Zmniejszanie warg sromowych nożem RF

Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych, to zabieg mający na celu estetyczne i funkcjonalne skorygowanie warg sromowych, nadanie im właściwego kształtu oraz wielkości. Procedurze mogą się poddać kobiety w każdym wieku, zwłaszcza cierpiące na przerost jednej z warg sromowych, będące po okresie menopauzy, mające częste intymne infekcje czy doświadczające bolesnych dolegliwości w trakcie współżycia. Jednym z zabiegów labioplastycznych jest zmniejszenie warg sromowych nożem RF.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Jak twierdzi doktor Tomasz Basta, ginekolog-położnik oraz ginekolog plastyczny, z zabiegów ginekologii plastycznej korzystają przede wszystkim kobiety będące już po pierwszym porodzie. Wiek pacjentek jest przy tym dość zróżnicowany: od młodych matek po kobiety w wieku średnim lub starszym, u których zauważa się spadek poziomu kolagenu w skórze. Wiele z nich korzysta z zabiegów korygujących budowę zewnętrznych narządów płciowych. Powodem, dla którego wybierają tę terapię, są duże asymetrie i odchylenia w budowie narządów, będące wynikiem porodu, obrażeń pooperacyjnych, pourazowych anomalii lub po prostu nieprawidłowej naturalnej budowy. Każda z przypadłości może prowadzić nie tylko do dyskomfortu psychicznego, ale nawet do dużych dolegliwości bólowych w trakcie seksu czy uprawiania sportu. 

Jedną z najnowocześniejszych terapii zaliczanych do ginekologii plastycznej jest zmniejszanie warg sromowych nożem RF. Opiera się na promieniowaniu elektromagnetycznym (radiofrekwencji, RF) mającym częstotliwość radiowych fal, czyli od 3 Hz do 3 THz. Do zabiegów wybiera się najczęściej częstotliwość od 0,5 do 7 MHz, przy czym im wyższa jest częstotliwość fali, tym mniejsza będzie głębokość wnikania promieniowania. 

Ginekologia estetyczna oferta specjalna!
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Podstawowe informacje o zmniejszaniu warg sromowych nożem RF

Zbyt duże wargi sromowe to często nie tylko problem estetyczny, ale też dyskomfort podczas uprawiania takich sportów jak jazda konna czy jazda na rowerze. Kobiety z takim problemem mogą poddać się zabiegowi wycięcia wystającej części warg sromowych nożem RF. Pacjentki wybierają to rozwiązanie zarówno ze względu na jego skuteczność, jak i na praktyczny brak przeciwwskazań. Nie ma tu także konieczności hospitalizacji.

W trakcie zabiegu skalpel chirurgiczny jest zastępowany precyzyjnym laserem, który tnie tkankę warstwowo. W związku z tym prawie nie dochodzi do krwawienia, a sam zabieg jest niemal bezbolesny. Samo cięcie odbywa się poprzez wykorzystanie energii termicznej, dzięki czemu zabieg jest w pełni aseptyczny, a rana szybko się zasklepia, gojąc się o wiele krócej niż w przypadku cięcia tradycyjnego. Szwy zdejmowane są po tygodniu, a na pełne wygojenie miejsca zabiegowego czeka się  kolejny tydzień.

Co do wskazań przed zmniejszeniem warg sromowych nożem RF, pacjentkom zaleca się zgolenie włosów w okolicach intymnych. Jeśli kobieta jest w trakcie krwawienia miesięcznego, musi zaczekać, aż ono się skończy. 2 tygodnie po leczeniu konieczne jest powstrzymanie się od współżycia seksualnego oraz zwiększona dbałość o okolice intymne (w tym przemywanie ich dwa razy dziennie płynem odkażającym lub naturalnym naparem z kory brzozy).

Zmniejszanie warg sromowych laserem - ile kosztuje?

Klinika Chiroplastica z Wrocławia (ulica Dąbrowskiego 36A lokal 1U) przeprowadza laserowe zmniejszanie warg sromowych w cenie 2 300 złotych. Do tego należy doliczyć koszt przedzabiegowej konsultacji lekarskiej (150 złotych). Koszt zabiegu w Centrum Medikor (Poznań, ulica Braniewska 20) wynosi od 2 500 złotych do 6 000 złotych (plus konsultacja przedzabiegowa 130 złotych), a w Klinice Ars Estetica w Warszawie (Aleje Jerozolimskie 56C) - od 2 500 złotych do 4 500 złotych (plus konsultacja przedzabiegowa 100 złotych).

Ginekologia estetyczna
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Jakie są dokładne wskazania do laserowego zmniejszania warg sromowych?

Opisywany wyżej zabieg zaleca się w przypadku zbyt dużych, asymetrycznych bądź zdeformowanych (anatomicznie lub po porodzie) warg sromowych. Wskazaniem są też nawracające infekcje zbyt dużych warg sromowych, niezadowolenie z ich rozmiaru oraz dyskomfort w codziennym życiu - w tym w trakcie uprawiania sportów wymagających noszenia obcisłych ubrań.

Komentarze (2)

marta miesiąc temu

Też miałam labio nożem RF. U mnie zabieg robił dr Nylec. Chciałam laserem, ale dr mi odradził i zrobił mi zabieg właśnie nożem rf. nie żałuję. Zabieg bezbolesny. Jedyne co bolało to podawanie znieczulenia - 2 ukłucia, ból przez może 5 sekund. Sporo czytałam że następnego dnia jest strasznie i że boli. Ale u mnie tak nie było. Zażyłam 1 x ibuprom i tyle. Nie wiem czy to zasługa noża rf czy dr Nylec. W każdym razie polecam nawet jak musisz do katowic podjechać, ja miałam kawałek bo 200km, ale warto było. Odpowiedz

Oli77 2 lata temu

Doktor Basta przeprowadził u mnie taki zabieg rok temu i już nie mogę doczekać się pierwszej plaży w tym roku <3. Dziewczyny nie ma co się zastanawiać. Jak jest problem to trzeba się go pozbyć! :) Odpowiedz

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch - kiedy zdecydować się na zabieg? Zabieg laserowego zwężania pochwy to jedna z najczęściej przeprowadzanych procedur z zakresu ginekologii estetycznej. Kiedy warto się na nią zdecydować i jakich efektów...

Plastyka warg sromowych większych i mniejszych.

Plastyka warg sromowych większych i mniejszych.

W ostatnim czasie obserwuje się wzrost zapotrzebowania na zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. Coraz więcej kobiet zgłasza się na zabiegi kosmetyczne i naprawcze pochwy oraz krocza. Panie przywiązują duże znaczenie do intymnego piękna, ale,...

Zastosowanie HIFU w ginekologii estetycznej

Zastosowanie HIFU w ginekologii estetycznej

Problemy intymne dotyczą kobiet w każdym wieku. Należą do nich dolegliwości bólowe w trakcie stosunku (tzw. dyspareunia), obniżenie poziomu libido, kłopoty z osiągnięciem orgazmu czy suchość oraz atrofia (zanikanie) pochwy. Wszystkie...