Balon żołądkowy - tylko środek do celu

Balon żołądkowy - tylko środek do celu

Implantacja balonu żołądkowego stanowi coraz popularniejszą technikę leczenia nadwagi i otyłości: jest skuteczniejsza niż sama dieta i ćwiczenia, a przy tym znacznie mniej inwazyjna niż klasyczne operacje bariatryczne i w pełni odwracalna. Warto jednak pamiętać, że samo wprowadzenie balonu do żołądka to nie wszystko: dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów niezbędne jest zaangażowanie pacjenta w proces utraty wagi.

W każdej dziedzinie chirurgii poszukiwane są coraz mniej inwazyjne, bezpieczniejsze dla pacjentów metody przeprowadzania zabiegów, zapewniające takie same lub nawet lepsze rezultaty niż klasyczne operacje chirurgiczne. Nie inaczej jest w przypadku bariatrii: stosowane powszechnie operacje cechują się wysoką skutecznością, ale przy tym są na ogół bardzo inwazyjne, a część z nich wymaga czasowego wyłączenia, lub nawet usunięcia na stałe pewnej części przewodu pokarmowego pacjenta. Jak wiadomo, znaczna ingerencja w organizm nigdy nie jest pożądana, dlatego wciąż poszukiwane są nowe, mniej inwazyjne techniki leczenia problemu nadmiernej wagi. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Takim rozwiązaniem wydaje się być leczenie otyłości z zastosowaniem balonu żołądkowego. Początkowo stosowane było jako pierwszy etap leczenia u pacjentów, u których z różnych względów klasyczne operacje nie mogły być czasowo przeprowadzone (np. ze względu na choroby towarzyszące lub inne schorzenia, stanowiące przeciwwskazanie do klasycznej operacji chirurgicznej), jednak z uwagi na bardzo dobre efekty obecnie balon gastryczny traktowany jest jako odrębna technika leczenia otyłości. Sam zabieg jest stosunkowo prosty i polega na endoskopowym umieszczeniu w żołądku pacjenta niewielkiego balonu,który następnie wypełnia się solą fizjologiczną lub powietrzem. Balon, zmniejszając powierzchnię żołądka, zmniejsza jednocześnie liczbę przyjmowanych przez pacjenta pokarmów, co ma bezpośrednie przełożenie na spadek masy ciała. Uciskając ściany żołądka, balon inicjuje proces przesyłania do mózgu informacji o tym, że głód został już zaspokojony, przez co pacjent nie czuje potrzeby dalszego jedzenia.

Balon żołądkowy: dlaczego sam zabieg nie wystarczy?

Balon żołądkowy pozwala na skuteczne leczenie nadwagi i otyłości

Mogłoby się wydawać, że leczenie otyłości balonem żołądkowym stanowi idealne połączenie tego, co najlepsze w technikach małoinwazyjnych ze skutecznością operacyjnego leczenia problemu nadmiernej wagi. Z jednej strony jest to zabieg stosunkowo prosty, niewymagający pełnego znieczulenia ani preparacji tkanek, całkowicie odwracalny, a z drugiej – cechujący się bardzo wysoką skutecznością: według różnych danych, średnia utrata wagi podczas sześciomiesięcznej kuracji balonem żołądkowym wynosi 15 kg. Liczne przeprowadzone badania wskazują, że zastosowanie balonu gastrycznego w leczeniu otyłości przynosi znacznie lepsze rezultaty, niż wdrożenie tylko leczenia zachowawczego, opartego na diecie i lekach. Nie bez znaczenia jest także fakt, że leczenie otyłości tą metodą ma bardzo pozytywny wpływ na choroby towarzyszące tej przypadłości, takie jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca typu II.

Chyba właśnie ze względu na liczne zalety stosowania balonu gastrycznego w leczeniu otyłości, wielu pacjentom błędnie wydaje się, że balon to cudowna metoda na ich problemy z wagą, a sama implementacja balonu wystarczy, by pozbyć się nadwagi i otyłości. Tymczasem nic bardziej mylnego: wprowadzenie balona do żołądka to dopiero początek żmudnej drogi, której pierwszym etapem jest właśnie te sześć miesięcy życia z balonem w żołądku, a drugim – cała reszta życia, kiedy nawyki żywieniowe, wypracowane podczas pierwszych sześciu miesięcy, powinny być w dalszym ciągu stosowane.

Wprowadzenie balona do żołądka to dopiero początek leczenia

Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim właśnie dlatego, że balon może pozostawać w żołądku tylko przez okres sześciu miesięcy: przez ten czas kontrola nawyków żywieniowych jest znacznie prostsza, bo ze względu na obecność obcego ciała w żołądku pacjent nie czuje się głodny, dlatego prościej mu ograniczyć liczbę przyjmowanych kalorii. Balon ciągle znajduje się w żołądku, przez co pacjent nie tylko ma ciągle poczucie, że jest najedzony, ale także fizycznie nie jest w stanie przyjmować jednorazowo dużych porcji pokarmu. Schody zaczynają się po usunięciu balonu z żołądka: wówczas nie ma już stałego uczucia nasycenia, a wszystko sprowadza się do dalszego przestrzegania nawyków żywieniowych, wypracowanych w trakcie tych sześciu miesięcy życia z balonem w żołądku.

Wtedy właśnie najłatwiej utracić efekty, które pacjentowi udało się osiągnąć w trakcie kuracji balonem żołądkowym. Z jednej strony pojawia się złudne poczucie, że straciło się już wystarczająco dużo wagi, i teraz można wrócić do ulubionych, kalorycznych i tłustych potraw, do słodkich napojów i słonych przekąsek – a stąd już prosta droga do efektu jojo, który umożliwia powrót do dawnej wagi nawet po utracie bardzo dużej liczby kilogramów. Z drugiej – nie ma już w żołądku ciała obcego, które tłumiło uczucie głodu i zapobiegało przyjmowaniu większych porcji pokarmu: po usunięciu balona pacjent, jeśli tylko chce, może znów jednorazowo zjeść znacznie więcej, niż w trakcie kuracji balonem. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie określonych zaleceń dietetycznych zarówno w trakcie leczenia balonem, jak i po jego usunięciu z żołądka.

Dieta pacjenta w trakcie leczenia otyłości balonem gastrycznym

Posiłki w trakcie leczenia balonem żołądkowym powinni być niewielkie, a przyjmowane regularnie

Przez pierwsze dni po implementacji balonu gastrycznego do żołądka pacjent powinien pozostawać na diecie półpłynnej, potem z czasem może włączyć do jadłospisu produkty stałe – najczęściej w drugim tygodniu po zabiegu. Również ważne, co rodzaje przyjmowanych pokarmów (chudy nabiał, bulion, niesłodzone soki, duża ilość warzyw i owoców, drób i ryby) jest sposób jedzenia: należy pamiętać o tym, by porcje były niewielkie, a za to przyjmowane regularnie. Należy dużo pić, także po posiłku, by oczyścić balon z resztek pokarmowych, które mogły do niego przylgnąć. Kontrolę posiłków zarówno w trakcie leczenia, jak i już po wyjęciu balona z żołądka, ułatwia metoda 20/20, która sprowadza się do tego, by każdy kęs pożywienia pogryźć co najmniej 20 razy i pilnować czasu posiłku – powinien on trwać co najmniej 20 minut. Stosowanie tej zasady ułatwia osiągnięcie uczucia sytości i zapobiega przyjmowaniu zbyt dużej ilości pokarmu również wtedy, gdy w żołądku nie ma już balona – długi czas trwania posiłku daje organizmowi możliwość wysłania do mózgu sygnału o tym, że jesteśmy już syci.

Leczenie otyłości balonem żołądkowym
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Mówiąc o skuteczności leczenia otyłości balonem żołądkowym nie sposób ograniczyć się tylko do diety – równie ważna, zarówno w trakcie kuracji, jak i po jej zakończeniu, jest aktywność fizyczna. Jedynie w pierwszym tygodniu po wprowadzeniu balonu do żołądka pacjent powinien się oszczędzać i unikać forsownych ćwiczeń, natomiast w pozostałym okresie terapii oraz po wyjęciu balonu można, a wręcz należy ćwiczyć regularnie. Zwłaszcza, że systematyczne ćwiczenia pomagają nie tylko w doraźnym procesie utraty wagi – wprowadzenie aktywności fizycznej do rozkładu dnia pomaga także budować zdrowe nawyki, co ma ogromne znaczenie dla zachowania efektów leczenia balonem żołądkowym.

Dodaj komentarz

Balon w żołądku sposobem na szczupłą sylwetkę

Balon w żołądku sposobem na szczupłą sylwetkę

Balon żołądkowy to obecnie jedna z najczęściej wybieranych metod zabiegowego leczenia nadwagi i otyłości. Ma zastosowanie u tych osób, u których inne metody leczenia – dieta, zwiększona ilość ruchu i farmakoterapia – nie przynoszą... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska