Aparat ortodontyczny Invisalign

Aparat ortodontyczny Invisalign

Invisalign to nowoczesny aparat ortodontyczny w formie indywidualnie dopasowywanego zestawu nakładek ze specjalnego rodzaju silikonu. W odróżnieniu od tradycyjnych, metalowych aparatów jest praktycznie niewidoczny w trakcie noszenia. Może być także samodzielnie zdejmowany na czas posiłków, co zdecydowanie ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej.

Aparaty ortodontyczne są najpopularniejszą metodą leczenia wad zgryzu i korekty krzywego uzębienia. Dla wielu potencjalnych pacjentów problematyczna jest jednak ich estetyka - przyklejane do zębów metalowe zamki i mocowany do nich drut napinający, a także utrudnione utrzymanie higieny jamy ustnej.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Wartą rozważenia alternatywą jest w takich przypadkach użycie systemu Invisalign, wprowadzonego na rynek z 1998 r. przez amerykańską firmę Align Technology. Jest to aparat ortodontyczny w formie przeźroczystych, indywidualnie dopasowywanych nakładek (alignerów) z termoplastycznego silikonu. Invisalign może być stosowany w leczeniu zarówno prostych, jak i bardziej złożonych wad, takich jak: stłoczenie zębów, niwelacja szpar międzyzębowych, zgryz krzyżowy, zgryz głęboki i przodozgryz. Według informacji producenta, z systemu tego skorzystało już ponad 3 mln pacjentów w 45 krajach świata.

Aparat ortodontyczny Invisalign – przygotowanie i przebieg leczenia

Procedura leczenia ortodontycznego systemem nakładek Invisalign rozpoczyna się od pobrania przez ortodontę precyzyjnych wycisków zębów oraz wykonania zdjęć RTG całej szczęki. Na podstawie tych materiałów oraz ich trójwymiarowej analizy przez specjalny program komputerowy opracowywany jest plan leczenia. Laboratorium Invisalign wykonuje zestaw ok. 30 kompletów indywidualnie dopasowanych szyn-nakładek, których kolejność noszenia ustalana jest przez lekarza.

Alignery Invisalign przesuwają zęby, wywierając na nie kontrolowany nacisk. W odróżnieniu od tradycyjnych zamków, każdy łuk Invisalign wywiera kontrolowany nacisk nie tylko w odpowiednich miejscach, ale również odpowiednio długo. Zgodnie z założeniami leczenia Invisalign tylko niektóre zęby są przemieszczane w każdym etapie.

Każdy zestaw jest noszony przez około 14 dni, co najmniej 22 godziny na dobę przez cały okres leczenia, trwający zwykle od 9 do 18 miesięcy. Szyny muszą być wyjmowane do jedzenia i picia oraz na czas szczotkowania zębów.

Kontrola prawidłowego przebiegu leczenia odbywają się co 4-6 tygodni, czyli z podobną częstotliwością jak w przypadku leczenia tradycyjnymi aparatami stałymi. Wizyty są jednak krótsze, ponieważ nie ma potrzeby wymiany drutów ani zamków.

Tak jak w przypadku pozostałych typów aparatów ortodontycznych, przez określony czas po zakończeniu leczenia niezbędne jest noszenie tzw. aparatu retencyjnego, utrzymującego zęby w nowej pozycji i zapobiegającego ich ponownemu przemieszczaniu się. W większości przypadków aparatem retencyjnym zostaje ostatni zestaw nakładek Invisalign.

Do najważniejszych zalet systemu przeźroczystych nakładek Invisalign można zaliczyć:

  • komfort użytkowania i brak konieczności zmiany trybu życia
  • możliwość zdjęcia szyn w dowolnej chwili
  • brak nieestetycznych drutów, gumek oraz zamków
  • brak podrażnień błon śluzowych jamy gębowej

Invisalign – koszt leczenia ortodontycznego

Całkowity koszt leczenia metodą Invisalign zależy od indywidualnych uwarunkowań i rodzaju wady zgryzu danego pacjenta, od złożoności danego problemu oraz wymaganego czasu trwania leczenia. W przypadku niewielkich wad ceny terapii zaczynają się od ok. 8 tys. zł. Bardziej skomplikowane przypadki wyceniane są przeważnie w przedziale 12-23 tys. zł.

Aparat ortodontyczny Invisalign
- kliniki w
Sprawdź ofertę »Dodaj komentarz

Dyskopatia, czyli gdy zaboli krążek

Dyskopatia, czyli gdy zaboli krążek

Mało sportu, wielogodzinne siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, nadwaga? Trzeba przyznać, że nasz kręgosłup nie ma z nami lekko. Według badań TNS1 nieco ponad 50 procent Polaków (po 55 r.ż.) narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.