Co to jest przepuklina kresy białej?

Przepukliny brzuszne są jednym z najczęstszych schorzeń z jakim mają do czynienia specjaliści chirurgii ogólnej. Szacuje się, że aż 10% społeczeństwa rozwinie pewien rodzaj przepukliny w trakcie swojego życia. Według danych amerykańskich, w ciągu roku wykonywanych jest ponad milion operacji z tego powodu, co obrazuje jak powszechny jest to problem.

Miejscem połączenie mięśni z obu stron ciała jest tzw. kresa biała (łac. linea alba), która przebiega w linii pośrodkowej od wyrostka mieczykowatego aż do spojenia łonowego. Jest to miejsce, które jest szczególnie narażone na rozejście łącznotkankowych włókien, które ją tworzą i powstania przepukliny kresy białej.

Przepukliną (łac. hernia) nazywamy stan wydostania się narządu, bądź jego części czy tkanek poza miejsce, w którym fizjologicznie się znajdują (np. kanał pachwinowy). W każdej przepuklinie możemy wyróżnić wrota i worek wraz z zawartością. Worek przepuklinowy stworzony jest przez nadmiernie rozciągniętą otrzewną ścienną, a jego budowie wyróżniamy trzon, dno i szyję. Worek przepuklinowy mogą wypełniać wszystkie narządy jamy brzusznej, jednak najczęściej spotykana w jej wnętrzu jest sieć większa oraz jelito cienkie lub grube. Wrotami przepukliny nazywamy rozstęp mięśniowy bądź powięziowy w ścianie brzucha, poprzez który zawartość przepukliny wydobywa się na zewnątrz brzucha.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Przepuklina kresy białej (łac. hernia linea albae, hernia epigastrica) jest to uwypuklenie się tłuszczu przedotrzewnowego lub worka przepuklinowego z lub bez zawartości (narządy). Wrotami tej przepukliny jest otwór o średnicy około 0,5 – 1,5 cm zlokalizowany pomiędzy włóknami kolagenowymi kresy białej. Znajduje się on zazwyczaj między wyrostkiem mieczykowatym a pępkiem. Z zewnątrz powyższy worek pokrywa jedynie skóra i tkanka podskórna.

Dr n. med. Andrzej Zając, specjalista chirurgii dziecięcej dla portalu bobas.pl przepuklinę kresy białej oraz sposób jej tworzenia opisuje w następujący sposób:

Kresa biała, to miejsce, w którym łączą się mięśnie obu stron brzucha. Zlokalizowana jest w linii środkowej ciała, pod skórą, pomiędzy mostkiem a spojeniem łonowym i powstaje z krzyżujących się elastycznych włókien ścięgien mięśni skośnych i poprzecznych brzucha. Ubytek w tym obszarze w obrębie tych włókien lub ich osłabienie miejscowe powoduje uwypuklanie się tkanki podskórnej, (najczęściej tkanki tłuszczowej), co daje obraz przepukliny.

Przepuklina kresy białej występuje nieco rzadziej niż przepukliny pachwinowe, udowe czy pępkowe. Jednak i tak jej występowanie ocenia się na 3-10% populacji w średnim wieku, z czego trzykrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet, szczególnie otyłych. Co ważne, niewielkich rozmiarów przepukliny kresy białej spotykane są często także u osób młodych, aktywnych fizycznie, przeważnie u sportowców.
Przepuklina kresy białej


Mimo, iż przepuklina dotyczy w głównej mierze mężczyzn, predysponowane do rozejścia się włókien kresy białej są również kobiety w ciąży. W tym okresie dochodzi do znacznego powiększenia obwodu brzucha, co powoduje rozciągnięcie się struktur tworzących kresę białą. Sprzyjają temu substancje wytwarzane w tym okresie w organizmie kobiety, na przykład relaksyna, produkowana przez ciałko żółte wraz z elastyną rozluźnia strukturę tkanki łącznej i przyczynia się do powyższego procesu. Najczęściej do rozejścia się mięśni prostych brzucha (łac. diastasis recti) dochodzi pod koniec ciąży i przeważnie dochodzi do samoistnego ich zamknięcia w ciągu kilku tygodni po rozwiązaniu. Zdarza się jednak, iż rozejście pozostanie i dojdzie do przemieszczenia zawartości jamy brzusznej poza jej obręb, czyli powstania przepukliny kresy białej.

