Balon żołądkowy: małoinwazyjny zabieg bariatryczny

Balon żołądkowy: małoinwazyjny zabieg bariatryczny

Statystyki nie pozostawiają złudzeń: Polacy są coraz bardziej otyli. Obecnie niemal połowa mieszkańców naszego kraju zmaga się z nadwagą i otyłością, a coroczne raporty wskazują, że problem narasta. Ponieważ dieta i ćwiczenia czasem zawodzą, wciąż trwają prace nad nowymi metodami leczenia otyłości. Coraz popularniejsze stają się też zabiegowe techniki walki z nadmiarem kilogramów, wśród nich małoinwazyjny zabieg balonikowania żołądka.

Problem nadwagi i otyłości dotyczy praktycznie wszystkich krajów rozwijających się – mówi się wręcz o epidemii otyłości. Siedzący tryb życia, nadpodaż kalorii, wysokoprzetworzona żywność i stres sprawiają, że coraz łatwiej i szybciej obrastamy w sadełko, którego potem nie umiemy zgubić. Czasem też po prostu brak nam wytrwałości i motywacji, bo nie wiemy – lub nie chcemy wiedzieć – że otyłość to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Nadmiar kilogramów istotnie podwyższa ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym cukrzycy typu II, nadciśnienia i chorób układu krążenia, każdy dodatkowy kilogram obciąża też nasz układ kostny i pogarsza kondycję stawów. Rośnie liczba badań, potwierdzających wpływ otyłości na występowanie nowotworów, trudno się więc dziwić, że leczenie tego schorzenia to obecnie palący problem wielu społeczeństw. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

U pacjentów, u których zmiana nawyków żywieniowych w połączeniu z farmakoterapią, nie przynosi odpowiednich rezultatów w postaci spadku wagi, można zastosować zabiegowe leczenie otyłości. W zależności od wskazań i stanu pacjenta do wyboru jest wiele metod o różnym stopniu inwazyjności i odwracalności, w tym opaskowanie żołądka, resekcja części żołądka czy by-pass gastryczny. Wśród nich rosnącą popularnością cieszy się małoinwazyjny zabieg wprowadzenia do żołądka specjalnego balonu.

Balonikowanie żołądka: jak to działa?

Balon żołądkowy to małoinwazyjna metoda leczenia nadwagi i otyłości

Procedura balonikowania żołądka polega na endoskopowym wprowadzenia do wnętrza żołądka specjalnego, rozciągliwego balonu, który następnie wypełniany jest powietrzem lub roztworem soli fizjologicznej o pojemności 400 – 700 ml, przez co zwiększa swoją objętość. Balon, pozostając w żołądku, częściowo go wypełnia, co przekłada się też na ograniczenie ilości jednorazowo przyjmowanych pokarmów. To niejako zmusza pacjenta do zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze: z balonem w żołądku po prostu nie jest w stanie zjeść większej porcji. Dodatkowo balon wysyła do mózgu sygnały, że żołądek jest pełen, przez co pacjent nie odczuwa głodu i nie ma potrzeby podjadania.

Proces leczenia otyłości z zastosowaniem balonu gastrycznego trwa zazwyczaj pół roku – po tym czasie balon jest z żołądka usuwany, również podczas endoskopowej procedury. To pół roku to dla pacjenta czas, by zmienić nawyki żywieniowe, co na ogół przychodzi tym łatwiej, że z balonem w żołądku proces utraty wagi ma znacznie szybszy przebieg, co dodatkowo motywuje pacjenta. Należy więc jeść często, a małe porcje, dokładnie przeżuwać, przyjmować dużo płynów. Dokładne zalecenia dietetyczne, ułatwiające systematyczną utratę wagi podczas terapii balonem żołądkowym, pacjent otrzymuje od dietetyka lub lekarza, nadzorującego proces leczenia. Wskazana jest też systematyczna aktywność fizyczna, wprowadzana stopniowo wkrótce po zabiegu. Przestrzeganie wszystkich zaleceń skutkuje bardzo dobrymi efektami terapeutycznymi tej formy leczenia otyłości.

