Co to jest przepuklina pępkowa?

Co to jest przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa to schorzenie, z którym najczęściej zmagają się niemowlaki, ale dotyka również osoby dorosłe, a nawet w podeszłym wieku. Przepuklina tego rodzaju najczęściej objawia się jako wybrzuszenie w pępku lub w jego okolicy.

Przepukliny to stany chorobowe, które w różnej postaci dotykają wiele osób na całym świecie. Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Michel John Goldacre i Pedro Primatesta, sprawdzili nawet, że około 3% dorosłych cierpi na różne rodzaje przepuklin, natomiast ryzyko, że to schorzenie wystąpi wynosi dla mężczyzn 27%, a dla kobiet – 3%. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

W Polsce przeprowadza się rocznie około 70 tys. zabiegów związanych z przepuklinami, jak ocenia doktor S. Pierściński w artykule opublikowanym w „Przeglądzie Epidemiologicznym”, a w Stanach Zjednoczonych to nawet 800 tys. operacji w ciągu roku. Najpowszechniejsze są przepukliny pachwinowe (ok. 70%), o wiele rzadziej występują przepukliny udowe (12%), natomiast przepukliny pępkowe to około 5% wszystkich tego rodzaju schorzeń.

Przepuklina pępkowa – co to jest?

Przepuklina pępkowa (łac. hernia umbilicalis) to najczęściej wada wrodzona, występująca u niemowląt (najbardziej narażone są wcześniaki i noworodki z niską wagą), co nie oznacza, że nie borykają się z tym schorzeniem również dorośli. Bez względu jednak na wiek, należy skonsultować się z lekarzem i podjąć leczenie przepukliny pępkowej. Tego rodzaju przepuklina powstaje, gdy pod skórą przemieszczają się elementy jamy brzusznej – mogą to być na przykład jelita lub otrzewna. To doprowadza do powstania na pępku (najczęściej dzieci) lub w jego okolicy (przeważnie dorośli) miękkiego guza, zwanego workiem przepuklinowym.

Przepuklina pępkowa jako wada wrodzona u niemowląt jest konsekwencją braku zrośnięcia się pierścienia pępkowego po urodzeniu. Przez ten właśnie otwór doprowadzone były naczynia pępowinowe do płodu.

W przypadku dorosłych przepuklina pępkowa często objawia się, gdy dochodzi do znacznego obniżenia wytrzymałości powłok brzusznych, a ryzyko tego schorzenia jeszcze wzrasta w przypadku wysokiego ciśnienia wewnątrzbrzusznego, co może być skutkiem takich problemów, jak nadwaga, przerośnięta prostata, czy częste zaparcia. Do przepukliny pępkowej może także przyczynić się ciężka praca fizyczna, a nawet ciąża.

W przypadku dzieci przepuklina pępkowa najczęściej znika po roku od narodzin, chociaż czasami konieczna jest interwencja chirurgia, który dokonuje wtedy zabiegu zwanego hernioplastyką. Ten sam zabieg wykonuje się również u dorosłych. Przepuklina jest schorzeniem, którego nie należy lekceważyć, ponieważ brak odpowiedniego leczenia może spowodować tak groźne dla życia chorego powikłanie, jak uwięźnięcie przepukliny (martwica).

Operacyjne leczenie przepukliny pępkowej może być wykonane w ramach świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia lub w prywatnych klinikach. Cena takiego zabiegu na przykład w Krakowie waha się od 1000 zł do 2000 zł.

Źródło: P. Primatesta, M. J. Goldacre: Inguinal hernia repair: incidence of elective and emergency surgery, readmission and mortality. Int J Epidemiol 1996, S. Pierściński: Próba oceny częstości występowania i kosztów leczenia operacyjnego przepuklin pachwinowych w Polsce w latach 2001-2002. Przegląd Epidemiologiczny 2005

Dodaj komentarz

Zalecenia po operacji przepukliny pępkowej

Zalecenia po operacji przepukliny pępkowej

Po zabiegu usunięcia przepukliny pępkowej ważne jest szybkie rozpoczęcie chodzenia, ponieważ zmniejsza ono ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych. Przez kilka pierwszych tygodni należy unikać wzrostów ciśnienia panującego w jamie... więcej »

Operacja przepukliny pępkowej

Operacja przepukliny pępkowej

Zdaniem uczonych z University of Texas Health Sciences Center, rocznie w USA przeprowadza się ponad 350 tysięcy operacji przepuklin ścian jamy brzusznej. Jedną z form tej patologii są przepukliny pępkowe. Jedynym sposobem leczenia tej przypadłości... więcej »

Leczenie przepukliny pępkowej klasycznie

Leczenie przepukliny pępkowej klasycznie

Przepuklina pępkowa to stan, w którym przez struktury pępka wydostają się z jamy brzusznej fragmenty narządów. Sama w sobie nie jest ona groźna, aczkolwiek jeżeli dojdzie do zablokowania dopływu krwi do zawartości worka przepuklinowego,... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska