Co to jest FESS?

Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok, określana często w skrócie jako FESS, to coraz popularniejsza metoda stosowana przy przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych. Jej dużą zaletą jest mała inwazyjność i możliwość szybszego powrotu do zdrowia w porównaniu do metod klasycznych.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Pionierami metody FESS (Functional Endoscopic Sinus Surgery) byli chirurdzy z Austrii, wykładający na Uniwersytecie Medycznym w Grazu - Walter Messerklinger i jego uczeń Heinz Stammberger. Pracowali nad Funkcjonalną Endoskopową Operacją Zatok pod koniec lat 70. XX wieku. Potem metodę tę wprowadził w Stanach Zjednoczonych dr David Kennedy, który zaprezentował ją w 1985 roku w The Johns Hopkins School of Medicine w Baltimore. W kolejnych latach FESS była wielokrotnie rozwijana i udoskonalona, stając się jedną z najpopularniejszych metod na początku lat 90. Rocznie przeprowadzano w tamtym czasie około 450 zabiegów.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

FESS jest stosowana w przypadku przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. To schorzenie dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci, a związane jest z nieprawidłową wentylacją, która może prowadzić do stanu zapalnego w okolicach nosa oraz zatok przynosowych. Dane publikowane w USA pokazują, że na przewlekłe zapalenie zatok cierpi 16% Amerykanów. W Polsce lekarze szacują, że 15% naszych rodaków boryka się z tym schorzeniem, a co drugi Polak doświadczył przynajmniej raz w życiu przewlekłego zapalenia zatok przynosowych.

Operacja zatok FESS - na czym polega

Kwalifikacja do leczenia metodą FESS odbywa się w wyniku badania laryngologicznego, w czasie którego wykonuje się tomografię komputerową nosa oraz zatok przynosowych z wykorzystaniem endoskopu. To pozwala sprawdzić, jakie zmiany zaszły w zatokach.

Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok z powodzeniem zastępuje klasyczne, a zarazem bardziej inwazyjne metody z dostępu zewnętrznego. W tym przypadku interwencja chirurgiczna ogranicza się do miejsca, które zostało zmienione w wyniku choroby.

Metoda FESS realizowana jest w znieczuleniu ogólnym. Nierzadko na początek wykonywana jest plastyka przegrody nosa, a potem chirurg eliminuje wyrostki haczykowate i poszerza ujścia zatok. Szczegółowe postępowanie jest tak naprawdę zależne od indywidualnego przypadku danego pacjenta. Czasami może się okazać, że potrzebne jest jeszcze na przykład czyszczenie zatok szczękowych, czołowych lub sitowych. Chirurg wykonuje wszystkie czynności, korzystając z optyki endoskopu i specjalnie wyprofilowanych narzędzi mikrochirurgicznych. To oznacza, że nie musi nacinać skóry, ponieważ wykorzystywane są tylko naturalne otwory nosowe. Czasami na koniec operacji zakłada się jeszcze rozpuszczalne szwy. Cały zabieg trwa 1,5-2,5 godziny. Przez kilka dni po operacji może być konieczne noszenie opatrunku. Po zabiegu z dnia na dzień drożność nosa się poprawia, może to trwać nawet kilka tygodni.

Operacja endoskopowa zatok przynosowych FESS/FEOZ
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Endoskopowa operacja zatok przynosowych, jako mniej inwazyjna, niż metody klasyczne, pozwala pacjentowi szybciej wrócić do zdrowia, krótszy jest czas jego hospitalizacji. Dzięki zastosowaniu FESS, unika się cięć skóry, a także błony śluzowej, znacznie ograniczony zostaje ból pooperacyjny i nie ingeruje się w zdrowe tkanki.

Ceny operacji metodą FESS są bardzo zbliżone w różnych miastach Polski, w Warszawie na przykład, koszt zabiegu zaczyna się od 6 000 zł.

Dodaj komentarz

Operacja endoskopowa zatok FESS - na czym to polega?

Operacja endoskopowa zatok FESS - na czym to polega?

Endoskopia znajduje zastosowanie zarówno w procedurach diagnostycznych, jak i leczniczych. Do tych drugich można zaliczyć endoskopowe leczenie chorób zatok, które wyróżnia się spośród innych zabiegowych metod leczenia schorzeń tej okolicy...

Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu FESS

Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu FESS

Zabieg FESS to endoskopowa operacja zatok przynosowych (ang. functional endoscopic sinus surgery). Jest ona wykonywana w przypadku występowania przewlekłego stanu zapalnego zatok przynosowych i / lub polipów nosa. Celem tej procedury jest usunięcie...

Endoskopowa operacja zatok FESS - wskazania

Endoskopowa operacja zatok FESS - wskazania

Z powodu bólu zatok cierpi coraz większa liczba. Jest to jednocześnie alarmujący objaw sugerujący infekcję, a nawet groźny stan zapalny. Ból zatok może być często mylony z migreną, jednak dolegliwości, spowodowane zmianami w okolicach zatok...