Co to jest by-pass gastryczny?

Co to jest by-pass gastryczny?

Otyłość to jeden z poważniejszych problemów zdrowotnych dzisiejszej ludzkości, który swoją rozległością zasługuje na miano pandemii XXI wieku. W Polsce również statystyki porażają swoją wielkością aż 20% populacji naszego kraju jest otyła. Ponadto rośnie liczba osób z otyłością olbrzymią, która wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi. U tych chorych istnieją wskazania do zastosowania leczenia chirurgicznego. Przykładem skutecznego a zarazem najpopularniejszego zabiegu leczącego otyłość jest założenie by-passa gastrycznego.

By-pass gastryczny (ang. gastric bypass) inaczej ominięcie żołądkowo-jelitowe jest najcześciej wykonywanym zabiegiem bariatrycznym, stosowanym w leczeniu otyłości. Zabieg przeprowadzany jest metodą Roux en Y, która łączy w sobie mechanizmy ograniczające oraz wyłączające. Procedura polega na zmniejszeniu żołądka, dzieki czemu niemożliwe jest przyjmowanie dużej ilości pokarmu oraz ograniczeniu obszaru wchłaniania jelitowego. Wprowadzone zmiany układu pokarmowego pozwalają znacznie skrócić czas trawienia pokarmów i prowadzą do utraty masy ciała.

Operacja wszczepienia by-passa gastrycznego została zapoczątkowana przez Masona z Uniwersytetu Iowa w 1966 roku. Mason przeprowadził zabieg, który polegał na pomniejszeniu objętości żołądka poprzez wydzielenie w jego górnej części dwóch zbiorników z których mniejszy został połączony z pętlą jelita czczego. Późniejsze obserwacje udowodniły, iż spadek masy ciała, wynikał z ograniczenia objętości żołądka.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Wskazaniem do zabiegu chirurgicznego jest głównie nadmierna otyłość, której leczenie zachowawcze nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

By pass gastryczny stosowany jest u osób u których indeks masy ciała (BMI) przekracza 40. Ponadto do zabiegu kwalifikowani są również chorzy mający BMI między 35-40 jeżeli stwierdzono u nich zaawansowaną postać innych chorób.

Wśród takich schorzeń wymienia się:

  • cukrzycę
  • nadciśnienie tętnicze
  • kardiomiopatię
  • choroby stawów
  • zespół bezdechu sennnego

Zabieg wykonywany jest przez specjalistę z dziedziny chirurgii i może zostać przeprowadzony techniką klasyczną lub laparoskopową. Pacjent w trakcie operacji jest pod wpływem ogólnego znieczulenia. Procedura polega na utworzeniu w części podwpustowej żołądka niewielkiego zbiornika o pojemności 15-20 ml określanego mianem „małego żołądka”. W dalszej części chirurg zakłada bypass poprzez zespolenie „małego żołądka” z wydzielona pętlą jelita cienkiego. Pozwala to wyłączyć pozostałą część żołądka czyli dwunastnicę oraz wstępny odcinek jelita czczego co w efekcie skraca czas wchłaniania oraz trawienia pokarmów. Operacja trwa zazwyczaj około dwóch godzin. Pacjent może wrócić do domu w ciągu kilku dni od zabiegu.

By-pass gastryczny - jak to działa

Działanie tej metody wyjaśnia dla Gazety Wyborczej prof. Rogula: - Z powodu zmniejszonego żołądka pacjent nie jest w stanie wiele zjeść, a w dodatku wyraźnie spada mu apetyt, bo pobudzający go hormon, grelina, wytwarzany jest właśnie w tej części żołądka, którą wyłączyliśmy - tłumaczy prof. Rogula. - Dodatkowo pokarm omija półtorametrowy odcinek jelita cienkiego, w którym w normalnych warunkach odbywa się zasadnicza część procesu trawienia. Dzięki temu jest on słabiej wchłaniany i do organizmu trafia wyraźnie mniej kalorii - dodaje.

Chirurgiczne leczenie otyłości za pomocą wszczepienia by-passa gastrycznego odznacza się wysoką skutecznością. Według szacunkowych danych pacjenci po zabiegu tracą od 60 do 80% swojej nadwagi.

Wśród korzyści płynących z zabiegu jako główne wymienia się znaczący i trwały spadek masy ciała, znaczne złagodzenie, a nawet ustąpienie chorób związanych z otyłością, a mianowicie ciśnienia tętniczego, bezdechu sennego jak również zaburzeń lipidowych. Ponadto u większości pacjentów zabieg pozwala całkowicie wyeliminować chorobę refluksową. Zadowalające wyniki występują także u cukrzyków. U pacjentów, którzy wykonali zabieg w wysoko wyspecjalizowanej placówce choroba ustępuje u niemal 80% przypadków.

Wady jakie niesie ze sobą zabieg to przede wszystkim ryzyko związane z niedoborem witamin oraz minerałów, które w przypadku deficytu należy uzupełniać odpowiednimi suplementami. U niewielkiej liczby pacjentów może dojść do owrzodzenia w zespoleniu oraz wystąpienia zespołu poposiłkowego.

Rozwój otyłości staje się na całym świecie istotnym problemem zdrowotnym. Według statystyk choroba dotyka ok. 20% populacji przy czym obserwuje się jej ciągły wzrost zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Poważne konsekwencje zdrowotne jakie niesie ze sobą otyłość mogą prowadzić do zagrożenia życia. U pacjentów z otyłością patologiczną jedyną skuteczną metodę leczenia stanowi zabieg bariatryczny. Ze względu na wysoką skuteczność w Stanach Zjednoczonych jak i coraz częściej w Europie pacjentom proponuje się umieszczenie by-passa gastrycznego.

Zabieg może zostać przeprowadzony w placówce państwowej w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia lub w klinice prywatnej. Pacjenci, którzy zdecydują się na operację w placówce państwowej muszą brać pod uwagę możliwość oczekiwania na zabieg wiele miesięcy.

Operację można również przeprowadzić w klinice prywatnej jednak wiąże się to ze stosunkowo wysokimi kosztami. W Polsce cena takiego zabiegu w zależności od placówki oscyluje w granicach od ok. 15 do 25 tys zł. Znacznie wyższe ceny panują za granicą. W Wielkiej Brytanii założenie by-passa gastrycznego to koszt £10 950 (The Hospital Group).

Laparoskopowe zespolenie omijające żołądek / by-pass gastryczny
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: http://www.mp.pl, http://www.hopkinsmedicine.org, http://gastryczne.pl, http://www.thehospitalgroup.org, http://wyborcza.pl, Chirurgia laparoskopowa pod redakcją Waldemara Kostewicza

Dodaj komentarz

Cukrzyca a zabiegi chirurgii bariatrycznej

Cukrzyca a zabiegi chirurgii bariatrycznej

Jak podaje American Society for Metabolic and Bariatric Surgery, z powodu powikłań cukrzycy na świecie co 10 sekund umiera jedna osoba. Schorzenie to jest niezwykle groźne, dlatego też uczeni wciąż zajmują się metodami jego leczenia. Dzięki ich... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska