ClariVein - małoinwazyjny zabieg usuwania żylaków

ClariVein - małoinwazyjny zabieg usuwania żylaków

Klasyczne leczenie żylaków kończyn dolnych wiązało się z dość wysokim ryzykiem nawrotów, a także z długim procesem rekonwalescencji. Dzisiejsza medycyna to prężny rozwój technik minimalnie inwazyjnych zapewniających bardzo szybki powrót do pełnej sprawności, a zarazem cechujących się niskim odsetkiem nawrotów. Przykładem terapii żylaków wpisującej się w ten trend jest zabieg ClariVein.

Żylaki kończyn dolnych (łac. varices extremitatum inferiorum) są schorzeniem układu krwionośnego polegającym na trwałym rozszerzeniu żył, które przyjmują postać wydłużonych oraz poskęcanych z często towarzyszącymi uwyplukleniami. Zgodnie z patogenezą schorzenia żylaki rozwijają się w wyniku nadmiernego ciśnienia żylnego oraz osłabienia ścian naczyń co prowadzi do uszkodzenia zastawek oraz pogłębienia problemu. Jako główną przyczynę powstawania żylaków uważa się obciążenie genetyczne. Ponadto istnieje szereg czynników środowiskowych, które mogą przyspieszyć rozwój schorzenia jak np. bierny tryb życia, nadwaga lub otyłość, wiek (podwyższone ryzyko u osób starszych), długotrwała pozycja stojąca, podwyższone ciśnienie w żyłach spowodowane ciążą lub zaparciami oraz wady wrodzone lub nabyte w budowie żył.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Żylaki to powszechny problem dotykający miliony ludzi na świecie szczególnie w Stanach Zjednoczonych oraz Europie Zachodniej. W Polsce na choroby żylaków nóg zgodnie z różnymi szacunkami cierpi około 60% dorosłych. Schorzenie rozwija się z wiekiem z reguły po 40 roku życia i dotyka prawie dwukrotnie częściej kobiety niż mężczyzn. Żylaki kończyn dolnych są chorobą postępującą, a nieleczone mogą prowadzić do groźnych powikłań np. choroby zakrzepowo-zatorowej, dlatego istotne jest wczesne wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Obecnie dostępnych jest wiele metod leczenia żylaków kończyn dolnych. Zachowawcze leczenie żylaków ma na celu złagodzenie dolegliwości związanych z chorobą oraz zapobieganie jej postępowi ale nie spowoduje zniknięcia powstałych zmian. W ostatnich latach dużą popularność zyskało leczenie endowaskularne, które odznacza się małą inwazyjnością oraz dobrym efektem kosmetycznym.

ClariVein - minimalnie inwazyjny sposób na żylaki

Nowoczesną i minimalnie inwazyjną technologią leczenia żylaków kończyn dolnych jest metoda ClariVein. Zabieg stosowany jest na świecie od ok. 4 lat, natomiast w Polsce wykonywany jest od 2013 roku. Urządzenie ClariVein pochodzi od amerykańskiego producenta firmy Vascular Insigith LLC, natomiast zostało utworzone poprzez współpracę z naukowcami z Uniwersytetu Yale. Opracowane urządzenie łączy w sobie zalety mechaniczno-chemicznej ablacji (tzw. MOCA - mechanicochemical endovenous ablation) która pozwala na kompletne i trwałe zamknięcie światła żyły.

Kwalifikacja do zabiegu leczenia żylaków metodą ClariVein odbywa się podczas konsultacji specjalistycznej w oparciu o badanie USG Doppler kończyn dolnych. Chirurg określa wskazania oraz możliwości techniczne niezbędne do przeprowadzenia zabiegu wedle osobistych predyspozycji chorego.

Zabieg wykonywany jest w ramach chirurgii jednego dnia i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania zabiegu wynosi około 20 minut. Procedura polega na wprowadzeniu do żyły pod kontrolą ultrasonografu obrotowego cewnika, który poprzez szybką rotację doprowadza do zwężenia naczynia krwionośnego. W trakcie zabiegu następuje jednoczesna aplikacja roztworu sklerotyzacyjnego.

Po zabiegu zalecane są spacery oraz noszenie pończoch uciskowych. Wizyta kontrolna następuje zazwyczaj w ciągu 5-10 dni po zabiegu.

Leczenie żylaków metodą Clari Vein

Zaletą technologii ClariVein jest brak stosowania wysokich temperatur, które wiążą się z niewielkim ryzykiem podrażnienia nerwów skórnych możliwym w leczeniu laserowym i RFA. Minimalna inwazyjność metody ClariVein, charakteryzuje się nie tylko brakiem cięć na skórze oraz blizn ale pozwala również znacząco ograniczyć ból oraz siniaki po zabiegu. Ponadto pacjent bezpośrednio po zabiegu jest w stanie wrócić do codziennych zajęć oraz aktywności fizycznej.

Technologia ClariVein pozwala pacjentom w szybki, bezpieczny i efektywny sposób pozbyć się żylaków zarówno jako choroby jak również defektu kosmetycznego. Skuteczność leczenia żylaków nóg metodą ClariVein szacuje się na ponad 90%.

Zabieg ablacji mechaniczno-chemicznej nie jest refunowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i może zostać przeprowadzony jedynie w placówce prywatnej. Koszt zabiegu w klinice prywatnej w Polsce rozpoczyna się od około 4000 zł.

Na koniec warto podkreślić, iż przewlekła niewydolność żylna i związane z nią żylaki kończyn dolnych są przykładem choroby cywilizacyjnej, której powszechność rośnie wraz ze statusem socjoekonomicznym kraju. Stanowią problem nie tylko natury estetycznej, a nieleczone potrafią doprowadzić do groźnych dla życia powikłań. Dlatego ważne jest wdrożenie skutecznego leczenia.

Leczenie żylaków kończyn dolnych metodą ClariVein
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Chirurgia pod redakcją Wojciecha Noszczyka tom 2, http://www.dr-franczak.com/pl, http://lubikowski.pl, http://szpitaleskulap.pl,

Dodaj komentarz

Usuwanie żylaków nóg ClariVein - jak to działa?

Usuwanie żylaków nóg ClariVein - jak to działa?

Żylaki nóg to problem, z którym zmaga się coraz więcej Polaków. Obecnie to schorzenie jest zaliczane do chorób społecznych. Zmiany żył w kończynach dolnych mogą zostać usunięte na wiele sposobów, w zależności od stopnia zaawansowania... więcej »

Leczenie żylaków nóg metodą ClariVein

Leczenie żylaków nóg metodą ClariVein

Nowoczesne procedury medyczne charakteryzują się dążeniem do jak najmniejszej inwazyjności przeprowadzanych zabiegów a tym samym ich dolegliwości i prawdopodobieństwa możliwych powikłań. Metoda ClariVein jest nowatorską metodą szybkiej i... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.