Chirurgia naczyniowa i flebologia - blog Tourmedica.pl

Blog dla pacjentów z kategorii chirurgia naczyniowa i flebologia z najciekawszymi informacjami na temat leczenia oraz o lekarzach ze specjalizacją: chirurg naczyniowy

Żylaki kończyn dolnych: skąd się biorą i jak je leczyć

Dla większości z nas żylaki na nogach to jedynie defekt estetyczny, a część osób, zmagających się z tym problemem, nie wie nawet, że żylaki powinno się leczyć. Tymczasem poszerzone żyły to sygnał, że coś nie działa tak, jak powinno. Dlatego nawet z niewielkimi zmianami żylakowymi warto udać się do lekarza, choćby z tego prostego powodu, że im później podejmiemy leczenie, tym bardziej inwazyjne techniki mogą się okazać konieczne do usunięcia żylaków. A niepodjęcie leczenia może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. więcej »

Profilaktyka żylaków nóg

Początkowo drobne, z czasem coraz większe i rozleglejsze siatki widocznych spod skóry, nieestetycznie poszerzonych żył – żylaki przeszkadzają nam zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy w ciepłe dni chciałoby się pokazać nogi i założyć krótką spódniczkę. Żylaki kończyn dolnych to jednak nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim objaw niebezpiecznej choroby – przewlekłej niewydolności żylnej. więcej »

Dlaczego coraz częściej leczymy się prywatnie?

System państwowej opieki zdrowotnej w Polsce gwarantuje każdemu ubezpieczonemu pacjentowi dostęp do szerokiej gamy procedur medycznych, zabezpieczających diagnostykę i leczenie w przypadku niemal wszystkich chorób. Tyle w teorii – w praktyce jednak coraz więcej pacjentów, mimo opłacanych składek na NFZ, decyduje się na skorzystanie z alternatywnego dla państwowej opieki zdrowotnej lecznictwa prywatnego. Dlaczego tak się dzieje i co ma wpływ na taki stan rzeczy? więcej »

Żylaki nie lubią lata

Drobne, ledwie widoczne pajączki na nogach, siateczkowate żyły czy wreszcie wyraźnie odznaczające się, poskręcane sploty żył w obrębie kończyn dolnych – to wszystko objawy choroby żylakowej (czyli przewlekłej niewydolności żylnej) w różnych jej stadiach. To problem bardzo powszechny – według różnych źródeł, żylaki kończyn dolnych występują u 25% do nawet 50% osób, przy czym niemal trzykrotnie częściej chorują na nie kobiety. To szczególnie męczący problem teraz, latem, ponieważ żylaki zdecydowanie upałów nie lubią. więcej »

Użycie oświetlacza naczyniowego przy skleroterapii

Zabiegi skleroterapii żylaków kończyn dolnych są zazwyczaj wykonywane pod kontrolą wzroku lub ultrasonografii. Patologiczne naczynia o zbyt małej średnicy oraz naczynia ułożone głębiej w tkance podskórnej mogą zostać niezauważone. W tej sytuacji pomocny może być oświetlacz naczyniowy, zwany inaczej transiluminatorem tkankowym. Dzięki emisji silnego światła pozwala na uwidocznienie naczyń żylnych na tle otaczających tkanek. więcej »

Zalety leczenia żylaków prądem o wysokiej częstotliwości

Podczas badań telefonicznych, wykonanych na zlecenie Polskiego Towarzystwa Flebologicznego w 2014 roku, aż 62% respondentów zgłosiło dolegliwości, związane z przewlekłą niewydolnością żył nóg. Żylaki usuwa się obecnie coraz bardziej innowacyjnymi metodami, takimi jak laser czy para wodna. Do nowoczesnych, małoinwazyjnych sposobów zalicza się też likwidację żylaków techniką RFITT. więcej »

Zalecenia po zabiegu usuwania żylaków parą wodną

Po zabiegu usunięcia żylaków kończyn dolnych metodą SVS pacjent bardzo szybko (bo po ok. 2 godzinach) wraca do codziennej aktywności, jednak przez pewien czas po zabiegu powinien przestrzegać określonych zaleceń. Aby zapewnić prawidłowe gojenie, należy przez kilkanaście dni po zabiegu nosić podkolanówki uciskowe oraz unikać nadmiernej aktywności fizycznej. Dolegliwości bólowe można łagodzić przyjmując leki zalecone przez lekarza. więcej »

Co to są żylaki kończyn dolnych?

O żylakach nóg zwykle myślimy jak o kłopocie estetycznym, tymczasem przede wszystkim jest to problem medyczny. Tendencje do powstawania żylaków kończyn dolnych zwykle dziedziczymy, jednak istnieją pewne czynniki zwiększające ryzyko ich rozwoju. Czy żylakom można zapobiec? Co robić, jeśli już się je pojawią? Wyjaśniamy, czym są i jak powstają żylaki na nogach. więcej »

Laser Vena Cure 1470 w leczeniu żylaków nóg

Vena Cure to urządzenie laserowe, wykorzystywane w terapii żylaków kończyn dolnych metodą EVLT. Nowoczesna procedura zamykania od środka zmienionych chorobowo naczyń cechuje się bardzo wysoką, sięgającą 98% skutecznością, oraz doskonałym efektem kosmetycznym. Zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym, a wkrótce po jego zakończeniu pacjent może wrócić do większości swoich codziennych aktywności. więcej »

Elektroobliteracja naczynek na nogach (teleangiektazjia)

Teleangiektazjami nazywamy poszerzone, drobne naczynia krwionośne, pojawiające się przede wszystkim na twarzy oraz nogach. Określenie to odnosi się zarówno do tętniczek, żyłek oraz naczyń włosowatych, które leżą bezpośrednio pod skórą i po patologicznym rozszerzeniu stają się widoczne. Potocznie nazywane są ‘’pajączkami naczyniowymi’’. Popękane naczynka wyglądają nieestetycznie i osoby, które zauważą je na swojej skórze, starają się ich pozbyć różnymi sposobami. Współczesna medycyna oferuje wiele metod umożliwiających zlikwidowanie niechcianych defektów skórnych, a jedną z nich jest elektroobliteracja. więcej »