r
Co to jest przepuklina nawrotowa?

Przepuklina nawrotowa jest częstym problemem pacjentów po operacji przepukliny pierwotnej. Techniki chirurgiczne stosowane w trakcie leczenia operacyjnego nie zawsze gwarantują długoterminowy sukces, a statystyki przeprowadzone wśród pacjentów, pozwalają zorientować się, która z metod operacji przepukliny jest najbardziej efektywna.

Przepuklina nawrotowa to przepuklina, która ponownie pojawia się po operacji przepukliny. Zwykle dotyczy ona przepukliny pachwinowej. Według danych Krajowego Rejestru Przepuklin w Polsce, częstotliwość nawrotów przepuklin u pacjentów, u których operacyjne leczenie tego schorzenia wykonywane było metodą tradycyjną, wynosi 15%, natomiast u chorych leczonych technikami operacyjnymi z użyciem siatki, liczba ta jest znacznie mniejsza. Nawrót przepukliny po wszyciu siatki, choć możliwy, pojawia się zdecydowanie rzadziej.

Gdzie wykonać operacja przepukliny pooperacyjnej jamy brzusznej?

Na portalu Tourmedica.pl porównasz oferty i ceny w 27 klinikach. Współpracujemy wyłącznie z najbardziej wykwalifikowanymi specjalistami, którzy wykonują operacja przepukliny pooperacyjnej jamy brzusznej oraz zapewniają najwyższą jakość usług medycznych. Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę i sprawdzić ceny:

Pokaż więcej miast »

Dlaczego dochodzi do nawrotu przepukliny?

Większość przypadków nawrotu przepukliny pachwinowej czy pępkowej występuje w pierwszym roku po operacji, a czynniki ryzyka to przede wszystkim:

  • wykonywanie kolejnych zabiegów w tym samym miejscu operacyjnym
  • występujące napięcie tkanek i szwów w obszarze operacji (zwłaszcza przy stosowaniu technik tradycyjnych)
  • infekcja rany
  • nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich po poprzedniej operacji przepukliny

Na przestrzeni lat technika przeprowadzenia operacji przepukliny ewoluowała i metoda z wykorzystaniem siatki stała się najbardziej powszechna. Dzięki temu znacznie zmniejszyło się ryzyko nawrotu dolegliwości. Nawrót przepukliny pachwinowej po wszyciu siatki nadal jest możliwy, jednak dotyczy zdecydowanie mniejszej grupy pacjentów niż w przypadku operowania techniką napięciową.

Z badań, opublikowanych w The American Journal of Surgery wynika także, że do nawrotu przepukliny najczęściej dochodzi w ciągu pierwszego roku od pierwotnej operacji. Zwykle nawrót przepukliny wynika z upośledzenia wytrzymałości tkanek w miejscu poddanemu operacji, które jest zbyt słabe, aby wytrzymać zwyżki ciśnienia bądź wzmożenie napięcia tkanek w okolicach operowanych.

W rozwoju przepukliny nawrotowej duże znaczenie ma także przestrzeganie zaleceń po pierwotnej operacji przepukliny. Największą ostrożność w wykonywaniu codziennych czynności należy zachować w pierwszym miesiącu od zabiegu. W tym okresie dochodzi do wygojenia się rany pooperacyjnej. Do tego czasu należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów - specjaliści zalecają, aby zaczynać od podnoszenia przedmiotów o masie nieprzekraczającej 1 kg i stopniowo zwiększać obciążenie. Pełną wytrzymałość tkanek w miejscu operacji odzyskuje się dopiero po upływie trzech miesięcy. Po tym czasie pacjent może podejmować nawet ciężki wysiłek fizyczny - jednak w dalszym ciągu należy pamiętać, że podnoszenie ciężarów wymagające nadmiernego napięcia mięśni tłoczni brzusznej zwiększa ryzyko nawrotu przepukliny.

Istotnym czynnikiem ryzyka występowania przepuklin jest również nadwaga, dlatego, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu przepukliny, należy zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Tak jak w przypadku przepuklin pierwotnych, ryzyko ponownego wystąpienia przepukliny jest również związane z występowaniem wszelkich stanów podniesionego ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Stany te obejmują m.in choroby przebiegające z kaszlem takie jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc, a także uporczywe zaparcia. Aby zatem zmniejszyć ryzyko pojawienia się przepukliny nawrotowej, należy koniecznie zadbać o właściwą kontrolę chorób współistniejących.

Jak rozpoznać nawrót przepukliny pachwinowej?

Objawy związane z nawrotem przepukliny są praktycznie takie same, jak w przypadku każdej innej przepukliny wewnętrznej. Pojawia się zatem uwypuklenie w miejscu, w którym poprzednio rozwinęła się dolegliwość. Dodatkowo pacjentowi może doskwierać ból nasilający się w czasie kaszlu czy wypróżniania. W przypadku przepukliny nawrotowej warto skonsultować się nie tylko z lekarzem, który przeprowadzał poprzednią operację, ale również zasięgnąć opinii innego specjalisty.

Operacja przepukliny pooperacyjnej jamy brzusznej
- mamy w ofercie 27 klinik!

Źródła: New England Journal of Medicine, 2004; 350: 1819- 1827; www.kropp.org.pl; „Odległe techniki leczenia nawrotowych przepuklin pachwiny techniką laparoskopową”; Wideochirurgia i inne techniki inwazyjne, 2007; 2(6): 53-57;„Randomized clinical trial comapring 5 year recurrence rate after laparoscopic versus Shouldice rep air of primary inguinal hernia”, D. Ardvisson, F.H. Berndsen, L.G. Larsson i In.

Autor:
Aktualizacja:

Operacje przepukliny brzusznej - więcej na ten temat

Przepuklina brzuszna

Operacje przepukliny brzusznej

Przepuklina brzuszna to sytuacja, w której dochodzi do przemieszczenia się narządów lub ich fragmentów poza jamę brzuszną człowieka, gdzie naturalnie się one znajdują.…

Dodaj komentarz

Przyczyny powstawania przepukliny pooperacyjnej

Przyczyny powstawania przepukliny pooperacyjnej

Przepuklina pooperacyjna to jedno z możliwych powikłań zabiegów w obrębie jamy brzusznej. Niestety, może ona wystąpić (choć ryzyko się zmienia) zarówno po zabiegach laparoskopowych, wykorzystujących małe nacięcia, jak i po większych,...

Ozonoterapia – skuteczny sposób na koronawirusa?

Ozonoterapia – skuteczny sposób na koronawirusa?

Ozon to odmiana tlenu wyróżniająca się silnymi właściwościami aseptycznymi. Nic dziwnego, że stosuje się ją, aby zapobiec przeniknięciu drobnoustrojów do określonego środowiska, np. otwartej rany. Czy ozonoterapia jest w stanie uchronić nas...