Co to jest hymenocenteza?

Co to jest hymenocenteza?

Hymenocenteza to nieskomplikowany zabieg chirurgiczny, polegający na nacięciu lub przecięciu błony dziewiczej. Przeprowadza się go głównie ze wskazań medycznych, kiedy zrośnięcie błony uniemożliwia odpływ krwi menstruacyjnej lub jej grubość uniemożliwia przerwanie podczas pierwszego stosunku. Czasami zabiegowi na własne życzenie poddają się pacjentki obawiające się bólu podczas inicjacji seksualnej.

Błona dziewicza (z gr. hymen) jest cienkim fałdem błony śluzowej, otaczającym i częściowo zamykającym wejście do pochwy. Przybierać może różne kształty: półksiężycowaty, pierścieniowaty, wielootworowy lub postrzępiony i w większości przypadków pozostaje nienaruszona aż do pierwszego stosunku seksualnego.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Czasami zdarza się jednak, że błona dziewicza jest gruba, twarda, niepodatna na przerwanie w trakcie incjacji, bądź też zarasta wejście do pochwy na tyle, że uniemożliwia swobodny odpływ śluzu i krwi menstruacyjnej – może być to przyczyną powstania tzw. krwiaka zastoinowego. Sytuacje takie są wskazaniem medycznym do przeprowadzenia zabiegu hymenocentezy, zwanej też hymenotomią.

Czym jest hymenocentoza?

Jest to procedura z zakresu ginekologii estetycznej, polegająca na chirurgicznym nacięciu lub usunięciu błony dziewiczej. Zabieg przeprowadza się u kilkunastoletnich dziewczynek ze stwierdzoną wadą zarośnięcia błony dziewiczej lub u dorosłych kobiet, którym zbyt gruba i twarda błona uniemożliwia prowadzenie satysfakcjonującego życia seksualnego. Zdarzają się także kobiety, które z własnej inicjatywy poddają się nacięciu błony, obawiając się bólu i krwawienia podczas planowanej inicjacji seksualnej.

Przygotowania do zabiegu hymenocentozy poprzedza konsultacja lekarska oraz wykonanie badań takich jak grupa krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, koagulogram, antygen HBS i poziom cukru. W ciągu dwóch tygodni poprzedzających zabieg nie należy zażywać aspiryny oraz leków przeciwkaszlowych i antygrypowych, które mogłyby nasilić i przedłużyć krwawienie w trakcie operacji.

Hymenocentoza jest nieskomplikowanym zabiegiem chirurgicznym, przeprowadzanym zwykle w znieczuleniu miejscowym, trwającym od 10 do 20 minut. Chirurg dokonuje nacięcia błony dziewiczej skalpelem lub laserowo "na krzyż" - najpierw poprzecznie, potem prostopadle do pierwszego cięcia - a następnie opatruje rany pozabiegowe szwami wchłanialnymi, nie wymagającymi późniejszego zdjęcia. Procedura hymenocentozy może na życzenie pacjentki zostać uzupełniona hymenoplastyką, czyli odtworzeniem prawidłowej błony dziewiczej.

Pacjentka zostaje wypisana do domu jeszcze tego samego dnia a podjęcie kontaktów seksualnych możliwe jest po czterech tygodniach od zabiegu, kiedy zagoją się rany pooperacyjne.

Przeciwwskazaniami do zabiegu są m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, skazy naczyniowe, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze i cukrzyca oraz infekcje bakteryjne skóry i śluzówek.

Usunięcie błony dziewiczej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »Dodaj komentarz

Zabieg usunięcia błony dziewiczej

Zabieg usunięcia błony dziewiczej

Hymenotomia polega na wycięciu błony dziewiczej przy użyciu skalpela lub lasera, najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Zabieg przeprowadza się w przypadku zarośnięcia błony dziewiczej, lub w sytuacjach gdy jest ona gruba, bogato unerwiona i jest... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska