Biopsja cienkoigłowa piersi

Biopsja cienkoigłowa piersi

Biopsja cienkoigłowa to prosta w wykonaniu procedura diagnostyczna, która pozwala na określenie charakteru często spotykanych patologii jakimi są guzki piersi i znacząco wpływa na dalsze postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne. Większość znajdowanych w ten sposób zmian to guzki łagodne, jednak około 15% stanowią zmiany złośliwe wymagające szybkiej i adekwatnej interwencji medycznej.

Biopsja cienkoigłowa piersi (Fine Needle Aspiration, FNA) jest procedurą polegającą na nakłuciu zmiany obecnej w gruczole sutkowym za pomocą cienkiej igły (zazwyczaj o średnicy 0,6mm, przypominającej standardową igłę do pobierania krwi żylnej) oraz aspiracji komórek guzka lub płynu w przypadku nakłuwania cysty (torbieli piersi). Z pobranego w ten sposób materiału przygotowuje się preparaty mikroskopowe, które następnie są oceniane histopatologicznie, co pozwala na stwierdzenie, ze zmianą o jakim charakterze mamy do czynienia. Ponadto biopsja cienkoigłowa piersi umożliwia całkowite opróżnienie cysty z obecnego w niej płynu i tym samym znosi objawy takie jak ból i tkliwość gruczołu piersowego - jest to zatem procedura nie tylko diagnostyczna, ale i lecznicza.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »
Zabieg ten jest często  wykonywany pod kontrolą USG lub mammografu w celu dokładnej lokalizacji zmiany, co znacznie ułatwia jej nakłucie.

Kiedy wykonuje się biopsję cienkoigłową piersi ?

Wytyczne Polskiego Towarzysztwa Patologów określają następujące sytuacje kliniczne, w których badanie jest szczególnie przydatne:

  • ewakuacja płynu z torbieli;
  • podejrzenie zmiany niezłośliwej w badaniach obrazowych;
  • wznowa miejscowa raka piersi;
  • diagnostyka guzów o zaawansowaniu miejscowym i regionalnym - czyli guzów o charakterze złośliwym, które nie naciekają otaczających tkanek i dają przerzuty wyłącznie do najbliższych węzłów chłonnych;
  • pozyskanie materiału do oznaczenia stanu receptorów estrogenowych i progesteronowych w raku piersi - badanie takie służy ocenie ewentualnej odpowiedzi komórek guza na leczenie hormonalne.

Skuteczność badania w wykrywaniu zmian wymagających leczenia.

Liczne badania kliniczne wskazują na wysoką czułość badania w rozpoznawaniu zmian atypowych (podejrzanych) i nowotworowych - podsumowanie biopsji cienkoigłowych wspomaganych metodami badania obrazowego wykonanych u 209 pacjentek  w Department of Pathology, Louisiana State University Health Sciences Center wykazało czułość biopsji cienkoigłowej w wykrywaniu wspomnianych zmian rzędu 93,8% - oznacza to, że na każdy 1000 pacjentek, u których występują zmiany sutka atypowe i złośliwe, biopsja cienkoigłowa jest w stanie to potwierdzić u 938 pacjentek. Inne, duże badanie populacyjne przeprowadzone na grupie 697 kobiet przez Department of Surgery, Loyola University Medical Center, Maywood, u których wykonano biopsję cienkoigłową zmian gruczołu sutkowego wykazało 97% czułość tego badania w rozpoznawaniu zmian wymagających leczenia.

Zalety biopsji cienkoigłowej piersi.

Biopsja cienkoigłowa pozwala na małoinwazyjny, bezpieczny, szybki i możliwy do ambulatoryjnego wykonania pobór materiału do dalszych badań ze zmiany w gruczole sutkowym, nie wymaga stosowania znieczulenia, a w połączeniu z badaniami obrazowymi, w tym dwupłaszczyznowym obrazowaniem radiologicznym (tzw. biopsja stereotaktyczna) pozwala na dokładną lokalizację i nakłucie zmian niewyczuwalnych w badaniu paplacyjnym. Uwzględniając powyższe cechy i wysoką czułość badania w rozpoznawaniu charakteru zmian gruczołu piersiowego, biopsja cienkoigłowa jest wartościowym i atrakcyjnym narzędziem diagnostycznym.

Biopsja cienkoigłowa piersi
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Biopsja  cienkoigłowa a gruboigłowa Polish Journal of Pathology 2009; Breast stereotactic fine needle biopsy, medscape.com 2013; Comparison of fine-needle aspiration cytology and core biopsy for diagnosis of breast cancer, Diagnostic cytopathology 2001; Stereotactic breast biopsy is accurate, minimally invasive, and cost effective, American Journal of Surgery 1996; Fine-needle aspiration of 697 palpable breast lesions with histopathologic correlation,Surgery 1997

Dodaj komentarz

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch - kiedy zdecydować się na zabieg? Zabieg laserowego zwężania pochwy to jedna z najczęściej przeprowadzanych procedur z zakresu ginekologii estetycznej. Kiedy warto się na nią zdecydować i jakich efektów... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska