Badanie zmian skórnych metodą SIA-skopia

SIA-skopia to nieinwazyjna metoda diagnostyczna zmian skórych, wykorzystująca nowoczesny dermatoskop, połączony z trzema źródłami światła oraz komputerem wyposażonym w specjalistyczne oprogramowanie. W ciągu kilku minut pozwala na uzyskanie informacji o charakterze badanej zmiany z pewnością porównywalną do mikroskopowego badania wycinków tkanki.

Nie ma chyba osoby, na której skórze nie znalazłaby się mniejsza lub większa zmiana, taka jak znamię barwnikowe, włókniak czy brodawka. Chociaż na co dzień raczej nam nie przeszkadzają i nie zwracamy na nie większej uwagi, to jednak zdaniem specjalistów lepiej "dmuchać na zimne" i poddać się konsultacji dermatologicznej – zwłaszcza w przypadku, gdy zmiany zaczynają krwawić, nie chcą się goić, lub goją się a po jakimś czasie nawracają. Fachowa ocena pozwoli stwierdzić, czy dana zmiana ma charakter łagodny, złośliwy, czy można ją zostawić, czy może jednak bezpieczniej będzie usunąć chirurgicznie.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Regularne badanie znamion i ich ochrona przed oddziaływaniem promieniowania UV to podstawowe elementy profilaktyki nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego z nich – czerniaka. Zdaniem większości dermatologów, kontrola znamion powinna być przeprowadzana co najmniej raz w roku.

SIA-skopia – nieinwazyjna diagnostyka zmian skórnych

SIA-skopia jest rozwinięciem powszechnie stosowanych metod dermatoskopowych, czyli użycia urządzenia zwanego dermastokopem, będącego połączeniem wystandaryzowanego źródła światła oraz lupy o powiększeniu od 10 do 20 razy.

Jest to całkowicie nieinwazyjna, bezbolesna metoda badania powierzchni skóry oraz jej struktury do głębokości 2 mm bez konieczności pobierania wycinka. W przypadku SIA-skopii wykorzystuje się połączoną z komupeterem głowicę roboczą oraz trzy źródła światła, które przenikając przez skórę zostają odbite przez różne jej struktury. Uzyskany obraz poddawany jest obróbce przez specjalistyczne oprogramowanie, dzięki czemu doświadczony lekarz jest w stanie ocenić czy znamię które ogląda ma cechy mogące świadczyć o konieczności zakwalifikowania go do zmian nowotworowych.

Przeprowadzane badanie pozwala zaobserwować takie cechy tkanki jak:

  • rumień – poszerzenie i rozplem naczyń krwionośnych w miejscu, w którym znamię przekształca się w nowotwór
  • zmiany w ukrwieniu brodawek skóry właściwej, warunkujące rozsiew komórek nowotworowych po organizmie (skłonność do przerzutów)
  • charakterystyczny sposób naciekania przez rozwijający się nowotwór tkanki kolagenowej
  • obecność rozet lub wirów wiązek włókien kolagenowych wokół naciekających nowotworowo guzków
  • pojawienie się i stopniowe zwiększanie ilości melaniny na granicy skórno-naskórkowej i głębiej

W przeciwieństwie do czerniaka, łagodne znamiona skórne, nawet te całkiem ciemne, mają regularny rozkład melaniny naskórkowej i skórnej, jednolity wzór drobnych naczyń i równomiernie ułożony kolagen.

Czułość SIA-skopii w diagnostyce wczesnej postaci czerniaka wynosi aż 96%. Jej skuteczność jest więc w pełni porównywalna z diagnostyką mikroskopową wycinka.

Diagnostyka zmian skórnych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »Autor:

Dodaj komentarz

Zastosowanie skanera dermatologicznego w badaniu tkanki skórnej

Zastosowanie skanera dermatologicznego w badaniu tkanki skórnej

Choroby tkanki skórnej występują stosunkowo często, jednocześnie charakteryzują się umiarkowanym nasileniem i zazwyczaj nie dają swoistych objawów, które pozwoliłyby w sposób jednoznaczny ustalić etiologię schorzenia. Z uwagi na to, że...

Na czym polega dermatoskopia zmian skórnych

Na czym polega dermatoskopia zmian skórnych

Dermatoskopia, zwana również mikroskopią epiluminescencyjną, zyskuje coraz większą popularność w rozpoznawaniu zmian skórnych, szczególnie o charakterze nowotworowym. Jej podstawowym celem jest wczesne wykrycie czerniaka, co umożliwia jego...

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny...