SCHUDNIJ ZDROWO z Tourmedica! - kliknij i umów darmową konsultację z dietetykiem Naturhouse

Co to jest i na czym polega przeszczep włosów techniką FUE

Co to jest i na czym polega przeszczep włosów techniką FUE

Według przeglądu sporządzonego przez specjalistów z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, około 60% mężczyzn i 50% kobiet cierpi z powodu łysienia androgenowego, a to nie jedyna przyczyna utraty włosów. Część osób decyduje się na różne rodzaje terapii, które mają na celu zahamowanie procesu łysienia, stymulację wzrostu włosów lub ich przeszczepienie. Ostatnia z nich jest jedynym sposobem na trwałe odtworzenie owłosienia.

Transplantacja włosów metodą FUE (follicular unit extraction) została opisana w 2002 roku przez Roberta Bernsteina i Williama Rassmana - amerykańskich chirurgów z The New Hair Institute. W artykule opublikowanym w Dermacologic Surgery autorzy przedstawiają praktyczne zastosowanie FUE oraz ograniczenia, związane z wykorzystywaniem tej techniki w leczeniu łysienia. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Automatyzacja procedur medycznych staje się coraz popularniejsza, jednak w przypadku transplantacji włosów wykluczenie czynnika ludzkiego jest niemożliwe. Przeszczep włosów metodą FUE przez lata praktyki został unowocześniony. Używanie głowic pneumatycznych wypiera manualne sposoby pobierania przeszczepów w FUE. Jeszcze kilka lat temu można było pobrać najwyżej kilkaset mikroimplantów, dzisiaj - około dwóch tysięcy. Dzięki zautomatyzowaniu zabieg trwa krócej i jest bardziej precyzyjny. Istnieją jednak sposoby, usprawniające proces manualnego przeszczepiania włosów. Technika four hands stick and place polega na współdziałaniu chirurga i pielęgniarek. Podczas, gdy lekarz pobiera przeszczepy, jedna z pielęgniarek przygotowuje uzyskane unity, a druga pomaga we wszczepianiu ich. Bez względu na to, czy przeprowadzony manualnie, czy w sposób zautomatyzowany, zabieg oraz przygotowanie do niego wyglądają podobnie.

Transplantacja włosów metodą FUE - na czym to polega?

Przeszczep włosów metodą FUE jest odpowiedzią na technikę STRIP, polegającą na wycięciu fragmentu skóry w kształcie paska, a następnie wydzieleniu z niego pojedynczych mieszków włosowych. W FUE pojedyncze przeszczepy uzyskiwane są od razu za pomącą specjalnych narzędzi. Zabieg jest czasochłonny, może trwać nawet kilka godzin, a podczas jednej sesji możliwe jest pozyskanie około dwóch tysięcy przeszczepów. Jednak w porównaniu z metodą STRIP jest bardziej przyjazny dla pacjenta - technika FUE pozostawia niemal niewidoczne blizny, a czas rekonwalescencji jest o wiele krótszy.

Przed wykonaniem zabiegu transplantacji włosów metodą FUE pacjent musi udać się na konsultację do chirurga. Lekarz ocenia problem, z jakim osoba się zgłosiła, i decyduje o zakwalifikowaniu  jej do operacji. Na spotkaniu omawiane są również oczekiwane efekty, a następnie lekarz zleca odpowiednie badania. Bezpośrednio przed zabiegiem pacjent zostaje ostrzyżony w okolicy dawczej i znieczulony miejscowo. Następnie chirurg pobiera mieszki włosowe za pomocą specjalnych narzędzi. Może to być głowica pneumatyczna, która robi w skórze niewielkie nacięcie i pod ciśnieniem zasysa unit lub narzędzie manualne, którym lekarz chwyta włosek i go wyciąga.  Po przygotowaniu implantów są one umieszczane w okolicy biorczej przez niewielkie nacięcia na skórze wykonane wcześniej lub na bieżąco.

Po zabiegu pacjent może iść od razu do domu. Wskazane jest by przez kilka dni odpoczywał, unikał wysiłku fizycznego oraz spożywania alkoholu i palenia tytoniu. Może myć głowę bieżącą wodą, jednak w pierwszych dniach powinien uważać, by nie dotykać operowanych okolic. Należy pamiętać, by do sześciu tygodni unikać ekspozycji na światło słoneczne i wizyt w solarium.

Przeszczep włosów FUE u mężczyzn
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.bernsteinmedical.com; Rassman, W., Bernstein, M., McCellan, R., Jones, R., Worton, E., Uyttendaele, H. (2002). Follicular unit extraction: minimally invasive surgery for hair transplantation, Dermatologic Surgery, 28(8), 720-8; Ozkose, M., Ors, S. (2015). Follicular Unit Extraction Hair Transplantation with Micromotor: Eight Years Experience. Aesthetic Plastic Surgery, 39, 589-596.

Dodaj komentarz

Zalety leczenia łysienia metodą FUE

Zalety leczenia łysienia metodą FUE

Jedną z metod leczenia łysienia są zabiegi techniką FUE. Wśród jej zalet można wymienić chociażby znaczną liczbę przeszczepianych podczas jednej procedury włosów, ale i to, że po zabiegu u pacjentów nie pozostają wyraźnie widoczne blizny.... więcej »

Leczenie łysienia męskiego metodą FUE

Leczenie łysienia męskiego metodą FUE

Łysienie to problem większości mężczyzn, jednak nowoczesne metody transplantacji włosów potrafią skutecznie ukryć utratę włosów. Leczenie łysienia metodą FUE jest odpowiednie szczególnie dla tych, którzy preferują krótko ostrzyżone... więcej »

Transplantacja włosów FUE u mężczyzn

Transplantacja włosów FUE u mężczyzn

Utrata włosów dotyka przede wszystkim mężczyzn, co ma głównie podłoże genetyczne. ISHRS szacuje, że blisko 85% zabiegów transplantacji włosów na świecie wykonuje się właśnie na pacjentach płci męskiej, a coraz popularniejszą metodą... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.