Abdominoplastyka jako sposób na modelowanie brzucha po ciąży

Ciąża to okres w życiu kobiety, który obfituje w zmiany. Zmienia się także jej ciało, a zmiany, jakie zachodzą w organizmie podczas ciąży, po porodzie nie zawsze chcą się cofnąć. „Pamiątką” po ciąży bywa zbyt zaokrąglona sylwetka, zwłaszcza w okolicy brzucha, na którym dodatkowo pozostać może nieestetyczna, obwisła skóra. Takie defekty urody bywają przyczyną kompleksów i obniżenia poczucia własnej wartości, zwłaszcza u kobiet, którym zależy na szybkim powrocie do formy i wyglądu sprzed ciąży.

W trakcie rozwoju ciąży brzuch zwiększa swoje rozmiary, by pomieścić rosnący płód. Stopniowo naciąga się pokrywająca go skóra, a następstwem tego stanu rzeczy bywają też rozstępy. U większości kobiet po porodzie skóra samoistnie „wchłania się”, wracając do wyglądu sprzed ciąży, jednak u części z nich proces ten zachodzi bardzo wolno, a jego efekty nie są dla kobiety satysfakcjonujące. 

Plastyka brzucha od 1 990 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Regenerację skóry na brzuchu po ciąży i porodzie można przyspieszyć, stosując w trakcie ciąży i po rozwiązaniu odpowiednie kosmetyki pielęgnujące, pomocne bywają też masaże oraz ćwiczenia, które dodatkowo przyspieszają spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, która może odłożyć się w trakcie ciąży właśnie w okolicach talii. Bywa jednak, że te działania nie są w stanie zniwelować defektów estetycznych i kobieta wciąż musi borykać się z obwisłą, pofałdowaną skórą i nadmiarem tłuszczyku na brzuchu. Jeśli nieestetyczny wygląd tej partii ciała jest dla świeżo upieczonej mamy powodem kompleksów i złego samopoczucia, warto rozważyć zabiegową poprawę wyglądu brzucha, czyli abdominoplastykę.

Plastyka brzucha po ciąży: jakie daje efekty?

Pozostałością po ciąży może być nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej na brzuchu

Abdominoplastyka, nazywana także plastyką powłok brzusznych, to operacja z zakresu chirurgii plastycznej, której efektem jest poprawa ogólnego wyglądu brzucha poprzez wycięcie nadmiaru luźnej, obwisłej skóry oraz nagromadzonej w tym rejonie ciała tkanki tłuszczowej, a także wzmocnienie wiotkich, osłabionych mięśni. Efektem zabiegu jest płaski, jędrny brzuch oraz poprawa proporcji całej sylwetki. W przeciwieństwie do liposukcji, również często wykorzystywanej do modelowania tej partii ciała, abdominoplastyka umożliwia usunięcie nie tylko tkanki tłuszczowej, ale też nadmiaru luźnej skóry, dzięki czemu w przypadku kobiet po ciąży może przynieść znacznie lepsze efekty estetyczne niż odsysanie tłuszczu. Zabieg abdominoplastyki umożliwia także wymodelowanie i wzmocnienie mięśni brzucha, dzięki czemu zyskuje on zgrabny, wysportowany wygląd.

Rezultatem abdominoplastyki o niebagatelnym dla pacjentek znaczeniu jest także poprawa samopoczucia - po operacji kobieta znów może cieszyć się szczupłą, zgrabną sylwetką. I choć plastyka powłok brzusznych nie jest zabiegiem, dedykowanym do usuwania rozstępów, najczęściej wśród pozytywnych efektów operacji znajduje się również wyraźne zmniejszenie widoczności tych zmian. Istotne jest także to, że cięcia podczas operacji prowadzone są nieco powyżej spojenia łonowego, dzięki czemu blizny bardzo łatwo ukryć pod bielizną.

Istnieje kilka typów abdominoplastyki, których zastosowanie uzależnione jest od problemu estetycznego konkretnej kobiety. Najczęściej przeprowadzana jest klasyczna plastyka brzucha, obejmująca całą jego powierzchnię, jednak u tych pań, u których nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej usytuowany jest tylko w dolnej części brzucha, wykonać można tzw. małą abdominoplastykę – polega ona na korekcie tylko tej partii ciała, co wiąże się m.in. z pozostawieniem pępka na dotychczasowym miejscu. Z kolei kobiety, których problemem jest obwisła górna część brzucha, mogą skorzystać z tzw. odwróconej abdominoplastyki, z której cięcia prowadzone są na wysokości łuków żebrowych, a tkanka skórno-tłuszczowa preparowana jest do dołu. Zabieg abdominoplastyki można dodatkowo połączyć z liposukcją, co umożliwia osiągnięcie jeszcze bardziej satysfakcjonujących efektów estetycznych w kwestii redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, nagromadzonej w okolicy brzucha.

