Zalety tlenoterapii hiperbarycznej

Terapia tlenem hiperbarycznym (w skrócie HBOT) to dokładnie sprawdzona, nieinwazyjna i przede wszystkim bezpieczna metoda leczenia trudno gojących się ran oraz chorób zapalnych, ostrych, przewlekłych i tych występujących po urazach. Dzięki niej tlen w ilości zwiększonej nawet piętnastokrotnie dociera do wszystkich komórek ciała, znacznie zwiększając ich zdolności regeneracyjne. Ale jak dokładnie przebiega tlenoterapia hiperbaryczna? Jakie są jej największe zalety? W jakich konkretnie schorzeniach się ją wykorzystuje?

Tlenoterapia przeprowadzana jest w specjalistycznych, dużych, hiperbarycznych komorach. Wykonuje ją fachowy personel (lekarz bądź ratownik medyczny), a sam zabieg trwa od 45 minut do nawet 1,5 godziny i należy go powtórzyć minimum 10-krotnie (w najcięższych schorzeniach - nawet 60-krotnie). Przed przejściem do komory osobie leczonej założona zostaje maska tlenowa przez którą aplikowany jest stuprocentowy tlen. Gdy pacjent wygodnie ułoży się w komorze, wtedy zostaje ona zamknięta, a ciśnienie w niej stopniowo podwyższa się do poziomu 1,5 ATA bądź wyższego (zależnie od zaleceń lekarza). Po wyznaczonym czasie następuje dekompresja (stopniowe obniżenie poziomu ciśnienia), po której pacjent może samodzielnie wyjść z komory.

Terapia pomaga w leczeniu schorzeń układu nerwowego (depresja, migreny, choroby Parkinsona i Alzheimera), chorób laryngologicznych (nagła głuchota pourazowa lub idiopatyczna) czy takich dolegliwości układu krążenia jak miażdżyca, niedotlenienie tkankowe i nadciśnienie). Skutecznie leczy także choroby kości (zapalenia, urazy szkieletowo-mięśniowe, martwice), układu odpornościowego, układu trawiennego (anemia, nadwaga, zaburzenia pracy układu) i układu oddechowego (choroba dekompresyjna, zatrucie O2). Jej działanie jest udowodnione również w leczeniu niepłodności i zaburzeń potencji, w walce z chorobami skórnymi (łuszczycami, grzybicami, ropniami, odmrożeniami czy oparzeniami) czy takimi powikłaniami cukrzycy jak stopa cukrzycowa (niedokrwienie stóp).

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Jakie są największe plusy tlenoterapii hiperbarycznej?

  • Więcej tlenu w jednym litrze surowicy - w naturalnych warunkach w jednym litrze surowicy krwi rozpuszcza się do 3 mililitrów tlenu. W przypadku tlenoterapii hiperbarycznej wykorzystującej stuprocentowy tlen ilość ta zwiększa się do 50 mililitrów tlenu na jeden litr surowicy.
  • Lepsze przenikanie tlenu do tkanek
    - warunki podwyższonego ciśnienia powodują lepsze przenikanie tlenu przez ściany komórkowe tkanek, co zmniejsza ich bariery fizjologiczne. Tlen dociera nawet tam, gdzie zwykle jest go dużo mniej, w tym do miejsc po urazach, zakażeniach czy przeszczepach. Przenika zarówno do czerwonych krwinek, jak i do osocza, płynu mózgowo-rdzeniowego oraz układu limfatycznego.
  • Szybkie pozbywanie się toksyn z organizmu - terapia hiperbaryczna to nie tylko leczenie, ale i oczyszczanie organizmu. Pomaga w usunięciu toksyn pochodzących np. z papierosów, co ułatwia rzucanie palenia. Pacjent pozbywa się też innych substancji toksycznych, co wpływa na poprawę pracy m.in. układu oddechowego.
  • Komfort w trakcie zabiegu - tlenoterapia to leczenie bezbolesne i bezinwazyjne, a więc bardzo komfortowe dla pacjenta. Komora hiperbaryczna ma przezroczyste ściany, dzięki czemu leczony nie ma poczucia pełnej izolacji od otoczenia, a specjalista może go dokładnie obserwować. Wbudowany interkom (system komunikacji głosowej) pozwala na prowadzenie rozmów między osobą leczoną a przeprowadzającą zabieg. Niekiedy też w urządzeniu umieszczony jest telewizor.
  • Rodzice mogą być poddawani terapii w jednej komorze z dziećmi - najmłodsi pacjenci mogliby samodzielnie nie wytrzymać godzinnej sesji w komorze hiperbarycznej. Dlatego większość z tych urządzeń jest przystosowana do wygodnego przebywania w nich 2 osób naraz, dzięki czemu można blisko wspierać dziecko, skracając mu czas leczenia np. poprzez czytanie książek.
  • Poprawa sprawności seksualnej i zwiększenie koncentracji oraz zapamiętywania - dzięki poprawie krążenia krwi oraz usunięciu toksyn z ciała zauważalna jest poprawa sprawności seksualnej pacjentów poddawanych tlenoterapii. Zwiększa się też u nich zdolność zapamiętywania treści i koncentracji na konkretnych zadaniach.

Koszty leczenia tlenem

Gabinet Tlenoterapii Hiperbarycznej z Łomży (ul. Mazowiecka 1 lok. 21) oferuje leczenie w cenie 170 złotych za pojedynczy zabieg. Centrum Hiperbaryczne Concept O2 (mające swoje oddziały we Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie i Rudzie Śląskiej) proponuje terapię tlenem w cenie 210 złotych za godzinę, a w Centrum Komora Hiperbaryczna i Rehabilitacja w Szczecinie (ulica Monte Cassino 24) trzeba będzie zapłacić 150 złotych za zabieg. We wszystkich wspomnianych placówkach dostępne są rabaty. Ich liczba jest zależna od liczby jednorazowo wykupionych zabiegów.

Tlenoterapia hiperbaryczna w sporcie - jakie efekty daje?

Terapię tlenem wykorzystują coraz częściej także sportowcy zawodowi i wyczynowi. Dzięki poddaniu się leczeniu ich organizm znacznie szybciej się regeneruje, zmniejszając pojawiający się deficyt tlenowy czy wzmacniając leczenie kontuzji. Zwiększona ilość tlenu w ciele to lepsze osiągi sportowe, poprawa przemiany materii, zminimalizowanie stopnia zakwaszenia mięśniowego oraz  ograniczenie ryzyka odwodnienia się ciała.

Dodaj komentarz

Leczenie migreny w komorze hiperbarycznej

Leczenie migreny w komorze hiperbarycznej

Na uznawane za chorobę cywiizacyjną migrenowe bóle głowy może cierpieć nawet 10 % Polaków. Współczesna medycyna dysponuje szerokim wachlarzem środków do leczenie i łagodzenia ich objawów, jednak do tej pory żaden z nich nie okazał się w... więcej »

Nowoczesna rehabilitacja - jakie daje możliwości?

Nowoczesna rehabilitacja - jakie daje możliwości?

Współcześnie istnieje coraz więcej technik rehabilitacji umożliwiających chorym stosunkowo szybki powrót do sprawności po wypadku komunikacyjnym, urazie czy udarze. Każdorazowo terapię dostosowuje się indywidualnie do konkretnego przypadku –... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.