Co to jest implant zębowy?

Chyba nie ma osoby, która nie marzyłaby o pięknym i zdrowym uśmiechu. W przypadku braków w uzębieniu, najlepszym sposobem na ich uzupełnienie są obecnie implanty zębowe. Z powodzeniem zastępują one utracone zęby, dając poczucie komfortu i znacznie zwiększając pewność siebie. W poniższym artykule wyjaśniamy, co to jest implant.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Implant zębowy to sztuczny korzeń zęba, przypominający swoim kształtem niewielką śrubę. To właśnie do niej przymocowuje się porcelanową nadbudowę, idealnie naśladującą naturalną koronę zęba. Do wykonania implantów stomatologicznych najczęściej wykorzystuje się tytan, stosowany w medycynie od wielu lat i określany jako materiał biozgodny, czyli nie powodujący reakcji alergicznych. 

Podczas zabiegu implant stomatologiczny jest wkręcany do szczęki lub żuchwy, po czym dochodzi do osteointegracji, czyli powstania zrostu między tkanką kostną a powierzchnią wszczepu. Precyzyjne wkomponowanie się implantu w uzębienie stwarza poczucie trwałości i komfortu.

Z czego zrobione są implanty zębowe?

Początki współczesnej implantologii sięgają lat pięćdziesiątych oraz sześćdziesiątych ubiegłego stulecia i związane są z osobą szwedzkiego ortopedy Per-Ingvara Branemarka, którego zainteresowania dotyczyły mikrokrążenia w kościach oraz procesów gojenia się ran. Wspomniany medyk badał te zjawiska przy pomocy urządzenia optycznego umieszczanego sposobem chirurgicznym w kości królika. Istotę prowadzonych eksperymentów stanowił fakt, że zawsze, po umieszczeniu w kości narzędzia wykonanego z tytanu, obserwowano jej silne przywieranie do powierzchni urządzenia, czego nie udało się zauważyć w przypadku innych metali. Dzięki swojemu odkryciu naukowiec zrozumiał, że mechanizm ten można wykorzystać nie tylko do stworzenia implantów ortopedycznych, ale również implantów stomatologicznych. Pierwsze tytanowe wszczepy zostały użyte przez prof. Branemarka w 1965 roku, dając jednocześnie podstawy do rozwoju implantologii.

Rodzaje implantów stomatologicznych

Implanty stomatologiczne pozwalają na uzupełnienie zarówno pojedynczych, jak i mnogich braków w uzębieniu, znacznie poprawiając jakość życia. Wśród nich wyróżnia się:

  • wszczepy cylindryczne - najczęściej używane implanty tytanowe, mają kształt walca lub śruby i cechują się dużą trwałością.
  • wszczepy ceramiczne - implanty najnowszej generacji, wykonane z tlenku cyrkonu. Są stabilne, , wysoce biozgodne, odporne na korozję, zmiany temperatury w jamie ustnej i działanie kwaśnych substancji. 
  • wszczepy podokostnowe - umieszczane pod okostną, między kością a dziąsłem i tworzą swego rodzaju sieć. Stanowią podporę dla protez lub są wzmocnieniem rozchwianych zębów.
  • wszczepy śródkostne - są chirurgicznie wprowadzane do kości szczęki.
  • wszczepy endodontyczne - instalowane w zdrowe zęby i stosowane w przypadku konieczności stabilizacji lub wydłużenia korzenia zęba, gdy jest on poluzowany.

Jak dbać o implanty zębowe?

Utrzymanie na długo dobrej kondycji wszczepionych implantów stomatologicznych, a co za tym idzie, zdrowego i pięknego uśmiechu, wymaga codziennej, starannej pielęgnacji. Przede wszystkim należy zadbać o właściwą higienę i myć implanty co najmniej 2 razy w ciągu dnia, przy pomocy specjalnej szczoteczki, odpowiednio dobranej przez stomatologa. Duże znaczenie ma również stosowanie nici dentystycznej, pomagającej usunąć płytkę nazębną, która jest trudno dostępna dla szczoteczki. Ponadto, należy stosować zalecone przez dentystę środki czyszczące oraz płukanki, dostępne w aptece na receptę, a także poddawać się regularnie oczyszczaniu zębów z kamienia nazębnego. Stosowanie wszystkich tych czynności jest niezwykle istotne, ponieważ zaniedbania higieniczne mogą być przyczyną poważnych następstw, a nawet doprowadzić do utraty implantu zębowego.

Źródła:

  • C. Drago, T. Peterson, "Implanty dentystyczne. Procedury laboratoryjne krok po kroku", Warszawa, 2014, ISBN: 978-83-200-4667-0

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Implanty zębowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…