Artroskopowa chondrektomia

Intensywny tryb życia oraz uczestniczenie coraz większej ilości osób, w szeroko propagowanej aktywności fizycznej powoduje, że przedwczesne zmiany patologiczne w obrębie chrząstki stawowej nie są już domeną osób starszych. W niektórych przypadkach uszkodzeń chrząstki konieczne jest zastosowanie artroskopowej chondrektomii.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Chrząstka stawowa tworzy kilkumilimetrową warstwę na powierzchniach stawowych. Grubość tej warstwy wynosi 2 - 7 mm w zależności od funkcji i obciążenia. Odpowiedzialna jest przede wszystkim za zminimalizowanie tarcia w stawie, umożliwienie odpowiedniego rozkładu obciążeń w stawach i ich przenoszenia oraz za absorpcję tych obciążeń.

Kluczowym problemem chrząstki jest to, że nie jest ona unaczyniona, a odżywienie jej następuje przede wszystkim poprzez płyn stawowy. Niestety takie odżywienie nie daje jej możliwości na prawidłowe gojenie, odtwarzanie czy regenerację. Dlatego, przy jej leczeniu niezbędna jest pomoc osób trzecich (lekarzy, fizjoterapeutów).

Dysfunkcje chrząstki stawowej - przyczyny i objawy

Dysfunkcje chrząstki najczęściej powstają w wyniku jej urazów (np. uraz bezpośredni przy gwałtownym uderzeniu kość o kość), powtarzających się mikrourazów, uszkodzeń zwyrodnieniowych lub chorób współistniejących (np. martwica kostno-chrzęstna).

Wg. amerykańskiego ortopedy A.Sellards, uszkodzenie chrząstki stawowej dotyczy nawet 10 - 12% populacji na świecie. Zmiany w jej obrębie mogą wywoływać bolesność i opuchliznę stawu. Pacjenci często odczuwają blokadę kolana lub "chrupanie w kolanie". Ortopeda, dr Michał Drwięga uważa, że najlepszym zobrazowaniem uszkodzonej chrząstki jest badanie artroskopowe. 

Diagnozowanie stawu za pomocą artroskopii

Podczas badania artroskopowego, które polega na wprowadzeniu przez małe nacięcie w skórze światłowodu z kamerą, lekarz ma możliwość dokładnej obserwacji stawu. Następnie, na podstawie tego diagnostycznego badania przeprowadzone jest odpowiednie leczenie.

Decyzja o sposobie dalszego leczenia zostaje podjęta na podstawie stopnia i rozległości uszkodzenia chrząstki. Odpowiednia terapia powinna zostać przeprowadzona na każdym etapie defektu tej tkanki, ponieważ im bardziej jest ona zniszczona, tym trudniejsza jest późniejsza terapia oraz powrót do pełnej, fizycznej sprawności.

Warto pamiętać: Badanie artroskopowe pozwala na dokładną obserwację stawu i umożliwia podjęcie decyzji o odpowiednim leczeniu na podstawie stopnia uszkodzenia chrząstki.

Chondrektomia w leczeniu uszkodzeń chrząstki

Podstawowym sposobem leczenia powierzchownych uszkodzeń chrząstki jest leczenie objawowe - tzw. shaving i chondrektomia. Chondrektomia polega na usunięciu, oddzielających się, martwych i niestabilnych fragmentów chrząstki (częściowa chondrektomia).

Zabieg ten ma na celu zmniejszenie bólu i poprawę funkcji stawu u pacjentów z poważnymi uszkodzeniami chrząstki. Chondrektomia jest stosowana głównie w przypadku chondromalacji rzepki, ale może być również przeprowadzana w przypadku innych uszkodzeń chrząstki stawowej, takich jak osteochondromatoza czy uszkodzenia spowodowane urazami.

Po zabiegu konieczna jest rehabilitacja, która ma na celu przywrócenie pełnej funkcji stawu.

Warto wiedzieć: Chondrektomia może pomóc w leczeniu bólu w stawach, zmian zwyrodnieniowych, sztywnienia stawów i innych problemów związanych z uszkodzeniem chrząstki stawowej, które powodują dyskomfort i utrudniają normalne funkcjonowanie stawów.

Artroskopia wykonywana jest w znieczuleniu. Rodzaj znieczulenia zależy od wspólnego uzgodnienia między pacjentem a anestezjologiem. Zabieg trwa ok. 60 minut, a czas hospitalizacji wynosi ok. 3 dni.

Artroskopowa chondrektomia jest zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Można, również poddać się tej terapii w prawie każdej prywatnej klinice ortopedycznej. 

Przykładowe ceny zabiegu artroskopowej chondrektomii:

  • Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny (Rudna Mała) 3 300 zł
  • Krajewski Ortopeda (Poznań) 3 500 zł
  • Centrum Diagnostyczno-Lecznicze "Barska"  (Włocławek)  2 600 zł

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Artroskopowa chondrektomia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…