Chirurgia ogólna - blog Tourmedica.pl

Blog dla pacjentów z kategorii chirurgia ogólna z najciekawszymi informacjami na temat leczenia oraz o lekarzach ze specjalizacją: chirurg ogólny

Borelioza - skąd się bierze?

Boreliozę dość jednoznacznie kojarzymy z chorobą przenoszoną przez kleszcze, której leczenie bywa uciążliwe i czasochłonne. Słusznie, gdyż rzeczywiście nosicielem bakterii wywołujących chorobę są kleszcze, a u niektórych chorych terapia może trwać nawet rok i więcej. Czy jednak każde spotkanie z kleszczem kończy się zakażeniem? Skąd się bierze borelioza i jakie czynniki mają wpływ na zachorowanie? więcej »

Planowane zmiany w refundacji wyrobów medycznych - co oznaczają dla pacjentów?

Planowane zmiany w refundacji wyrobów medycznych spotkały się z licznymi zastrzeżeniami nie tylko ze strony samych pacjentów, ale także producentów sprzętu medycznego. Eksperci sugerują, że projekt Ministerstwa Zdrowia oznacza rewolucyjne zmiany, gdyż zakłada wprowadzenie nowego systemu finansowania wyrobów medycznych, wzorowanego na obecnych zasadach refundacji leków. Rząd dopuszcza możliwość współpłacenia za wyroby medyczne przez pacjentów, co wzbudza liczne kontrowersje. więcej »

Borielioza - co trzeba o niej wiedzieć

Wraz z nadejściem lata i wzrostem temperatur jak bumerang wraca temat boreliozy – jednej z najgroźniejszych chorób odkleszczowych. Borelioza jest o tyle niebezpieczna, że wciąż nie opracowano na nią szczepionki, a objawy choroby są na ogół na tyle nieswoiste, że u wielu pacjentów właściwa diagnoza postawiona bywa dopiero po latach wędrówek od doktora do doktora. Dlatego warto o tej chorobie dowiedzieć się więcej – choćby po to, by wiedzieć, jak się jej ustrzec. więcej »

Czy w Polsce jest za mało lekarzy?

Już od wielu lat w mediach pojawiają się powracające informacje na temat alarmującej sytuacji w polskiej służbie zdrowia: jest za mało lekarzy i pielęgniarek, zmniejsza się także liczba rezydentur, a część lekarzy musi wyjeżdżać za granicę lub nawet zmieniać zawód. Jak wskazują raporty i statystyki, jeśli coś się w tej sytuacji w naszym kraju zmienia, to raczej na gorsze. więcej »

Mały kleszcz, duży problem

Zbliża się lato, a wraz z nim spacery po parkach, łąkach i lasach, które – oprócz relaksu i porcji świeżego powietrza – mogą dostarczyć nam okazji do bliskich spotkań trzeciego stopnia z kleszczami. Te niewielkie (ich rozmiar to zazwyczaj kilka milimetrów) pajęczaki są dla nas bardzo groźne – szacuje się, że aż 1/3 dorosłych osobników przenosi boreliozę. A to niejedyne zagrożenie, które wiąże się z ukąszeniem przez kleszcza. więcej »

Czy przepuklinę pachwinową zawsze trzeba leczyć?

Leczeniem z wyboru przepukliny pachwinowej jest zabieg operacyjny. W wytycznych Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego pojawia się jednak zapis, że u mężczyzn z przepukliną pachwinową, która nie daje objawów lub powoduje wyłącznie niewielkie dolegliwości, można poprzestać na obserwacji. więcej »

Jak rozpoznać przepuklinę pachwinową?

Przepuklinę pachwinową można rozpoznać na podstawie występowania charakterystycznych objawów oraz przeprowadzonego badania klinicznego. W przypadkach wątpliwych, pomocne może się okazać badanie ultrasonograficzne lub badanie rezonansem magnetycznym. Coraz rzadziej wykonuje się także herniografię, która jest badaniem małoinwazyjnym, odznaczającym się wysoką czułością. więcej »

Zalecenia po operacji przepukliny pępkowej

Po zabiegu usunięcia przepukliny pępkowej ważne jest szybkie rozpoczęcie chodzenia, ponieważ zmniejsza ono ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych. Przez kilka pierwszych tygodni należy unikać wzrostów ciśnienia panującego w jamie brzusznej, które są powodowane przez dźwiganie lub parcie. Po zakończeniu procesu rekonwalescencji, warto zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia przepukliny poprzez wzmocnienie mięśni brzucha, zmniejszenie masy ciała i rzucenie palenia tytoniu. więcej »

Operacyjne leczenie przepuklin

Operacyjne leczenie przepuklin to grupa zabiegów, najczęściej wykonywanych na oddziałach chirurgicznych w Polsce. Zabieg można wykonać metodą napięciową oraz beznapięciową, klasycznie lub laparoskopowo. Wybór techniki operacyjnej zależy od wielu czynników, takich jak wielkość przepukliny, warunki anatomiczne, preferencje chorego oraz doświadczenie chirurga przeprowadzającego zabieg. więcej »

Co to jest przepuklina mosznowa?

Przepuklina jest patologicznym przemieszczeniem zawartości jamy ciała przez naturalne lub nabyte otwory i dotyka bardzo dużej ilości osób. Istnieje wiele podziałów przepuklin. Wyróżnia się, między innymi, przepukliny nabyte i wrodzone, zewnętrze i wewnętrzne, czy odprowadzalne i nieodprowadzalne. W Polsce operacje przepuklin pachwinowych należą do najczęściej wykonywanych zabiegów, rocznie wykonuje się ich około 40 tysięcy. Najczęściej występującym rodzajem jest przepuklina pachwinowa skośna, która stanowi 60% wszystkich przepuklin brzusznych. Niebezpieczną odmianą przepukliny pachwinowej skośnej jest przepuklina mosznowa. więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2017 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2017 Tourmedica.pl Sp. z o.o.