Co to jest FESS?

Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok, określana często w skrócie jako FESS, to coraz popularniejsza metoda stosowana przy przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych. Jej dużą zaletą jest mała inwazyjność i możliwość szybszego powrotu do zdrowia w porównaniu do technik klasycznych.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Pionierami metody FESS (Functional Endoscopic Sinus Surgery) byli chirurdzy z Austrii, wykładający na Uniwersytecie Medycznym w Grazu - Walter Messerklinger i jego uczeń Heinz Stammberger. Pracowali nad Funkcjonalną Endoskopową Operacją Zatok pod koniec lat 70. XX wieku. Potem metodę tę wprowadził w Stanach Zjednoczonych dr David Kennedy, który zaprezentował ją w 1985 roku w The Johns Hopkins School of Medicine w Baltimore. W kolejnych latach FESS była wielokrotnie rozwijana i udoskonalona, stając się jedną z najpopularniejszych metod na początku lat 90. Rocznie przeprowadzano w tamtym czasie około 450 zabiegów.

Wskazania do zabiegu FESS

Technika FESS jest stosowana w przypadku przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. To schorzenie dotyka zarówno dorosłych, jak i nastolatków, a związane jest z nieprawidłową drożnością zatok, która może prowadzić do nawracających stanów zapalnych. O przewlekłym zapaleniu mówimy, gdy objawy, takie jak:

  • ból zatok,
  • zatkany nos,
  • stan podgorączkowy,
  • wydzielina spływając po tylnej ścianie gardła
utrzymują się przynajmniej przez 12 tygodni. Kwalifikacja do leczenia metodą FESS odbywa się na drodze szerokiej diagnostyki, w ramach której wykonuje się tomografię komputerową nosa i zatok przynosowych, jak również badania z wykorzystaniem endoskopu. To pozwala sprawdzić, jakie zmiany zaszły w zatokach i gdzie dokładnie są one zlokalizowane.

Operacja zatok FESS - na czym polega?

Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok z powodzeniem zastępuje klasyczne, a zarazem bardziej inwazyjne metody z dostępu zewnętrznego. W tym przypadku interwencja chirurgiczna ogranicza się do miejsca, które zostało zmienione w wyniku choroby. Zabieg FESS przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Szczegółowe postępowanie jest uzależnione od indywidualnego przypadku danego pacjenta. Czasami może się okazać, że potrzebna jest jeszcze plastyka przegrody nosowej. Chirurg wykonuje wszelkie czynności, korzystając z optyki endoskopu i specjalnie wyprofilowanych narzędzi mikrochirurgicznych. To oznacza, że nie musi nacinać skóry, ponieważ wykorzystywane są tylko naturalne otwory nosowe. Cały zabieg trwa 1,5-2,5 godziny.

Zalety metody FESS

Po zabiegu FESS z dnia na dzień drożność nosa się poprawia, jednak cały proces może trwać nawet kilka tygodni. Endoskopowa operacja zatok przynosowych, jako mniej inwazyjna niż metody klasyczne, posiada wiele zalet. Przede wszystkim pozwala pacjentowi szybciej wrócić do zdrowia i skrócić czas hospitalizacji. Dzięki zastosowaniu FESS unika się cięć skóry, a także błony śluzowej, dzięki czemu znacznie ograniczony zostaje ból pooperacyjny i nie ingeruje się w zdrowe tkanki.

Źródła:

  • Peter-John Wormald, red. wyd. pol. Henryk Skarżyński, "Endoskopowa chirurgia zatok. Anatomia, trójwymiarowa rekonstrukcja i technika chirurgiczna", Warszawa, 2015, 978-83-63367-02-2
  • Daniel Simmen, Nick S. Jones, red. wyd. pol. Magdalena Kuźmińska, "Endoskopowa chirurgia zatok przynosowych i podstawy czaszki", Warszawa, 2018, 978-83-64737-96-1

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacja endoskopowa zatok

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 69

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…