Skuteczna terapia wymaga zmiany diety i kontroli ilości przyjmowanych pokarmów

Silikonowy balon wprowadzany jest do żołądka podczas prostego, endoskopowego zabiegu, trwającego zazwyczaj około 20 minut. Przed procedurą pacjentowi podaje się środki uspokajające oraz znieczulające, co ułatwia wprowadzenie balonu. Następnie balon zostaje wypełniony. Większość balonów, np. Orbera, Medisil czy Spaz, wypełnianych jest roztworem soli fizjologicznej, który dodatkowo zabarwia się na niebiesko – zwiększa to bezpieczeństwo pacjenta, bo ułatwione jest rozpoznanie, że balon jest nieszczelny (mocz zabarwia się na niebiesko). Istnieją także balony, napełniane powietrzem, np. Helliosphere Bag. Niezależnie od rodzaju wypełnienia, zasada działania balonu jest jednak taka sama: napina on ściany żołądka, zmniejszając łaknienie i ułatwiając kontrolę nad ilością przyjmowanych pokarmów. Balon jest odporny na działanie kwasów żołądkowych, nie ma więc obawy, że w trakcie przebywania w żołądku zostanie uszkodzony, w żaden sposób nie ogranicza też codziennych aktywności pacjenta.

Zaletą balonikowania żołądka jest fakt, że balon gastryczny jako metoda leczenia otyłości może być stosowany już u osób ze stosunkowo niewielką nadwagą, w przeciwieństwie do wielu innych metod, do których kwalifikowane są jedynie osoby otyłe (BMI powyżej 30). Balon żołądkowy może też być stosowany jako pierwszy etap procesu leczenia znacznej otyłości u tych pacjentów, u których na danym etapie przeprowadzenie bardziej inwazyjnego zabiegu byłoby niewskazane. Terapia otyłości balonem żołądkowym jest całkowicie odwracalna, a w trakcie procedury wprowadzenia i usunięcia balonu nie dochodzi do żadnej preparacji tkanek, sam balon również nie uszkadza w żaden sposób żołądka.

Czy leczenie otyłości balonem żołądkowym jest skuteczne?

W trakcie kuracji balonem żołądkowym zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej

Według dostępnych danych, leczenie otyłości balonem żołądkowym charakteryzuje się wysokim stopniem skuteczności. Jak wynika z artykułu „Current status of intragastric balloon for obesity treatment, opublikowanego” w World Journal of Gastroenterology, utrata wagi u badanych pacjentów po trzech miesiącach leczenia otyłości balonem żołądkowym wynosiła 10,5 – 13,7 kg, a po półrocznej terapii osoby z balonem żołądkowym straciły od 12 do 26,3 kg. Według tego samego badania, po leczeniu balonem żołądkowym u pacjentów następowała poprawa w zakresie chorób współistniejących, w tym zespołu metabolicznego, cukrzycy typu II i nadciśnienia tętniczego.

Oczywiście, wszystko sprowadza się do zaangażowania pacjenta w proces leczenia otyłości, ponieważ samo założenie balonu gastrycznego nie gwarantuje sukcesu w postaci utraty nadprogramowych kilogramów. Jeśli pacjent, mimo balonu w żołądku, będzie jadł tłuste, wysokokaloryczne potrawy, spożywał dużo alkoholu lub nadużywał cukru, efekty terapeutyczne balonikowania żołądka będą znacznie mniejsze niż u osoby, przestrzegającej zaleceń dotyczących zdrowego żywienia. Podobnie systematyczne zwiększanie zjadanych porcji może sprawić, że pacjent rozciągnie sobie żołądek – wówczas nawet balon nie przeszkodzi mu w objadaniu się, a po usunięciu go z żołądka proces dalszego przybierania na wadze może tym łatwiej postępować.

Dlatego warto pamiętać, że skuteczność leczenia otyłości balonem żołądkowym uzależniona jest przede wszystkim od samego pacjenta. Balon gastryczny stanowi istotną pomoc w procesie utraty kontroli wagi i daj czas na zmianę nawyków żywieniowych, jednak bez woli i zaangażowania pacjenta efekty terapii mogą nie być satysfakcjonujące, a po zakończeniu terapii zrzucone kilogramy mogą łatwo powrócić.

Leczenie otyłości balonem żołądkowym
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.balonzoladkowy.com; www.obesityandsurgery.com; www.ncbi.nlm.nih.go; Seung Han Kim, Hoon Jai Chun, Hyuk Soon Choi, Eun Sun Kim, Bora Keum, Yoon Tae Jeen, Current status of intragastric balloon for obesity treatment, World Journal of Gastroenterology, 2016 Jun 28; 22(24): 5495–5504;

Dodaj komentarz

Balon w żołądku sposobem na szczupłą sylwetkę

Balon w żołądku sposobem na szczupłą sylwetkę

Balon żołądkowy to obecnie jedna z najczęściej wybieranych metod zabiegowego leczenia nadwagi i otyłości. Ma zastosowanie u tych osób, u których inne metody leczenia – dieta, zwiększona ilość ruchu i farmakoterapia – nie przynoszą... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska