SCHUDNIJ ZDROWO z Tourmedica! - kliknij i umów darmową konsultację z dietetykiem Naturhouse

Body Hair Transplant - przeszczep włosów z innych obszarów ciała w leczeniu łysienia u mężczyzn

Body Hair Transplant - przeszczep włosów z innych obszarów ciała w leczeniu łysienia u mężczyzn

Przysłowie mówi, że chlubą młodego mężczyzny jest siła, a piękno dojrzałego mężczyzny leży w błysku srebrnych włosów, stanowiących świadectwo mądrości życiowej i doświadczenia. Rzeczywistość bywa jednak odmienna. Przedwczesne siwienie, łamliwość, wypadanie włosów to często oznaki zmian hormonalnych, niezdrowego stylu życia oraz braku snu.

Wśród głównych winowajców męskiego łysienia należy wymienić złe nawyki żywieniowe, stresogenny tryb życia, chemioterapię oraz działania niepożądane leków (np. TLPD). Najczęściej nadmierne wypadanie włosów jest efektem łysienia androgenowego (AGA). Predyspozycja może być dziedziczona, wskutek czego niektórzy zmagają się z problemem już w latach młodości. Częstość zaburzenia mieści się w szerokim zakresie 16-96%. Częściej dotyka ludzi rasy białej w porównaniu z przedstawicielami innych ras. Pod wpływem dihydrotestosteronu dochodzi do zaburzenia 3-fazowego cyklu wzrostu włosa (anagen, katagen, telogen). Skutkiem tego jest miniaturyzacja, ścieńczenie włosów oraz ich wypadanie. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Podczas leczenia szybko okazuje się, że preparaty na bazie ziół i witamin są niewystarczające. Z tego powodu wdraża się leczenie finasterydem i minoksydilem. Pierwszy z nich hamuje przekształcanie testosteronu do dihydrotestosteronu o większej aktywności biologicznej. Ogranicza to postęp zarówno łysienia okolicy czołowej jak i szczytu głowy. Minoksydil wywiera korzystny wpływ poprzez wspomaganie ukrwienia mieszków włosowych oraz wydłużenie fazy anagenu. Jeśli jednak farmakoterapia okazuje się nieskuteczna, część mężczyzn decyduje się na transplantację włosów, która pomaga skutecznie zwalczyć problem łysienia. 

Body Hair Transplant: innowacyjna metoda leczenia łysienia męskiego

Wyróżnia się trzy główne techniki przyczepiania włosów: STRIP (translokacja fragmentu skóry owłosionej głowy), FUE (pobieranie całych zespołów mieszkowych) i BHT (Body Hair Transplant). Każdy ze sposobów ma dobre i złe strony, dlatego wybór odpowiedniego stanowi wypadkową warunków anatomicznych pacjenta, oczekiwań w zakresie estetyki i decyzji chirurga.

Nowością jest wykorzystanie w terapii łysienia owłosionych okolic brody, klatki piersiowej, pleców czy ud, co stanowi istotę techniki przeszczepiania włosów BHT. W trakcie zabiegu w znieczuleniu miejscowym wypreparowuje się mieszki z okolicy dawczej, a następnie umieszcza je w odpowiednim środku utrwalającym. Miejsce z którego pobrano materiał pokrywane jest opatrunkiem antyseptycznym zabezpieczającym go przed niepożądanym zakażeniem. Czas potrzebny do pełnej regeneracji nie przekracza zwykle tygodnia. Następnym krokiem jest wszczepienie mieszków z wykorzystaniem techniki „four-hand-stick-and-place”. Dzięki sprawnemu nakłuwaniu specjalnymi narzędziami i fiksowaniu mieszków w okolicy biorczej przy użyciu obu rąk skraca się czas trwania operacji.

Metodę transplantacji włosów BHT wykorzystuje się w przypadku braku możliwości pobrania przeszczepu z okolicy głowy, ze względu na zaawansowane stadium łysienia oraz jako drobny zabieg korygujący wygląd brwi lub wąskich blizn. Do zalet procedury zalicza się dobry efekt kosmetyczny z możliwością leczenia pomimo braku potencjalnych okolic dawczych na głowie. Pewne ograniczenia stwarza konieczność znieczulania większych powierzchni ciała, jak i odmienna struktura włosa przeszczepionego w porównaniu do włosów na głowie. W literaturze naukowej można znaleźć opisy przeprowadzonych z sukcesem zabiegów BHT. Mysore V. w swojej pracy podkreśla, że duży wpływ na powodzenie leczenia ma wybór miejsca dawczego (najlepsze efekty przy wykorzystaniu mieszków klatki piersiowej), doświadczenie personelu medycznego i profesjonalne doradztwo.

Inwazyjne leczenie łysienia u mężczyzn za pomocą Body Hair Transplant zyskuje coraz większa grupę zwolenników. Dobre wyniki zachęcają do poddania się procedurze, pomimo cen, rozpoczynających się od 12 000 zł za 1000 jednostek przeszczepianych.

Przeszczep włosów BHT u mężczyzn
- kliniki w
Sprawdź ofertę »


Źródła: Mysore Vencataram. Body Hair Transplantation: Case Report of Successful Outcome. J Cutan Aesthet Surg. 2013; 6(2): 113-116; Mahyar Ghanaat. Types of Hair Loss and Treatment Options, Including the Novel Low-level Light Therapy and its Proposed Mechanism. South Med J. 2010; 103(9): 917-921.

Dodaj komentarz

Przeszczep włosów BHT u mężczyzn

Przeszczep włosów BHT u mężczyzn

Wielu mężczyzn pragnie jak najdłużej zachować gęsty i naturalny wygląd swoich włosów. Wraz z upływem czasu u większości z nich dochodzi jednak do stopniowej utraty włosów i postępującego procesu łysienia. Istnieje na dzień dzisiejszy... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.