą alternatywą nie tylko dla kobiet pragnących poprawić swój wygląd ze względów kosmetycznych, ale również dla pacjentek onkologicznych po mastektomii, bowiem pozwala na rekonstrukcję piersi. Doktor Ho Quoc z Międzynarodowego Instytutu Chorób Piersi w Sztrasburgu we Francji prowadzi pacjentki po amputacjach piersi i uważa pełna rekonstrukcja trwa od 9 do 12 miesięcy oraz wymaga przeszczepienia około jednego litra oczyszczonej tkanki tłuszczowej podczas 3 lub 4 sesji zabiegowych. Zastosowanie systemu BRAVA u pacjentek onkologicznych jest bardzo korzystne, gdyż nie wymaga operacji, co obciążałoby organizm osłabiony leczeniem choroby nowotworowej.

Zmiany widoczne w badaniach radiologicznych po lipotransferze

Po zabiegu powiększania piersi własną tkanką tłuszczową mogą występować zmiany widoczne w mammografii. Zwykle przyjmują one postać zwapnień, cyst oraz torbieli. Ich powstawanie związane jest z obumarciem pewnej części przeniesionych komórek tłuszczowych. Jeśli organizm nie jest w stanie szybko usunąć obumarłej tkanki, dochodzi do powstania ognisk martwicy, która później tworzy torbiele. Doktor Rene Largo z Uniwersyteckiego Szpitala w Bazylei w Szwajcarii donosi, że takie zmiany pojawiają się u około 18% pacjentek. Ze względu na dużą częstość występowania raka sutka wśród kobiet lekarze obawiają się, że zmiany te mogą maskować lub nawet przyspieszać rozwój nowotworów piersi. Podobne stanowisko zajmują eksperci z Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych, którzy zalecają ostrożne podejście do powiększania piersi lipotransferem u pacjentek z grupy ryzyka rozwoju raka piersi.

Do tej pory jednak, obawy te nie znalazły potwierdzenia w badaniach klinicznych – niestety głównie ze względu na brak odpowiednich badań. Aby stwierdzić zależność pomiędzy lipotransferem  a innymi chorobami, pacjentki po przeszczepach tłuszczu powinny być obserwowane praktycznie do końca życia. Doktor Largo w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery przeprowadzał biopsję u pacjentek, u których zmiany mogły sugerować rozwój raka i w żadnym przypadku nie stwierdził obecności komórek nowotworowych.

Ciekawe są również wyniki badania przeprowadzonego przez doktora Petera Rubina z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych. W badaniu opublikowanym na łamach czasopisma Plastic and Reconstructive Surgery wykazał, że częstość powstawania zmian w gruczole piersiowym po zabiegu powiększania piersi przeszczepem tkanki tłuszczowej jest mniejsza niż po zabiegu zmniejszania biustu. Te rozbieżne informacje wskazują, że opinie specjalistów nie są zgodne, a temat wymaga dalszych badań.

Timeless Chirurgia Plastyczna, Warszawa, ul. Gen. Romana Abrahama 18 lok. 322

Gabinety oferujące powiększanie piersi własnym tłuszczem

Klinika w Częstochowie oferuje przeszczep tkanki tłuszczowej wzbogaconej w komórki macierzyste metodą Adivive™ w cenie od 8 tysięcy złotych. W koszt wliczone jest znieczulenie miejscowe oraz ubranie uciskowe, które trzeba nosić po zabiegu. W Gabinecie Medycyny Estetycznej w Poznaniu powiększanie piersi lipotransferem kosztuje około 6 tysięcy złotych. Klinika w Warszawie oferuje powiększenie piersi własną tkanką tłuszczową w cenie od 11 tysięcy złotych z dodatkową opcją skorzystania z systemu Brava w cenie 6 tysięcy złotych.

Autor:

Dodaj komentarz

Modelowanie ciała własnym tłuszczem

Modelowanie ciała własnym tłuszczem

Modelowanie ciała możliwe jest z zastosowaniem różnych technik zabiegowych. Do kształtowania piersi, pośladków czy łydek wykorzystuje się specjalne silikonowe implanty, coraz częściej jednak sztuczne wkładki zastępowane są materiałem,...