Blog z zakresu diagnostyki i badań

Subiektywny przegląd najciekawszych wiadomości na temat leczenia, zdrowia, medycyny, turystyki medycznej i urody

Tomografia komputerowa: nowoczesne narzędzie diagnostyczne

13 Listopad 2017

Nowoczesne techniki diagnostyczne umożliwiają szybkie wykrycie wielu chorób, co z kolei może mieć niebagatelny wpływ na skuteczność procesu leczenia: wszak im szybciej postawiona zostanie właściwa diagnoza, tym szybciej można uderzyć w sedno problemu. Jednym z najbardziej wszechstronnych urządzeń, stosowanych w diagnostyce schorzeń z bardzo licznych dziedzin medycyny, jest tomografia komputerowa – badanie radiologiczne, umożliwiające uzyskanie obrazów narządów wewnętrznych i kości. więcej »

Jak przebiega badanie metodą tomografii komputerowej

02 Maj 2016

Tomografia komputerowa (TK) jest popularną metodą diagnostyczną, która ma szerokie zastosowanie w medycynie i technice. Pozwala ona na uzyskanie obrazów przekrojowych oraz przestrzennych badanego obiektu, a samo badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, ma szybki, prosty przebieg, a jednocześnie dostarcza szczegółowych informacji, pozwala wykryć obrażenia wewnętrzne oraz nie jest przeciwskazana dla osób mających wszczepione aparaty medyczne. więcej »

Jak przygotować się do badania metodą rezonansu magnetycznego

27 Kwiecień 2016

Rezonans magnetyczny jest stosunkowo nowym badaniem obrazowym, które pozwala na uwidocznienie struktur anatomicznych bez wykorzystania promieniowania jonizującego. Nie jest potrzebne szczególne przygotowanie pacjenta, jednak badania nie można przeprowadzić u osób z wszczepionymi urządzeniami lub metalowymi implantami czy protezami. więcej »

Przebieg badania metodą rezonansu magnetycznego

25 Kwiecień 2016

Badanie metodą rezonansu magnetycznego to technika, pozwalająca w sposób bezinwazyjny dokładnie uwidocznić struktury wewnątrz naszego ciała. Rezonans magnetyczny odwzorowuje tkanki i narządy z ogromną precyzją, dzięki wykorzystaniu silnie działającego pola magnetycznego. Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym? Czego można spodziewać się w trakcie zabiegu? więcej »

Czy tomografia komputerowa jest bezpieczna?

25 Kwiecień 2016

Tomografia komputerowa wykorzystywana jest w medycynie na szeroką skalę. Ułatwia proces diagnostyczny zarówno w przypadku schorzeń przewlekłych, jak i w stanach zagrożenia życia, np. po urazach. Zalet tego badania jest stosunkowo dużo, jego częste stosowanie budzi jednak mieszane uczucia u niektórych osób. Powodem jest wykorzystywane w tomografii komputerowej promieniowanie rentgenowskie: jaki jest jego wpływ na zdrowie człowieka? więcej »

Funkcjonalny rezonans magnetyczny fMRI - co to takiego?

23 Kwiecień 2016

Funkcjonalny rezonans magnetyczny jest nowoczesną techniką obrazowania aktywności mózgu, wykorzystującą magnetyczne właściwości atomów budujących komórki. Pozwala m.in. zaobserwować jego pracę podczas wykonywania określonych czynności umysłowych. Badanie jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. więcej »

Jak działa tomografia komputerowa?

11 Listopad 2015

Tomografia komputerowa (TK, ang.Computed Tomography, CT) jest obecnie jednym z najistotniejszych badań diagnostycznych stosowanych do obrazowania przekrojowego. Tomografia stała się badaniem powszechnym i ogólnodostępnym pomimo, że sprzęt niezbędny do jej wykonania nie doczekał się jak dotąd miniaturyzacji czy wersji przenośnej. Bez wątpienia można uznać, że wprowadzenie do użytku pierwszych skanerów TK w latach 70-tych stanowiło prawdziwy przełom w dziedzinie radiologii. więcej »

Co to jest kontrast do badań MR?

11 Wrzesień 2015

Badania rezonansem magnetycznym umożliwiają zobrazowanie tkanek i organów ciała człowieka, dostarczając lekarzom niezbędnych informacji diagnostycznych. W niektórych przypadkach uzyskanie takich obrazów wymaga użycia specjalnych środków kontrastujących, które pozwalają na lepsze uwidocznienie badanych struktur. więcej »

Badania rezonansem magnetycznym

08 Wrzesień 2015

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego jest w dzisiejszych czasach jedną z najdokładniejszych i najbardziej pomocnych metod diagnostycznych używanych w medycynie. Pozwala ono na szczegółowe odwzorowanie tkanek, narządów i układów organizmu człowieka, znacznie ułatwiając rozpoznanie zmian w ich obrębie, jak również umożliwia ocenę działań terapeutycznych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa dla pacjenta. więcej »

Jak działa rezonans magnetyczny ?

28 Maj 2015

Współczesne obrazowanie techniką rezonansu magnetycznego to szereg metod diagnostycznych, których wspólną cechą jest odwzorowywanie badanych struktur dzięki wykorzystaniu oddziaływania materii budującej organizm człowieka z polem magnetycznym. Bezpieczna dla ludzi i nie wywołująca powikłań energia pola magnetycznego pozwala na uzyskanie szczegółowych obrazów badanych narządów i znacznie usprawnia diagnostykę oraz leczenie wielu schorzeń. więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska