Artroskopia kolana - cena zabiegu w Polsce i za granicą

Artroskopia kolana - cena zabiegu w Polsce i za granicą

Artroskopia jest małoinwazyjnym zabiegiem diagnostyki i leczenia dolegliwości stawu kolanowego. W porównaniu do metod operacyjnych pozostawia znacznie mniejsze blizny, pacjent nie wymaga hospitalizacji a czas rehabilitacji jest skrócony do minimum. Jakie sa ceny tej procedury w Polsce i czy warto zainteresować się ofertą zagranicznych klinik?

Artroskopia (z łac. Arthros - staw i Skope - oglądać) zwana inaczej wziernikowaniem jest nowoczesną metodą diagnostyczno-leczniczą, znajdującą zastosowanie w przypadkach urazów stawu kolanowego (uszkodzenie łąkotki, więzadeł krzyżowych, złamania kostno-chrzęstnej) lub przewlekłych dolegliwości kolana (wysięki w obrębie stawu, choroby chrząstki stawowej, choroby błony maziowej, leczenia stanu zapalnego kolana).

Procedura przeprowadzana jest na sali operacyjnej w krótkim znieczuleniu ogólnym lub znieczuleniu rdzeniowym (obejmującym tylko określoną część ciała) i polega na wykonaniu w obrębie kolana dwóch nacięć szerokości ok. 1 cm. Przez jedno z nich do jego wnętrza wprowadzany jest artroskop, czyli elastyczna rurka szerokości 4 mm, na której końcu znajduje się źródło światła oraz kamera przekazująca obraz na zewnętrzny monitor. Przez drugie nacięcie wprowadzane są miniaturowe chirurgiczne narzędzia artroskopowe wykorzystywane do naprawy uszkodzeń w obrębie kolana. W trakcie wziernikowania możliwe jest m.in. przyszycie lub usunięcie uszkodzonej łąkotki, wygładzenie chrząstek stawowych oraz rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Czas trwania zabiegu wynosi ok. 30 minut a po jego zakończeniu nie ma konieczności unieruchamiania kolana za pomocą gipsu, przez pewien czas pacjent nosi tylko na nodze aparat usztywniający (ortezę). Zaletą metody jest minimalizacja prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań, krótki okres rehabilitacji i minimalne, prawie niewidoczne blizny pooperacyjne. W większości przypadków procedura może być przeprowadzona w trybie "chirurgii jednego dnia", dzięki której pacjent nie wymaga hospitalizacji i po kilku godzinach od założenia szwów opuszcza szpital. Jeśli artroskopia była przeprowadzana tylko w celach diagnostycznych pacjent może wrócić do naturalnej aktywności fizycznej z chwilą ustąpienia obrzęku tkanek i odzyskania pełnego zakresu ruchu w kolanie będzie pełny. W przypadku artroskopii leczniczej czas powrotu uzależniony jest od rodzaju zabiegu i może wynieść ok. 6 tygodni.

Artroskopia kolana - cena zabiegu

Zabiegi artroskopii stawu kolanowego wykonywane są w Polsce w każdej placówce o charakterze ortopedycznym. Cena zależy m.in. od zakresu zabiegu, zastosowanego znieczulenia i czasu pobytu pacjenta w placówce.

Przykładowe koszty artroskopii kolana w krakowskim szpitalu Ortopedicum wynoszą:

  • od 2,5 tys. zł za artroskopię operacyjną obejmującą diagnostykę, wycięcie łąkotki, opracowanie uszkodzeń chrząstki lub zrostów
  • 3,9-4,9 tys. zł za artroskopową plastykę niestabilności rzepki
  • 6,7-9,5 tys. zł za artroskopową rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Natomiast klinika Artro Medical w Bełchatowie wycenia operację na:

  • 3,8 tys. zł za artroskopię leczniczą stawu kolanowego, m.in. wycięcie części łąkotki, opracowanie uszkodzeń chrząstki, usunięcie fałdów błony maziowej, usunięcie osteofitów
  • 4,2 tys. zł za zabieg artroskopowy obejmujący takie procedury jak synowektomia (usunięcie błony maziowej), uwolnienie przykurczów stawu, szycie uszkodzenia łąkotek bez użycia implantów, niestabilność rzepki, leczenie kolana skoczka
  • 7,5-9 tys. zł za artroskopię operacyjną z rekonstrukcją więzadła pobocznego strzałkowego lub piszczelowego

Ceny artroskopii kolana w klinikach zagranicznych

Zauważalnie droższe są usługi oferowane przez Nordorthopaedics Orthopaedic Surgery Clinic w litewskim mieście Kaunas, w której ceny zabiegów zaczynają się od 1350€ (5,5 tys. zł) za podstawowy zakres artroskopii leczniczej, poprzez 2600€ (10,7 tys. zł) za rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego (ACL) do 3500€ (14,4 tys. zł) za rekonstrukcję chrząstki stawowej.

Artroskopia lecznicza stawu kolanowego
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Dużo taniej niż w Polsce zabiegowi artroskopii poddać można się w Czechach, gdzie np. szpital SurGal Clinic w Brnie proponuje wykonanie drobnych zabiegów w trybie "chirurgii jednego dnia" już od 3025 CZK (450 zł), zaś jeden z najdroższych zabiegów w ofercie – pełna artroplastyka kolana metodą "Visionaire" kosztuje ok. 45000 CZK (7 tys. zł).

Dodaj komentarz

Artroskopia operacyjna stawu kolanowego

Artroskopia operacyjna stawu kolanowego

Staw kolanowy jest największym stawem ciała człowieka, i drugim (po stawie skokowym) najbardziej obciążanym. Potrafi przysparzać wiele problemów zarówno osobom młodym i aktywnym jak i starszym oraz jest najczęstszym powodem wizyty u lekarza. więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.