Co to jest cytologia płynna

Cytologia jest podstawowym, rutynowo wykonywanym przez lekarzy ginekologów badaniem. Powinno się je przeprowadzić już po pierwszym współżyciu i powtarzać, według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, co trzy lata, o ile nie ma wskazań do częstszej kontroli oraz jeżeli dwa poprzednie badania, które były wykonywane w odstępie roku, nie wykazały żadnych nieprawidłowości.

Cytologia jest badaniem bezbolesnym i prostym do przeprowadzenia, jednak jej największym atutem jest fakt, że pozwala ona na rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy już we wczesnym stadium i z tego powodu jest używana jako badanie przesiewowe. Jednak klasyczna metoda, wykorzystująca szkiełka mikroskopowe i angażująca w proces analizy preparatu wiele osób pośrednich, ma kilka wad, które często zmuszają lekarzy do powtórzenia badania, przyczyniając się równocześnie do odwleczenia czasu postawienia diagnozy. Właśnie z tego powodu cytologia konwencjonalna jest coraz chętniej zastępowana przez LBC, czyli cytologie na podłożu płynnym.

Cytologia płynna od 50 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Cytologia na podłoży płynnym, zwana również cytologią cienkowarstwową lub jednowarstwową, wyeliminowała wadliwość wcześniej używanego podłoża i zastąpiła je specjalnym podłożem płynnym. Pozwoliło to na możliwość obróbki materiału i wyeliminowanie z niego składników, które utrudniały prawidłową ocenę preparatu, czyli krwinek czerwonych, komórek zapalnych, śluzu czy bakterii. Również dzięki temu zabiegowi materiał nie ulega podsuszeniu, a komórki nie ulegają sklejeniu. Ponadto, podczas procesu przygotowania preparatu, monitorowana jest ilość komórek znajdujących się na szkiełku, powinna ona wynosić około 50-60 tysięcy, dzięki czemu pobrany materiał zawsze nadaje się do dalszej oceny przez specjalistę.

Cytologia płynna - jaka to działa

Według badań, przeprowadzonych przez Asian Pacific Journal of Cancer Prevention na 1206 kobietach, które miały porównać klasyczną cytologię i cytologię płynną, ta druga okazała się mieć większą czułość, większą swoistość i większą dokładność, natomiast cytologia konwencjonalna, odnosząc się do rezultatów badań, daje więcej wyników fałszywie dodatnich oraz więcej wyników fałszywie ujemnych niż nowa metoda wykorzystująca podłoże płynne.

Przy zastosowaniu cytologii jednowarstwowej możliwe jest również wykonanie dodatkowych badań, używając tej samej próbki, pozwalających na wykrycie takich bakterii jak Chlamydia trachomatis, czy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) i wirusa opryszczki (HSV).

Wskazania do wykonania LBC są takie same jak wskazania do wykonania klasycznej cytologii. Oznacza to, że badanie powinno być wykonywane regularnie, w ustalonych z lekarzem ginekologiem, odstępach czasu. Badanie nie powinno być wykonywane podczas miesiączki, najchętniej jest ono przeprowadzane między dziesiątym, a dwudziestym dniem cyklu. Do LBC należy przygotować się w taki sam sposób, jak do cytologii klasycznej, to znaczy, że cztery dni przed należy powstrzymać się od używania tamponów, czy leków dopochwowych, a przed samym badaniem nie należy współżyć.

Cytologia płynna
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Badanie cytologicznie z użyciem materiału płynnego nie jest badaniem drogim, ceny zaczynają się już od 60 złotych i mogą sięgać do 400 zł, w zależności od rodzaju wybranego przez nas testu i skali rozszerzenia badania. Średni czas oczekiwania na wyniki LBC wynosi dwa tygodnie.

Autor:

Dodaj komentarz

Badanie LBC - cytologia na podłożu płynnym

Badanie LBC - cytologia na podłożu płynnym

Cytologia na podłożu płynnym staje się coraz popularniejszą alternatywą dla klasycznej cytologii z wykorzystaniem szkiełka mikroskopowego w profilaktyce raka szyjki macicy. Pozwala na stworzenie preparatu mikroskopowego pozbawionego niepożądanych...

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny...

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do...