Terapia tlenem hiperbarycznym (w skrócie HBOT) to dokładnie sprawdzona, nieinwazyjna i przede wszystkim bezpieczna metoda leczenia trudno gojących się ran oraz chorób zapalnych, ostrych, przewlekłych i tych występujących po urazach. Dzięki niej tlen w ilości zwiększonej nawet piętnastokrotnie dociera do wszystkich komórek ciała, znacznie zwiększając ich zdolności regeneracyjne. Ale jak dokładnie przebiega tlenoterapia hiperbaryczna? Jakie są jej największe zalety? W jakich konkretnie schorzeniach się ją wykorzystuje?

Tlenoterapia przeprowadzana jest w specjalistycznych, dużych, hiperbarycznych komorach. Wykonuje ją fachowy personel (lekarz bądź ratownik medyczny), a sam zabieg trwa od 45 minut do nawet 1,5 godziny i należy go powtórzyć minimum 10-krotnie (w najcięższych schorzeniach - nawet 60-krotnie). Przed przejściem do komory osobie leczonej założona zostaje maska tlenowa przez którą aplikowany jest stuprocentowy tlen. Gdy pacjent wygodnie ułoży się w komorze, wtedy zostaje ona zamknięta, a ciśnienie w niej stopniowo podwyższa się do poziomu 1,5 ATA bądź wyższego (zależnie od zaleceń lekarza). Po wyznaczonym czasie następuje dekompresja (stopniowe obniżenie poziomu ciśnienia), po której pacjent może samodzielnie wyjść z komory.

Terapia pomaga w leczeniu schorzeń układu nerwowego (depresja, migreny, choroby Parkinsona i Alzheimera), chorób laryngologicznych (nagła głuchota pourazowa lub idiopatyczna) czy takich dolegliwości układu krążenia jak miażdżyca, niedotlenienie tkankowe i nadciśnienie). Skutecznie leczy także choroby kości (zapalenia, urazy szkieletowo-mięśniowe, martwice), układu odpornościowego, układu trawiennego (anemia, nadwaga, zaburzenia pracy układu) i układu oddechowego (choroba dekompresyjna, zatrucie O2). Jej działanie jest udowodnione również w leczeniu niepłodności i zaburzeń potencji, w walce z chorobami skórnymi (łuszczycami, grzybicami, ropniami, odmrożeniami czy oparzeniami) czy takimi powikłaniami cukrzycy jak stopa cukrzycowa (niedokrwienie stóp).

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Jakie są największe plusy tlenoterapii hiperbarycznej?

  • Więcej tlenu w jednym litrze surowicy - w naturalnych warunkach w jednym litrze surowicy krwi rozpuszcza się do 3 mililitrów tlenu. W przypadku tlenoterapii hiperbarycznej wykorzystującej stuprocentowy tlen ilość ta zwiększa się do 50 mililitrów tlenu na jeden litr surowicy.
  • Lepsze przenikanie tlenu do tkanek
    - warunki podwyższonego ciśnienia powodują lepsze przenikanie tlenu przez ściany komórkowe tkanek, co zmniejsza ich bariery fizjologiczne. Tlen dociera nawet tam, gdzie zwykle jest go dużo mniej, w tym do miejsc po urazach, zakażeniach czy przeszczepach. Przenika zarówno do czerwonych krwinek, jak i do osocza, płynu mózgowo-rdzeniowego oraz układu limfatycznego.
  • Szybkie pozbywanie się toksyn z organizmu - terapia hiperbaryczna to nie tylko leczenie, ale i oczyszczanie organizmu. Pomaga w usunięciu toksyn pochodzących np. z papierosów, co ułatwia rzucanie palenia. Pacjent pozbywa się też innych substancji toksycznych, co wpływa na poprawę pracy m.in. układu oddechowego.
  • Komfort w trakcie zabiegu - tlenoterapia to leczenie bezbolesne i bezinwazyjne, a więc bardzo komfortowe dla pacjenta. Komora hiperbaryczna ma przezroczyste ściany, dzięki czemu leczony nie ma poczucia pełnej izolacji od otoczenia, a specjalista może go dokładnie obserwować. Wbudowany interkom (system komunikacji głosowej) pozwala na prowadzenie rozmów między osobą leczoną a przeprowadzającą zabieg. Niekiedy też w urządzeniu umieszczony jest telewizor.
  • Rodzice mogą być poddawani terapii w jednej komorze z dziećmi - najmłodsi pacjenci mogliby samodzielnie nie wytrzymać godzinnej sesji w komorze hiperbarycznej. Dlatego większość z tych urządzeń jest przystosowana do wygodnego przebywania w nich 2 osób naraz, dzięki czemu można blisko wspierać dziecko, skracając mu czas leczenia np. poprzez czytanie książek.
  • Poprawa sprawności seksualnej i zwiększenie koncentracji oraz zapamiętywania - dzięki poprawie krążenia krwi oraz usunięciu toksyn z ciała zauważalna jest poprawa sprawności seksualnej pacjentów poddawanych tlenoterapii. Zwiększa się też u nich zdolność zapamiętywania treści i koncentracji na konkretnych zadaniach.

Koszty leczenia tlenem

Gabinet Tlenoterapii Hiperbarycznej z Łomży (ul. Mazowiecka 1 lok. 21) oferuje leczenie w cenie 170 złotych za pojedynczy zabieg. Centrum Hiperbaryczne Concept O2 (mające swoje oddziały we Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie i Rudzie Śląskiej) proponuje terapię tlenem w cenie 210 złotych za godzinę, a w Centrum Komora Hiperbaryczna i Rehabilitacja w Szczecinie (ulica Monte Cassino 24) trzeba będzie zapłacić 150 złotych za zabieg. We wszystkich wspomnianych placówkach dostępne są rabaty. Ich liczba jest zależna od liczby jednorazowo wykupionych zabiegów.

Tlenoterapia hiperbaryczna w sporcie - jakie efekty daje?

Terapię tlenem wykorzystują coraz częściej także sportowcy zawodowi i wyczynowi. Dzięki poddaniu się leczeniu ich organizm znacznie szybciej się regeneruje, zmniejszając pojawiający się deficyt tlenowy czy wzmacniając leczenie kontuzji. Zwiększona ilość tlenu w ciele to lepsze osiągi sportowe, poprawa przemiany materii, zminimalizowanie stopnia zakwaszenia mięśniowego oraz  ograniczenie ryzyka odwodnienia się ciała.

Autor:

Dodaj komentarz

Leczenie stwardnienia rozsianego w komorze hiperbarycznej

Leczenie stwardnienia rozsianego w komorze hiperbarycznej

Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą chorobą układu nerwowego. Jej przyczyna pozostaje niejasna. Nie ma też w pełni skutecznego sposobu leczenia, dlatego pacjenci interesują się każdą nową terapią w tej dziedzinie. W ostatnim czasie dużą...

Leczenie migreny w komorze hiperbarycznej

Leczenie migreny w komorze hiperbarycznej

Na uznawane za chorobę cywiizacyjną migrenowe bóle głowy może cierpieć nawet 10 % Polaków. Współczesna medycyna dysponuje szerokim wachlarzem środków do leczenie i łagodzenia ich objawów, jednak do tej pory żaden z nich nie okazał się w...

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Bóle stawów czy mięśni pojawiają się okresowo zasadniczo u każdego. Problem pojawia się wtedy, gdy dolegliwości przybierają charakter przewlekły i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przy podejrzeniu istnienia schorzenia układu...