"Chrząstka w sprayu" - innowacyjna metoda leczenia stawów

"Chrząstka w sprayu" - innowacyjna metoda leczenia stawów

Komórki macierzyste wykorzystywane są w wielu dziedzinach medycyny w celu regeneracji uszkodzonych tkanek. Niezwykłe zdolności regeneracyjne tych komórek dają nadzieję na minimalnie inwazyjne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów czy innych uszkodzeń układu kostno-stawowego. Nadzieje te są tym większe, że w ostatnim czasie lekarzom z Brzezin udało się zastosować do naprawy stawu kolanowego innowacyjną metodę podania komórek na powierzchnię uszkodzonego stawu - czy "chrząstka w sprayu" stanie się powszechnie stosowaną metodą w naszym kraju? Co wyróżnia ją spośród dotychczas stosowanych metod?

Nowoczesna technika zastosowana przez lekarzy ze szpitala w Brzezinach łączyła w sobie dwie metody: pozyskanie komórek macierzystych z własnej tkanki tłuszczowej pacjenta oraz ekstrakcję fibryny bogatopłytkowej (PRF- platelet rich fibrin) z krwi obwodowej chorego pobranej przed zabiegiem. Połaczenie niezwykłych zdolności regeneracyjnych komórek macierzystych oraz fibryny bogatopłytkowej zaowocowało powstaniem metody, która niewątpliwie ma szansę odmienić oblicze ortopedii.

Na czym polega pozyskanie "chrząstki w sprayu" ?

Fibryna bogatopłykowa to autologiczny materiał otrzymywany w procesie odwirowywania krwi pobranej od pacjenta. Nowoczesną metodą pozwalającą otrzymać PRF jest system Vivostat PRF, który jest pierwszym na świecie w pełni zautomatyzowanym systemem uzyskiwania fibryny bogatopłykowej. System Vivostat PRF pozwala w ciągu 25 min uzyskać odpowiednią ilość fibryny bogatopłykowej ze 120 ml krwi pobranej od pacjenta w specjalnym pojemnkiu jednorazowego użytku. Jest on integralną częścią systemu Vivostat PRF, w którym zachodzą procesy odwirowywania pobranej krwi. Tak krótki okres pozyskiwania PRF pozwala na przeprowadzenie procesu nawet w chwili rozpoczęcia zabiegu operacyjnego. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Uzyskany preparat jest następnie umieszczany w specjalnej jednostce umożliwiającej precyzyjne podanie fibryny bogatopłytkowej. PRF jest to swoista membrana bogata w leukocyty oraz wszelkiego rodzaju czynniki wzrostu, m.in. PDGF (płytkowy czynnik wzrostu), VEGF (naczyniowy czynnik wzrostu0, TGFbeta (transformujący czynnik wzrostu) czy FGF-2 (czynnik wzrostu fibroblastów 2). Najbardziej interesującym i kluczowym jest jednak fakt, że membrana uwalnia czynniki wzrostu w sposób ciągły przez kilka dni od jej aplikacji - daje to lepsze efekty regeneracji tkanek i ich gojenia po operacji. Preparat fibryny bogatopłykowej przed podaniem do uszkodzonego stawu musi zostać połączony z komórkami macierzystymi pacjenta.

Bogatym źródłem mezenchymalnych komórek macierzystych jest tkanka tłuszczowa, a pobrane z niej komórki charakteryzują się nawet 95% żywotnością. Mezenchymalne komórki macierzyste należa do komórek multipotencjlanych, co oznacza, że mają zdolność różnicowania się w komórki więcej niż jednej linii - mogą tworzyć chrząstki,kości, mięśnie czy tkanki większości innych narządów. Ponadto tkanka tłuszczowa zawiera perycyty, które również potrafią przekształcić się w inne komórki jak np. fibroblasty produkujące kolagen czy makrofagi. Do uzyskania odpowiedniej liczby komórek macierzystych wystarcza pobranie około 100ml tkanki tłuszczowej podczas zabiegu standardowej liposukcji, którą wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Tkanka tłuszczowa poddawana jest następnie minimalnej obróbce bez użycia enzymów czy innych substancji w celu jej rozdrobnienia.

Mieszanina zawierająca komórki macierzyste oraz preparat fibryny bogatopłytkowej jest precyzyjnie podawana w miejsce uszkodzonej powierzchni stawowej za pomocą specjalnego dozownika. Fibryna bogatopłytkowa dzięki swoim właściwościom tworzy membranę doskonale przylegającą do uszkodzonej powierzchni, która stanowić będzie rusztowanie dla rozwijającej się z komórek macierzystych chrząstki. Chrząstka będzie długotrwale stymulowana stopniowo uwalnianymi czynnikami wzrostu, a w początkowym okresie jej tworzenia fibrynowe rusztowanie będzie doskonałym czynnikiem chroniącym przed naruszeniem jej delikatnej struktury.

Jest to przełomowa technika, która mogłaby zrewolucjonizować leczenie wielu innych dolegliwości w ortopedii wynikających nie tylko z chorób zwyrodnieniowych ale również z kontuzji. Udoskonalenie metody uzyskiwania fibryny bogatopłytkowej  oraz wykorzystanie komórek macierzystych sprawia, że w przyszłości więcej schorzeń będziemy w stanie leczyć coraz mniej inwazyjnymi technikami z wykorzystaniem autologicznych - a więc pochodzących z własnego organizmu- materiałów. 

Po operacji rozpoczyna się okres rehabilitacji, który trwa zwykle kilka miesięcy. W Polsce cena takiego zabiegu wynosi około 15 tys. złotych.

Leczenie chrząstki stawowej metodą komórek macierzystych Vivostat Prf
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: vivostat.com, eurostemcell.org, lodz.wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.