Ponadto przepukliny kresy białej zdarzają się również u dzieci i występują zazwyczaj już od urodzenia. Jednak wówczas są bardzo trudne do zdiagnozowania i łatwe do przeoczenia. Pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się w wieku przedszkolnym, czyli w okresie wzmożonego ruchu dziecka, w którym co raz bardziej obciążane są mięśnie, w tym również mięśnie brzucha.

Objawy przepukliny kresy białej

Najczęstszym objawem jest ból w nadbrzuszu. Czasami również przepuklina objawia się jako niewielkiej wielkości, bolesny guzek w nadbrzuszu. Dolegliwości mogą nasilać się w trakcie wysiłku, a zdarza się że przepuklina jest przyczyną bardzo dużych dolegliwości bólowych z towarzyszącymi wymiotami. Wówczas objawy mogą być przypisywane innych schorzeniom, takim jak na przykład choroba wrzodowa i utrudniać proces diagnostyczny i postawienie ostatecznego rozpoznania. Poza bólem w okolicy nadbrzusza, charakterystycznym objawem jest czucie swoistego rozciągania w trakcie pochylania się do przodu.

Diagnostyka i rozpoznanie schorzenia może być wstępnie postawione już podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. W trakcie badania przedmiotowego, lekarz zazwyczaj nakazuje choremu przyjąć postawę stojącą i dokładnie i delikatnie bada palcami powłoki brzuszne wzdłuż kresy białej. W ten sposób szuka niewielkich guzków rozmiaru grochu, które da się wyczuć pod palcami.

Pacjent prezentujący objawy bardzo silnych dolegliwości bólowych powinien być jak najszybciej skierowany do najbliższego ośrodka chirurgicznego. Zachodzi bowiem podejrzenia uwięźnięcia przepukliny i dojścia do martwicy uwięźniętych trzewi. Dlatego niezmiernie ważne jest wczesne zgłoszenie się do specjalisty chirurga, jeszcze podczas niewielkich dolegliwości. Pozwala to uniknąć niepotrzebnych i groźnych powikłań. Nie istnieje leczenie zachowawcze przepuklin, a także powstała już przepuklina nigdy sama się nie cofnie. Wymaga leczenia chirurgicznego. U osób w starszym wieku bądź z przeciwwskazaniami do operacji zalecane jest noszenie pasa uciskowego i prowadzenie oszczędzającego trybu życia.

Źródła:

Operacje przepukliny kresy białej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Chirurgia pod redakcją Wojciecha Noszczyka tom 2, Medycyna rodzinna nr 1/2010, Choroby chirurgiczne. Diagnoza i leczenie. Nigel Rawlinson, Derek Alderson.

Autor:

Dodaj komentarz

O przepuklinie kresy białej słów kilka

O przepuklinie kresy białej słów kilka

Przepukliny należą do grupy stosunkowo powszechnych schorzeń, a ich operacyjne leczenie to jedna z najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych – według różnych danych, każdego roku w naszym kraju przeprowadza się od pięćdziesięciu do...

Przepuklina po ciąży

Przepuklina po ciąży

Pojawienie się u kobiety po okresie ciąży najczęściej niebolesnego uwypuklenia w powłokach ciała świadczyć może o obecności i rozwoju przepukliny. Początkowo zazwyczaj nie dają one żadnych uprzykrzających codzienne funkcjonowanie objawów,...

Jak powstaje przepuklina kresy białej

Jak powstaje przepuklina kresy białej

Przepuklina (łac. hernia) jest patologicznym uwypuklenie zawartości jamy ciała przez naturalnie istniejący otwór w powłokach lub też przez otwór nabyty. Otwór nabyty powstaje w miejscu o obniżonej oporności w wyniku zbyt dużego ciśnienia w...