Co to jest elastografia wątroby FibroScan

Elastografia jest najnowszą techniką badania ultrasonograficznego. Ta metoda diagnostyczna pozwala ocenić twardość i spoistość badanego narządu, a dzięki temu również wskazać tkanki zmienione w wyniku procesu chorobowego, który znacząco wpływa na ich budowę. Elastografia była po raz pierwszy wykorzystana pod koniec XX wieku, a obecnie, dzięki wielu ulepszeniom, stała się bardzo efektownym narzędziem diagnostycznym, które ma zastosowanie w ocenie chorób sutka, tarczycy oraz wątroby.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Elestografia jest wykorzystywana w najwyższej klasy aparatach USG i pozwala ona, przy użyciu odpowiedniej skali, określić stopnie twardości poszczególnych tkanek. Stopnie twardości kodowane są odpowiednimi kolorami, a interpretacja uzyskanego wyniku polega na porównaniu otrzymanych obrazów. 

Metoda ta jest chętnie używana między innymi do oceny wątroby, ponieważ dzięki swojej precyzyjności jest w stanie zastąpić biopsję u pacjentów, u których zlecono ocenę zaawansowania włóknienia. Do oceny zaawansowania procesu włóknienia używa się aparatu FibroScan, który umożliwia dogłębną, bezbolesną i bezinwazyjną diagnostykę nazywaną często „bezigłową biopsją wątroby”.

Jak działa FibroScan?

FibroScan, określany również jako Transient Elastography (TE), został wprowadzony do użytku klinicznego w 2003 roku. Do skóry pacjenta, w okolicy przestrzeni międzyżebrowej, przykładana jest specjalna głowica, w której znajduje się generator drgań mechanicznych. Wysyłane przez urządzenie fale mechaniczne rozchodzą się w wątrobie z odpowiednią szybkością, która jest zależna od stopnia włóknienia wątroby. Aparat FibroScan mierzy prędkość rozchodzenia się tych fal, a końcowy wynik podaje w kilopskalach i przelicza na stosowaną w biopsji skalę METAVIR. Elastografia wątroby FibroScan jest całkowicie nieinwazyjna, a więc nie wiąże się z przerwaniem ciągłości tkanek, czy z pobieraniem krwi i pozwala na uzyskanie precyzyjnych wyników. Ponadto jego wykonanie nie jest kosztowne, dzięki temu, że jest wykonywane w trybie ambulatoryjnym, a umożliwia ono ocenę większego obszaru wątroby w porównaniu z biopsją.

Aparat FibroScan wykorzystywany jest do diagnostyki chorych z rozpoznaną chorobą wątroby oraz do badań przesiewowych, a więc takich, które wykonywane są u osób bez objawów klinicznych i pozwalają na wykrycie uszkodzenia wątroby na wczesnym etapie. Ponadto w aparatach FibroScan nowego typu możliwe jest również ocenienie ilościowe stopnia stłuszczenia wątroby.

Jakie są największe zalety aparatu FibroScan?

Pośród wszystkich aparatów wykorzystywanych do elastografii wątroby to właśnie aparat FibroScan zdobył ogólną akceptację i jest chętnie stosowany na całym świecie. FibroScan umożliwia nieinwazyjne i bezbolesne badanie wątroby i nie wymaga specjalnego przygotowania się chorego. Dużym atutem aparatu jest to, że wyniki są uzyskiwane zaraz po zakończeniu badania, a sama diagnostyka jest powtarzalna. Jedynymi przeciwwskazaniami do wykonania opisywanego badania jest ciąża oraz noszenie urządzeń elektrycznych, np. rozrusznika serca.

Wiarygodność metody elastografii została potwierdzona przez EASL (European Association for the Study of the Liver, wytyczne APASL (Asian Pacific Association for the Study of the Liver), rozporządzenie Misnistra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 roku oraz Zalecenia Polskiej Grupy Ekspertów.

Metody nieinwazyjnej oceny włóknienia wątroby są obecnie standardem w diagnostyce hepatologicznej i stanowią tak zwane metody pierwszej linii w diagnostyce przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C. Biopsja wątroby może być zalecona w sytuacji, gdy stan kliniczny chorego nie odpowiada uzyskanemu wynikowi oraz w przypadku, gdy zakażenie wirusem HCV (wirus zapalenia wątroby typu C) współistnieje z chorobą wątroby o innej etiologii.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Elastografia wątroby

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…