Abdominoplastyka: metoda na płaski brzuch

Szczupła talia i płaski brzuch to marzenie większości kobiet i mężczyzn niezależnie od wieku. Niestety, tkanka tłuszczowa ma tendencje do gromadzenia się właśnie na brzuchu, a otyłość typu brzusznego należy do najpowszechniejszych form otyłości. I nie działa tu, niestety, zasada „łatwo przyszło, łatwo poszło”: wyhodowane w okolicach pępka komórki tłuszczowe zmniejszają swoje rozmiary wyjątkowo opornie, sprawiając, że marzenia o wąskiej, wyrzeźbionej talii najczęściej okupowane są tytanicznym wysiłkiem.

Warto przy tym dodać, że szczęście mają ci, u których ten wysiłek przynosi wymierne efekty: wiele osób, mimo stosowania diety i ćwiczeń, nie może uporać się z nadmiarem tkanki tłuszczowej na brzuchu. Wynika to po części z faktu, że brzuch i talia, podobnie jak np. podbródek, należą do tych miejsc, które są stosunkowo oporne na działanie ćwiczeń. Na trudności z odchudzaniem tej partii ciała ma także wpływ to, że raz „nabyte” komórki tłuszczowe nigdy nie znikają: w trakcie tycia może ich przybywać, zwiększają także swoją wielkość, ale podczas chudnięcia niestety nie umierają, a co najwyżej redukują swój rozmiar, co przebiega znacznie wolniej niż proces odwrotny. A do tego w wyniku czasowego zarzucenia aktywności fizycznej czy powtarzających się dietetycznych grzeszków komórki tłuszczowe na brzuchu szybko na powrót się rozrastają, sprawiając, że dla wielu osób wyszczuplenie i modelowanie brzucha i tali staje się prawdziwą walką z wiatrakami. 

Plastyka brzucha od 1 990 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Jeśli więc Ty też marzysz o szczupłej talii, ale mimo zdrowej diety i godzin spędzanych na siłowni marzenie wciąż nie chce się ziścić, może warto pomyśleć o wspomożeniu natury i wyszczupleniu brzucha technikami zabiegowymi. Jedną z takich metod, które skutecznie modelują i wyszczuplają jest brzuch, jest abdominoplastyka, czyli plastyka powłok brzusznych.

Plastyka powłok brzusznych: zabieg coraz bardziej popularny

Dzięki plastyce powłok brzusznych można pozbyć się zarówno tkanki tłuszczowej, jak i nadmiaru skóry

Pragnienie realizacji marzeń o szczupłym ciele w połączeniu z coraz powszechniejszym kultem ciała sprawiają, że plastyka powłok brzusznych z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów na całym świecie. Według danych ASAPS (The American Society for Aesthetic Plastic Surgery), w 2016 roku abdominoplastyka była trzecim najpopularniejszym zabiegiem chirurgii plastycznej w USA, po liposukcji i powiększaniu piersi. Plastyka powłok brzusznych jest bardzo popularna w większości grup wiekowych: najwięcej tego typu zabiegów wykonuje się wśród osób w wieku 35-50 lat (53,5% wszystkich zabiegów; to także trzecia najpopularniejsza procedura chirurgiczna w tej grupie wiekowej), ponad 22% procent pacjentów stanowiły osoby pomiędzy 51 a 64 rokiem życia, a 19,6% osób, które zdecydowały się na abdominoplastykę, miało 19-34 lata. W sumie takich procedur na terenie Stanów Zjednoczonych wykonano w ubiegłym roku ponad 181 500, był to też trzeci najczęściej wybierany zabieg przez kobiety i siódmy najpopularniejszy wśród mężczyzn. O rosnącej popularności abdominoplastyki najwięcej mówi jednak wzrost liczby wykonywanych zabiegów w dłuższej perspektywie czasowej: jak podaje ASAPS, w ciągu 20 lat ilość przeprowadzanych procedur tego rodzaju wzrosła aż o 434%!

Abdominoplastyka pozwala odzyskać płaski brzuch po ciąży

Duże zainteresowanie tym zabiegiem wśród pacjentów na całym świecie potwierdza także najnowszy raport ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery), który gromadzi dane na temat procedur chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej, przeprowadzanych w 24 krajach (oprócz USA raport uwzględnia też m.in. Turcję, Brazylię, Japonię i Rosję, a także Indie, Niemcy i Hiszpanię). We wszystkich badanych państwach w ubiegłym roku wykonano ponad 769 000 zabiegów plastyki powłok brzusznych, czyniąc abdominoplastykę drugą, po liposukcji, najpopularniejszą procedurą chirurgiczną, dotyczącą modelowania ciała. Abdominoplastyka stanowiła 7,6% wszystkich operacji plastycznych, wykonanych w 2016 roku, a więc średnio co trzynasty zabieg na świecie dotyczył właśnie wyszczuplania i modelowania brzucha metodą chirurgiczną.

Co można osiągnąć dzięki abdominoplastyce?

Abdominoplastyka to zabieg, mający zastosowanie u osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Pozwala w sposób chirurgiczny usunąć z organizmu komórki tłuszczowe, zlokalizowane w tym rejonie, co skutkuje efektem w postaci wyszczuplonego brzucha i węższej talii. Choć plastyka powłok brzusznych nie jest substytutem odchudzania, może stanowić ratunek dla osób, które tkanki tłuszczowej z brzucha nie są w stanie pozbyć się innymi, niezabiegowymi metodami.

Chirurgiczna plastyka powiek przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym

Ale plastyka powłok brzusznych umożliwia nie tylko pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. To zabieg skierowany także do osób, które w okolicach talii mają zbyt dużo nie tłuszczu, a skóry – zdarza się to wcale nierzadko u tych, którzy skutecznie zrzucili już nadmiar kilogramów, ale za redukcją rozmiaru komórek tłuszczowych nie poszła redukcja wielkości skóry, która staje się nieestetycznie obwisła i pomarszczona. Problem ten może występować zwłaszcza u osób, które mają za sobą znaczną redukcję wagi: u nich skóra, rozciągnięta na skutek długotrwałego zwiększenia się obwodów, nie zawsze chce się odpowiednio obkurczyć, albo proces ten potrzebuje więcej czasu.

Warto także wiedzieć, że plastyka powłok brzusznych to również doskonała metoda modelowania brzucha po ciąży i porodzie. Choć u większości kobiet skóra na brzuchu, naciągnięta w trakcie miesięcy rozwijania się płodu, bez problemu wraca do stanu sprzed porodu, zdarzają się panie, u których proces ten nie zachodzi w wystarczającym zakresie, czego efektem jest obwisły, pomarszczony brzuch, poznaczony bliznami rozstępów i wiotkie mięśnie tej okolicy.

Abdominoplastyka w każdym z powyższych przypadków przynosi doskonałe efekty estetyczne, skutecznie redukując nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej, a dodatkowo zabieg może być poszerzony o modelowanie mięśni brzuch lub korekcję przepukliny kresy białej, która bywa następstwem ciąży i porodu. Plastyka powłok brzusznych, choć nie jest typowym zabiegiem na rozstępy, w znacznej części przypadków pozwala jednak w sposób widoczny zmniejszyć ich ilość, co ma szczególne znaczenie dla kobiet po ciąży i pacjentów z nadmiarem skóry w okolicach brzucha. W zależności od potrzeb alternatywą dla pełnej plastyki brzucha może być także abdominoplastyka odwrócona oraz tzw. mała abdominoplastyka, dotycząca tylko dolnej części brzucha, a dla uzyskania lepszych efektów zabieg może być połączony z liposukcją.

Efektem abdominoplastyki jest płaski, wymodelowany brzuch i węższa talia

 Niezależnie od przyczyny wykonywania zabiegu, klasyczna abdominoplastyka ma na ogół podobny przebieg. Plastyka powłok brzusznych przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i – w zależności od złożoności i zakresu procedury – może trwać od dwóch do nawet czterech godzin. Podczas zabiegu chirurg plastyczny wykonuje nacięcie (stosowane są różne rodzaje cięć, najczęściej ma ono kształt litery W) ponad spojeniem łonowym – dzięki czemu blizna jest ukryta pod linią bielizny – i odpreparowuje fałd skórno-tłuszczowy od powięzi brzusznej. Następnie odpowiednio naciąga skórę ku dołowi i usuwa jej nadmiar wraz z nadmiarem tkanki tłuszczowej, wytwarzając także nowe miejsce na pępek. Dla podkreślenia talii można również wymodelować mięśnie proste brzucha.

W zależności od rozległości zabiegu oraz miasta cena abdominoplastyki może być różna. Dla przykładu, w Warszawie plastykę powłok brzusznych można przeprowadzić zarówno za 14 000 zł, jak i za 20 000 zł, a w Krakowie ceny takiego zabiegu zaczynają się od 11 000 zł. W Poznaniu cena pełnej plastyki brzucha waha się pomiędzy 11 000 a 14 000 zł, podobne są także koszty operacji w Gdańsku.

Plastyka brzucha
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.surgery.org; www.isaps.org;

Autor:

Dodaj komentarz

Abdominoplastyka jako sposób na modelowanie brzucha po ciąży

Abdominoplastyka jako sposób na modelowanie brzucha po ciąży

Ciąża to okres w życiu kobiety, który obfituje w zmiany. Zmienia się także jej ciało, a zmiany, jakie zachodzą w organizmie podczas ciąży, po porodzie nie zawsze chcą się cofnąć. „Pamiątką” po ciąży bywa zbyt zaokrąglona sylwetka,...

Mommy makeover – poprawa wyglądu ciała po ciąży

Mommy makeover – poprawa wyglądu ciała po ciąży

Ciąża to stan fizjologiczny, podczas którego w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian – począwszy od hormonalnych, a skończywszy na tej najbardziej charakterystycznej, czyli systematycznie powiększającym się brzuchu. Nie u wszystkich kobiet...

Czy efekty plastyki brzucha są stałe?

Czy efekty plastyki brzucha są stałe?

Plastyka brzucha jest zabiegiem proponowanym zwłaszcza kobietom, u których w wyniku ciąży doszło do osłabienia powłok brzusznych, czego nie daje się zniwelować za pomocą diety i ćwiczeń, a także osobom otyłym, które bardzo dużo schudły,...