Chirurgia ogólna - blog Tourmedica.pl

Blog dla pacjentów z kategorii chirurgia ogólna z najciekawszymi informacjami na temat leczenia oraz o lekarzach ze specjalizacją: chirurg ogólny, transplantolog

Laser kontra hemoroidy

Żylaki odbytu to wstydliwe schorzenie, do którego często wolimy nie przyznawać się nawet przed sobą, a co dopiero mówić o wyznaniu tego sekretu lekarzowi. Męczymy się więc, zamiast zdecydować się na leczenie, które można dziś przeprowadzić w sposób minimalnie inwazyjny, bez operacji i długiego okresu rekonwalescencji. Oczywiście, pod warunkiem, że żylaki są jeszcze stosunkowo nieduże, co również stanowi argument za tym, by z decyzją o leczeniu zbytnio nie zwlekać. więcej »

O przepuklinie kresy białej słów kilka

Przepukliny należą do grupy stosunkowo powszechnych schorzeń, a ich operacyjne leczenie to jedna z najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych – według różnych danych, każdego roku w naszym kraju przeprowadza się od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu tysięcy takich zabiegów. Wśród wielu typów przepuklin wyróżnia się m.in. przepukliny udowe, mosznowe czy pępkowe, a także przepuklinę w kresie białej. więcej »

Przepuklina: schorzenie, którego nie wolno lekceważyć

Choć interesujemy się swoim zdrowiem, coraz więcej wiemy o chorobach, wciąż uparcie lekceważymy niektóre schorzenia, nie dostrzegając konieczności ich leczenia. Tak jest chociażby z przepukliną, której często nie uważamy za „poważną” chorobę – ot, trochę nieestetyczna, ale czasem właściwie niewidoczna, ukryta pod ubraniem zmiana na ciele, która czasem boli, a czasem nie. Więc po co tracić czas i pieniądze na diagnostykę i leczenie? Tymczasem takie podejście może nas wiele kosztować, bo przepukliny nie należy lekceważyć. więcej »

Przepukliny: jak je leczyć

Przepuklina (łac. hernia) jest schorzeniem, którego istotą jest nieprawidłowe przemieszczenie się narządów lub ich fragmentów poza jamę ciała. Najczęściej przemieszczeniu ulegają fragmenty jelita grubego i cienkiego, objawiając się charakterystycznym guzkiem. Przepukliny można, a nawet trzeba leczyć – choć samo w sobie schorzenie nie jest groźne dla zdrowia, może prowadzić do niebezpiecznych komplikacji, stanowiących poważne zagrożenie życia pacjenta. więcej »

Małoinwazyjne leczenie żylaków odbytu

Żylaki odbytu to wstydliwy, a przy tym dość powszechny problem: według różnych danych, choroba hemoroidalna może dotyczyć 50% do nawet 80% populacji i pojawia w różnym wieku, przy czym najczęściej diagnozowana jest u pacjentów po 50. roku życia. Amerykański National Institute of Health podaje, że ¾ mieszkańców USA na jakimś etapie swojego życia zmaga się z żylakami odbytu, podobnie sytuacja przedstawia się też w innych krajach wysokorozwiniętych. Na szczęście obecnie schorzenie to można skutecznie leczyć przy wykorzystaniu minimalnie inwazyjnych technik zabiegowych. więcej »

Borelioza - skąd się bierze?

Boreliozę dość jednoznacznie kojarzymy z chorobą przenoszoną przez kleszcze, której leczenie bywa uciążliwe i czasochłonne. Słusznie, gdyż rzeczywiście nosicielem bakterii wywołujących chorobę są kleszcze, a u niektórych chorych terapia może trwać nawet rok i więcej. Czy jednak każde spotkanie z kleszczem kończy się zakażeniem? Skąd się bierze borelioza i jakie czynniki mają wpływ na zachorowanie? więcej »

Planowane zmiany w refundacji wyrobów medycznych - co oznaczają dla pacjentów?

Planowane zmiany w refundacji wyrobów medycznych spotkały się z licznymi zastrzeżeniami nie tylko ze strony samych pacjentów, ale także producentów sprzętu medycznego. Eksperci sugerują, że projekt Ministerstwa Zdrowia oznacza rewolucyjne zmiany, gdyż zakłada wprowadzenie nowego systemu finansowania wyrobów medycznych, wzorowanego na obecnych zasadach refundacji leków. Rząd dopuszcza możliwość współpłacenia za wyroby medyczne przez pacjentów, co wzbudza liczne kontrowersje. więcej »

Borielioza - co trzeba o niej wiedzieć

Wraz z nadejściem lata i wzrostem temperatur jak bumerang wraca temat boreliozy – jednej z najgroźniejszych chorób odkleszczowych. Borelioza jest o tyle niebezpieczna, że wciąż nie opracowano na nią szczepionki, a objawy choroby są na ogół na tyle nieswoiste, że u wielu pacjentów właściwa diagnoza postawiona bywa dopiero po latach wędrówek od doktora do doktora. Dlatego warto o tej chorobie dowiedzieć się więcej – choćby po to, by wiedzieć, jak się jej ustrzec. więcej »

Czy w Polsce jest za mało lekarzy?

Już od wielu lat w mediach pojawiają się powracające informacje na temat alarmującej sytuacji w polskiej służbie zdrowia: jest za mało lekarzy i pielęgniarek, zmniejsza się także liczba rezydentur, a część lekarzy musi wyjeżdżać za granicę lub nawet zmieniać zawód. Jak wskazują raporty i statystyki, jeśli coś się w tej sytuacji w naszym kraju zmienia, to raczej na gorsze. więcej »

Mały kleszcz, duży problem

Zbliża się lato, a wraz z nim spacery po parkach, łąkach i lasach, które – oprócz relaksu i porcji świeżego powietrza – mogą dostarczyć nam okazji do bliskich spotkań trzeciego stopnia z kleszczami. Te niewielkie (ich rozmiar to zazwyczaj kilka milimetrów) pajęczaki są dla nas bardzo groźne – szacuje się, że aż 1/3 dorosłych osobników przenosi boreliozę. A to niejedyne zagrożenie, które wiąże się z ukąszeniem przez kleszcza. więcej »