Żylaki w ciąży i po okresie ciąży

Ciąża jest stanem, który znacząco zwiększa ryzyko pojawienia się żylaków kończyn dolnych. Główną tego przyczyną są zmiany hormonalne, które zachodzą wówczas w organizmie kobiety, choć nie bez znaczenia są także czynniki związane z dziedziczeniem. Rozwój żylaków w czasie ciąży może być również skutkiem trybu życia przyszłej mamy. Podpowiadamy, co będzie dobre na żylaki w ciąży.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Żylaki w ciąży: co stosować, jak zapobiegać?

Problem żylaków w ciąży dotyka nawet 40% kobiet. Powodów takiego stanu rzeczy jest bardzo wiele. Zaliczamy do nich m.in. zwiększenie objętości krwi oraz zwiększone ciśnienie z żył macicy w kierunku żył miednicy. Nie bez znaczenia są także uwarunkowania hormonalne, albowiem zwiększający się w ciąży poziom progesteronu wpływa na zmniejszenie sprężystości ścian żył. Kolejne czynniki związane są bezpośrednio z genetyką oraz trybem życia, jaki kobieta prowadzi w ciąży. Mając to na uwadze, warto podjąć działania zmniejszające ryzyko rozwoju żylaków nóg w ciąży.

Kobiety muszą zatem pamiętać o:

  • diecie bogatej w witaminę C
  • regularnym ruchu (np. spacerach lub pływaniu)
  • unikaniu noszenia obcisłej odzieży
  • unikaniu zbyt długiego przebywania w jednej pozycji (zwłaszcza stojącej)
  • zaprzestaniu zakładania nogi na nogę.

Pilnować trzeba także odpowiedniego przyrostu wagi - nie powinien on być większy niż 12 kg.

Pajączki na nogach w ciąży

Pierwszym etapem żylaków, nie tylko w ciąży, są pajączki widoczne tuż pod skórą w formie cienkich, czerwonych lub niebieskich żyłek. Jeśli dołączą do nich takie dolegliwości jak obrzęk, ból czy uczucie ciężkości nóg, będziemy mogły mieć pewność, że mamy do czynienia ze stanem przedżylakowym. Gdy żyły nie wytrzymają naporu zalegającej w nich krwi, zaczną się nadmiernie poszerzać i deformować. Wówczas problem estetyczny zamieni się w medyczny. Na szczęście w przypadku żylaków w ciąży nie ma powodów do paniki.

Warto pamiętać: Żylaki po ciąży z reguły znikają bez śladu lub stają się mniej widoczne. Jeśli jednak już raz się pojawiły, warto od tego momentu obserwować bacznie swój organizm żeby móc w porę zadziałać, jeśli dojdzie do ich nawrotu.

Żylaki po ciąży - jak się ich pozbyć?

Specjaliści nie zalecają leczenia żylaków w ciąży i zazwyczaj czekają z tym przynajmniej jeszcze przez kilka miesięcy po porodzie. Wynika to z faktu, iż żylaki po ciąży zwykle ustępują, szczególnie w momencie, gdy waga kobiety wraca do normy. Aby sobie ulżyć można spróbować maści na żylaki w ciąży, np. z wyciągiem z kasztanowca. Lekarz może zapisać pacjentce także leki zawierające rutynę, która wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.

Stosować w ciąży można również specjalnie dobrane pończochy uciskowe przeznaczone dla ciężarnych kobiet. Jeżeli mimo wszystko żylaki nóg nie znikną, konieczne będzie wdrożenie innego rodzaju leczenia. Obecnie można skorzystać z wielu nieinwazyjnych i bezpiecznych metod, takich jak usuwanie żylaków laserem czy skleroterapię. Metody te cechują się wysoką skutecznością, zapewniają krótki czas rekonwalescencji i pozwalają uniknąć operacji żylaków.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Laserowe leczenie żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 46

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…