Co to jest Food Print 200?

Długotrwałe dolegliwości o nieustalonym podłożu, takie jak bóle głowy, migreny, problemy skórne czy żołądkowe mogą być w wielu przypadkach spowodowane nietolerancją pokarmową IgG zależną. Podstawą skutecznego leczenia jest wtedy eleiminacja z diety problematycznych składników. W ustaleniu ich listy pomocne są wykonywane z próbek krwi testy Food Print 200, określające stężenie przeciwciał IgG w ponad 200 najpopularniejszych produktach spożywczych.

Alergia pokarmowa opóźniona, czyli inaczej nietolerancja pokarmowa IgG zależna typu III, to w uproszczeniu nieprawidłowa i nadmiernie nasilona reakcja organizmu na niektóre składniki spożywanych pokarmów. Nietolerancja taka objawiać może się na wiele sposobów, m.in.

  • migreny i ostre bóle głowy
  • biegunki, wzdęcia, zespół jelita drażliwego
  • problemy skórne, stany zapalne i alergiczne
  • niedomagania układu oddechowego, astma
  • nadaktywność u dzieci (ADHD)
  • chroniczne zmęczenie
  • bóle reumatyczne i reumatoidalne zapalenie stawów

W przeciwieństwie do alergii pokarmowej, która często objawia się natychmiast po kontakcie z alergenem – symptomy nietolerancji pokarmowej ujawniają się po kilku godzinach lub nawet dniach i trwać mogą przez wiele tygodni. Dodatkowo, z nietolerancją pokarmową IgG zależną mogą współistnieć schorzenia, których diagnostyka i właściwe leczenie jest niezbędne w pełnym powrocie do zdrowia. Są nimi kandydoza (grzybica, drożdżyca), celiakia (nietolerancja glutenu) oraz choroby pasożytnicze.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »

Cechą charakterystyczną nietolerancji pokarmowej jest podwyższony poziom produkowanych we krwi przeciwciał typu IgG (immunoglobuliny G), których zadaniem jest walka z alergenami pokarmowymi. Ocenia się, ze problem może dotyczyć nawet 45% ludzi na świecie. U części pacjentów po rezygnacji z problematycznych pokarmów zanikają objawy z którymi zmagali się przez większość życia. Odstawienie trwa zwykle około trzech miesięcy a po tym okresie pokarmy powodujące problemy mogą być sporadycznie spożywane bez przykrych konsekwencji.

Mimo, że nietolerancja pokarmowa nie jest schorzeniem bezpośrednio zagrażającym życiu, warto jednak nie ignorować jej objawów, gdyż mogą one znacząco uprzykrzyć i obniżyć zdolność prowadzenia normalnego, zdrowego trybu życia.

Do czego służy testy Food Print 200?

Niezbędnym elementem poprawy stanu zdrowia jest właściwie dobrana dieta, eliminująca wszystkie nietolerowane pokarmy. Ustalenie listy niepożądanych produktów nie jest jednak proste z uwagi na fakt, że objawy ich spożycia występują z dużym opóźnieniem. Najskuteczniejszym rozwiązaniem problemu jest wówczas przeprowadzenie specjalistycznego testu oznaczającego poziom przeciwciał IgG we krwi – są one obecnie jedyną wiarygodną metodą diagnostyki nadwrażliwości pokarmowej opóźnionej typu III.

Przykładowy raport z wynikami testu Food Print 200źródło: foodprint.pl

Rodzina testów laboratoryjnych Food Print brytyjskiej firmy Cambridge Nutritional Sciences (CNS) Ltd pozwala na ilościowe określenie stężenia przeciwciał IgG specyficznych dla antygenów pokarmowych w oparciu o metodę immunoenzymosorbcyjną (ELISA). Badanie spełnia standardy ISO 13485 i ISO 9001 oraz działa zgodnie z unijną dyrektywą 98/79 /WE w Sprawie Diagnostyki In Vitro Wyrobów Medycznych.

Dystrybutorem testów w Polsce jest firma 4Active a wykonywane są one w laboratorium Cambridge-Diagnostics w Warszawie na podstawie przesłanej próbki. Przed przeprowadzeniem testu dostarczany jest zestaw pobraniowy, zawierający wszelkie niezbędne narzędzia konieczne do pobrania odpowiedniej ilości materiału. Przeprowadzenie testu polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi z palca lub żyły do dołączonej probówki i przesłaniu materiału na załączony do zestawu adres na terenie Polski.

Wynik testu jest przesyłany jest e-mailem lub listownie w ciągu 14 dni w postaci raportu zawierającego informacje o poziomie przeciwciał IgG dla poszczególnych antygenów. Poza precyzyjnym określeniem poziomu wynik jest pogrupowany na trzy zakresy: norma, poziom podwyższony, poziom wysoki. Wynik testu nie wskazuje na żaden stan chorobowy, należy go we własnym zakresie skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.

Cena testu Food Print 200 wynosi ok. 1,7 tys. zł. Dostępne są także wersje Food Print 110 (1 tys. zł) lub Food Print 120 (1,2 tys. zł).

Food Print - test na nietolerancje pokarmowe
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: foodprint.pl

Autor:

Dodaj komentarz

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny...

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do...

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Zaledwie 18% polskich pacjentów pozytywnie ocenia służbę zdrowia w kraju. Alarmujące wnioski znalazły się w raporcie Siemens Healthineers. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z tego badania? Czy naprawdę polska służba zdrowia sama potrzebuje...

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska