W czasie trwania akcji #zostanwdomu możesz również skorzystać z konsultacji online lub wizyt domowych.
Co to jest kryptoliza laserowa?

Migdałki podniebienne są elementem układu obronnego organizmu. Duża aktywność immunologiczna sprzyja ich powiększeniu się. Przerost migdałków wiąże się najczęściej z poszerzeniem krypt migdałkowych, w których może dochodzić do zalegania treści i powstawania brzydkiego zapachu z ust.

Migdałki podniebienne znajdują się w po obu stronach gardzieli pomiędzy łukami podniebiennymi. Wraz z pozostałymi migdałkami tworzą pierścień migdałkowy cieśni gardzieli, zwany także pierścieniem Waldeyera. Zgrupowanie migdałków w początkowym odcinku dróg pokarmowych i oddechowych pełni ważną funkcję obronną. Produkowane w nich limfocyty chronią organizm przed inwazją szkodliwych drobnoustrojów i zapobiegają rozwojowi wielu chorób wirusowych i bakteryjnych. W przypadku infekcji dochodzi do zwiększonej aktywności i przerostu tkanki gruczołowej, a grudki chłonne utworzone przez skupiska limfocytów ulegają znacznemu powiększeniu. Stan taki można dość często obserwować u dzieci, natomiast u dorosłych aktywność układu immunologicznego stabilizuje się, a przerosłe migdałki to stan dość rzadki.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

U dorosłych migdałki podniebienne sprawiają znacznie mniej problemów niż u dzieci. Układ odpornościowy jest dojrzały, a organizm nie reaguje już tak gwałtownie na kontakt z zarazkami. Po częstych stanach zapalnych przebytych w dzieciństwie tkanka gruczołowa może być nadal przerośnięta. Może też dojść do poszerzenia zatok migdałkowych (zwanych niekiedy kryptami), które są naturalnymi wgłębieniami na powierzchni migdałków. Każda taka zatoka drąży w głąb migdałka, a tworząc rozgałęzienia łączy się z innymi zatokami. U dorosłych do zatok uchodzą gruczoły śluzowe. Poszerzone ujścia krypt migdałkowych mogą być przyczyną przykrych dolegliwości. Gromadzi się w nich treść pokarmowa, która fermentując przyczynia się do powstawania przykrego zapachu z ust.

Z upływem czasu masy serowate gęstnieją tworząc czopy retencyjne, zwane kamieniami migdałkowymi. Przyczyniają się one do powstawanie miejscowego stanu zapalnego, przykrego zapachu, metalicznego smaku, bólu migdałków, czy też odczucia ciała obcego w gardle. Zalegająca treść swoim składem przypomina biofilm tworzący się na zębach, a wielkość czopów może sięgać kilku gramów. Taka grudka może zostać usunięta poprzez odkaszlnięcie, wypłukanie irygatorem lub wyciśnięcie.

Kryptoliza laserowa pomaga w usuwaniu przykrego zapachu z ust

Kamienie migdałkowe tworzą się w kryptach migdałkowych, jednak usunięcie migdałków nie jest idealnym sposobem likwidacji problemów. Migdałki pełnią w organizmie ważną funkcję obronną i jeśli nie ma wyraźnych wskazań medycznych do ich usunięcia, najlepiej pozostawić je. Poszerzone zatoki migdałkowe można spłycić za pomocą kryptolizy laserowej likwidując zaleganie treści, a tym samym usuwając przyczynę przewlekłych stanów zapalnych. Zabieg ten nie jest alternatywą dla usunięcia migdałków, a takiej terapii poddawani są najczęściej pacjenci bez przerostu migdałków.

Kryptolizę laserową przeprowadza się po miejscowym znieczuleniu lidokainą. Działanie lasera ablacyjnego CO2 powoduje uszkodzenie błony śluzowej migdałka. Wywołane laserem uszkodzenie śluzówki powoduje jej złuszczenie się, przebudowę i powstanie blizn, które pociągając powierzchowną jej warstwę powodują otwarcie krypt i ewakuację zalegającej treści. Głębokość zabiegu zależy od głębokości krypt. Zabieg trwa około 30 minut i nie wymaga hospitalizacji. Powikłania występują rzadko. Należą do nich krwawienie i dolegliwości bólowe. Niekiedy występuje konieczność powtórzenia zabiegu lub w przypadku jego małej skuteczności usunięcia migdałków metodą chirurgiczną.

Zamykanie krypt w migdałkach podniebiennych laserem
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

W Warszawie kryptoliza migdałków podniebiennych kosztuje tysiąc złotych. W Bydgoszczy za ten sam zabieg trzeba zapłacić 1500 złotych. W Stanach Zjednoczonych średnia cena zabiegu to 2 tysiące dolarów, jednak pacjenci rzadko sami pokrywają koszt terapii laserowej bowiem zabieg jest refundowany przez większość firm ubezpieczeniowych.

Autor:

Komentarze (1)

ruda 4 lata temu

Nie warto. W poniedziałek miałam zabieg kryptolizy laserowej, a dzis już wycisnęłam kamień ;( porażka tysiąc złotych nie moje.. Odpowiedz

Na czym polega kryptoliza migdałków?

Na czym polega kryptoliza migdałków?

Migdałkiem podniebiennym (łac tonsilla palatina) określamy skupisko tkanki chłonnej zlokalizowanej na bocznej ścianie cieśni gardzieli, występując parzyście po obu jej stronach między łukami podniebiennymi. Wchodzą w skład tzw. pierścienia...

Zamykanie krypt w migdałkach podniebiennych laserem

Zamykanie krypt w migdałkach podniebiennych laserem

Pojawiający się u niektórych osób nieprzyjemny zapach z ust to jeden z bardziej wstydliwych problemów, utrudniających relacje towarzyskie i zawodowe. Nie zawsze jest to kwestia braku higieny, zaawansowanej próchnicy lub problemów gastrologicznych....

Ozonoterapia – skuteczny sposób na koronawirusa?

Ozonoterapia – skuteczny sposób na koronawirusa?

Ozon to odmiana tlenu wyróżniająca się silnymi właściwościami aseptycznymi. Nic dziwnego, że stosuje się ją, aby zapobiec przeniknięciu drobnoustrojów do określonego środowiska, np. otwartej rany. Czy ozonoterapia jest w stanie uchronić nas...