Plastyka brzucha sposobem na zgrabną sylwetkę

Dzięki plastyce brzucha poprawia się nie tylko wygląd, ale i samopoczucie pacjentki

Zabiegi abdominoplastyki bardzo często stosowane bywają jako metoda poprawy figury po ciąży i porodzie, jednak wskazań do przeprowadzenia takiej operacji jest więcej. Plastyka brzucha może być również dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które gwałtownie straciły znaczną ilość kilogramów, co jednak zaowocowało zbyt dużą ilością luźnej skóry na brzuchu. Na dobrą sprawę jednak z abdominoplastyki skorzystać mogą wszystkie osoby, zmagające się z nadmiarem skóry i tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha, których nie udaje się usunąć za pomocą diety oraz ćwiczeń.

Ze względu na bardzo dobre efekty estetyczne, uzyskiwane dzięki operacji, abdominoplastyka jest jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Potwierdzają to statystyki: według danych ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery), tylko w 2016 roku w skali świata przeprowadzono niemal 770 000 operacji plastycznych brzucha, co stawia abdominoplastykę na piątym miejscu wśród najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych. Aż 7,4% wszystkich operacji plastycznych, przeprowadzonych w ubiegłym roku, dotyczyło właśnie poprawy wyglądu brzucha metodą chirurgicznej korekty. Abdominoplastyka znajdowała się w pierwszej piątce najpopularniejszych zabiegów niemal we wszystkich z 24 badanych krajów, a najwięcej operacji tego typu przeprowadza się na terenie USA – w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych wykonano ponad 137 500 abdominoplastyk, czyli niemal 18% ogółu takich operacji.

Abdominoplastyka pozwala uzyskać płaski, jędrny brzuch

Również statystyki ASAPS (The American Society for Aesthetic Plastic Surgery) potwierdzają dużą popularność abdominoplastyki w USA. Według danych tej organizacji, plastyka brzucha była trzecią najpopularniejszą operacją plastyczną w 2016 roku. Wzrost liczby przeprowadzanych w USA abdominoplastyk na przestrzeni dwudziestu lat jest imponujący, bo wynosi aż 434%.

Zestawienia nie zawierają danych, ile procent abdominoplastyk wykonywanych było dla poprawy wyglądu brzucha po ciąży, można jednak zakładać, że sporo osób, decydujących się na zabieg, kierowało się właśnie takimi pobudkami: wynika to z faktu, że ponad 90% wszystkich pacjentów, decydujących się na plastykę brzucha, stanowiły kobiety (dane ISAPS). Z kolei statystyki ASAPS pokazują, że w Stanach Zjednoczonych odsetek kobiet, decydujących się na taką operację, jest jeszcze wyższy – tam kobiety stanowiły aż 95,6% wszystkich osób, które poddały się plastyce brzucha.

Choć abdominoplastyka nie należy do operacji tanich, jej bardzo dobre efekty oraz możliwość, by dzięki operacji pozbyć się kompleksów, sprawiają, że coraz więcej kobiet decyduje się na zabieg. Cena plastyki brzucha, w zależności od miasta, kliniki i rozległości zabiegu, zamyka się zazwyczaj w przedziale 8 500 – 13 000 zł.

Plastyka brzucha
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.isaps.org; www.surgery.org;

Autor:

Dodaj komentarz

Abdominoplastyka: metoda na płaski brzuch

Abdominoplastyka: metoda na płaski brzuch

Szczupła talia i płaski brzuch to marzenie większości kobiet i mężczyzn niezależnie od wieku. Niestety, tkanka tłuszczowa ma tendencje do gromadzenia się właśnie na brzuchu, a otyłość typu brzusznego należy do najpowszechniejszych form...

Mommy makeover – poprawa wyglądu ciała po ciąży

Mommy makeover – poprawa wyglądu ciała po ciąży

Ciąża to stan fizjologiczny, podczas którego w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian – począwszy od hormonalnych, a skończywszy na tej najbardziej charakterystycznej, czyli systematycznie powiększającym się brzuchu. Nie u wszystkich kobiet...

Czy efekty plastyki brzucha są stałe?

Czy efekty plastyki brzucha są stałe?

Plastyka brzucha jest zabiegiem proponowanym zwłaszcza kobietom, u których w wyniku ciąży doszło do osłabienia powłok brzusznych, czego nie daje się zniwelować za pomocą diety i ćwiczeń, a także osobom otyłym, które bardzo dużo schudły,...