Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Niedawno w świecie medycyny pojawiła się nowa metoda leczenia wykorzystująca krew pacjenta, a dokładniej jej składową zwaną osoczem bogatopłytkowym. Terapia ta wspomaga naprawę, regenerację oraz biostymulację tkanek. Uznawana jest obecnie za jedną z najskuteczniejszych metod medycyny niechirurgicznej.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Osocze bogatopłytkowe (ang. Platelet Rich Plasma – PRP), znane również pod nazwą „czynniki wzrostu” (ang. Growth Factors) to część krwi odpowiedzialna za procesy gojenia się tkanek. Tworzy ją skoncentrowana objętość płytek krwi, zwanych trombocytami, pływających z niewielkiej ilości osocza. Trombocyty inicjują proces krzepnięcia krwi, w wyniku którego powstaje skrzep w miejscu uszkodzonej tkanki. Od 10 lat PRP wykorzystywane jest z powodzeniem w ortopedii, medycynie sportowej i rekonstrukcyjnej oraz stomatologii. Ponadto coraz częściej metoda ta stosowana jest w medycynie estetycznej jako sposób na wygładzenie zmarszczek, odżywienie i nawilżenie skóry.

Jak uzyskuje się osocze bogatopłytkowe?

W gabinecie lekarskim lekarz lub pielęgniarka pobiera do specjalnej probówki od 6 do 60 ml krwi pacjenta. Następnie probówka ta umieszczana jest w wirówce. Po kilkunastominutowym procesie wirowania oddzielają są trzy warstwy płynów. Idąc od dołu pierwszą jest warstwa erytrocytów, druga to osocze bogatopłytkowe PRP, a trzecia na samej górze to zwykłe osocze. PRP odciągane jest do osobnej strzykawki i w takiej formie jest gotowe do podania pacjentowi.

Na czym polega działanie osocza bogatopłytkowego?

Płytki krwi, czyli trombocyty, zawarte w osoczu bogatopłytkowym uwalniają siedem podstawowych czynników wzrostu odpowiedzialnych za procesy gojenia tkanek oraz białka adhezyjne odpowiedzialne za przyleganie komórek do siebie. Jak tłumaczy dr n.med. Łukasz Nagraba z Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, czynniki wzrostu aktywują szlak sygnalizacji wewnątrzkomórkowej, a w konsekwencji ekspresję odpowiednich genów. Jednak nie wnikają do komórki, przez co nie mają wpływu na jej mutację, a jedynie stymulują normalny proces gojenia.

W zależności od terapii osocze bogatopłytkowe podawane jest w różny sposób. W ortopedii i medycynie sportowej PRP najczęściej podawane jest pod kontrolą USG w miejsce uszkodzonej tkanki bezpośrednio w ubytek naderwanego mięśnia , więzadła lub ścięgna. W zespołach przeciążeniowych takich jak łokieć tenisisty czy golfisty, ból ścięgna Achillesa lub kolano skoczka osocze wstrzykiwane jest w miejsce największego bólu określonego w badaniu palpacyjnym. Istotny jest fakt, że w roku 2011 Światowa Agencja Antydopingowa WADA (World Anti Doping Agency) uznała, że mimo iż PRP zawiera czynniki wzrostu, leczenie tą terapią nie jest zabronione.

W medycynie estetycznej PRP podawane jest przy zastosowaniu techniki mezoterapii, płytko nakłuwając skórę w niewielkich odstępach, albo liniowo wypełniając tkankę wzdłuż fałdu skórnego, bruzdy lub zmarszczki. Czynniki wzrostu stymulują namnażanie komórek macierzystych i fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu, ujędrniającego tkanki. W leczeniu łysienia osocze aplikowane jest przez nakłuwanie powierzchni skóry głowy w odstępach 2-3 cm.

W stomatologii, chirurgii szczękowej i implantologii osocze bogatopłytkowe wstrzykiwane jest w rany pozabiegowe. Przyspiesza to proces tworzenia kości oraz gojenia tkanek przyzębia, co daje lepszy wynik zabiegu. Dodatkowo wytwarzany jest allogenny klej tkankowy uzyskany z osocza, chlorku wapnia i trombiny, tworząc żelowy konglomerat zabezpieczający ranę.

Zabieg z użyciem PRP nazywany jest też Autologiczną Odnową Komórkową (ACR – Autologous Cellular Regeneration), ponieważ do regeneracji komórek dochodzi poprzez działanie czynników wzrostu pobranych z krwi pacjenta. W związku z tym jest to terapia całkowicie bezpieczna. Koszt terapii osoczem bogatopłytkowym wynosi ok. 1000zł.

Źródło: czytelniamedyczna.pl, czynnikiwzrostu.pl

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Karol 6 lata temu

Osocze to super sprawa. Moja babcia miała wstrzykiwane biodra, bo ma zwyrodnienia, ale na operację nie chce i teraz po tym dużo lepiej chodzi i mówi, że też mniej ją boli. Za to przed tym to brała bardzo dużo przeciwbólowych i ledwo chodziła po domu. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Osocze bogatopłytkowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…