Co to jest by-pass gastryczny?

Operacja wszczepienia by-passa gastrycznego została zapoczątkowana przez dra Edwarda E. Masona z Uniwersytetu Iowa w 1966 roku. Mason przeprowadził zabieg, który polegał na zmniejszeniu objętości żołądka poprzez wydzielenie w jego górnej części dwóch zbiorników z których mniejszy został połączony z pętlą jelita czczego. Późniejsze obserwacje udowodniły, iż zaobserwowany spadek masy ciała wynikał z ograniczenia objętości żołądka.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

By-pass gastryczny (ang. gastric bypass), inaczej ominięcie żołądkowo-jelitowe, jest najczęściej wykonywanym zabiegiem bariatrycznym, stosowanym w leczeniu otyłości. Zabieg jest przeprowadzany metodą Roux en Y, która łączy w sobie mechanizmy ograniczające oraz wyłączające. Procedura polega na zmniejszeniu objętości żołądka, dzięki czemu niemożliwe jest przyjmowanie dużej ilości pokarmu, oraz ograniczeniu obszaru wchłaniania jelitowego. Wprowadzone zmiany pozwalają znacznie skrócić czas trawienia pokarmów i w konsekwencji prowadzą do utraty masy ciała.

Wskazania do założenia bypassa gastrycznego

Wskazaniem do wyłączenia żołądkowego jest przede wszystkim nadmierna otyłość, której leczenie zachowawcze nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Bajpas gastryczny stosowany jest u osób u których indeks masy ciała (BMI) przekracza 40. Ponadto do zabiegu kwalifikowani są również chorzy mający BMI między 35-40 jeżeli stwierdzono u nich zaawansowaną postać innych chorób. Wśród takich schorzeń wymienia się:

  • cukrzycę;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • kardiomiopatię;
  • choroby stawów;
  • zespół bezdechu sennego.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonywany jest przez specjalistę z dziedziny chirurgii i może zostać przeprowadzony techniką klasyczną lub laparoskopową. Pacjent w trakcie operacji jest pod wpływem znieczulenia ogólnego. Procedura polega na utworzeniu w części podwpustowej żołądka niewielkiego zbiornika o pojemności 15-20 ml, określanego mianem „małego żołądka”. W dalszej części chirurg zakłada bypass poprzez zespolenie „małego żołądka” z wydzieloną pętlą jelita cienkiego. Pozwala to wyłączyć pozostałą część żołądka, czyli dwunastnicę, oraz wstępny odcinek jelita czczego, co w efekcie skraca czas wchłaniania oraz trawienia pokarmów. Operacja trwa zazwyczaj około dwóch godzin. Pacjent może wrócić do domu w ciągu kilku dni od zabiegu.

Co to jest bypass?

By-pass (bajpas, bypass) to pojęcie wywodzące się z kardiologii. Oznacza ono fragment naczynia krwionośnego lub specjalną rurkę, którą wszczepia się w celu przekierowania przepływu krwi z pominięciem niedrożnego fragmentu tętnicy. Istotą bypassa gastrycznego jest z kolei ominięcie półtorametrowy odcinek jelita cienkiego, w którym w normalnych warunkach odbywa się zasadnicza część procesu trawienia. Dzięki temu jest on słabiej wchłaniany i do organizmu trafia wyraźnie mniej kalorii. Zmniejszony dodatkowo żołądek sprawia, że pacjent nie jest w stanie wiele zjeść, a w dodatku wyraźnie spada mu apetyt, bo pobudzający go hormon, grelina, wytwarzany jest właśnie w tej części żołądka, która jest wyłączana.

Zalety i wady leczenia bajpasem gastrycznym

Chirurgiczne leczenie otyłości metodą wyłączenia żołądkowego odznacza się wysoką skutecznością. Według szacunkowych danych pacjenci po zabiegu tracą od 60 do nawet 80% swojej nadwagi. Wśród korzyści płynących z zabiegu jako główne wymienia się znaczący i trwały spadek masy ciała oraz znaczne złagodzenie, a nawet ustąpienie chorób związanych z otyłością, Ponadto u większości pacjentów zabieg pozwala całkowicie wyeliminować chorobę refluksową. Zadowalające wyniki występują także u cukrzyków - u pacjentów, którzy wykonali zabieg w wysoko wyspecjalizowanej placówce choroba ustępuje w niemal 80% przypadków. Wady jakie niesie ze sobą zabieg to przede wszystkim ryzyko związane z niedoborem witamin oraz minerałów, które w przypadku deficytu należy uzupełniać odpowiednimi suplementami. U niewielkiej liczby pacjentów może dojść do owrzodzenia w zespoleniu oraz wystąpienia tak zwanego zespołu poposiłkowego.

Mini Gastric Bypass - na czym polega ten zabieg? 

Alternatywą dla bypassa gastrycznego jest zabieg Mini Bypass Gastric. Jest to metoda, która szczególnie przyjęła się w krajach azjatyckich. Niesie ona za sobą liczne korzyści dla pacjenta. Nie dość, że pozwala na wyraźną utratę wagi, to jednocześnie odznacza się dużą skutecznością  u pacjentów z cukrzycą typu 2 i co ważne, jest dużo mniej skomplikowana

Przebieg zabiegu Mini Bypass Gastric polega na wycięciu ze struktury żołądka niewielkiej części, nazywanej mini żołądkiem. Jego objętość wynosi zaledwie kilkadziesiąt mililitrów i pełni on funkcję małego zbiornika. Następnie za pomocą techniki zespolenia jest on łączony z przeciętym jelitem. W zabiegu chodzi o to, by długość jelita aktywnie trawiącego - wchłaniającego pokarmy - uległa zmniejszeniu. Zabieg najczęściej wykonany jest metodą laparoskopową. 

Jakie są różnice między bajpassem gastrycznym a Mini Gastric Bypass?

Różnica między zabiegiem z bajpassem gastrycznym a tym bazującym na Mini Gastric Bypass dotyczy kształtu "mini żołądka" - w przypadku MGB finalnie staje się on bardziej podłużny, przez co zespolenie żołądka i pętli jelitowej znajduje się w niżej części jamy brzusznej. 

Podczas zabiegu Mini Gastric Bypass wykonuje się jedno zespolenie żołądka z pętlą jelitową. Dzięki temu fragment jelita cienkiego tylko częściowo wyłączany jest z procesu wchłaniania pokarmu i trawienia.  

Jak przygotować się do Mini Gastric Bypass?

W ramach przygotowywania się do zabiegu trzeba poddać się wielu testom i wnikliwym badaniom. Pacjentom przeprowadza się m.in, badanie krwi, gastroskopię, badanie EKG, a także podstawowe badania biochemiczne mierzące stan sodu, glukozy lub potasu w organizmie.  

  

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Laparoskopowe zespolenie omijające żołądek / by-pass gastryczny

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…