Co to jest przepuklina rozworu przełykowego

Co to jest przepuklina rozworu przełykowego

Przepuklina rozworu przełykowego jest schorzeniem przewodu pokarmowego, polegającym na wpuklaniu się części żołądka do wnętrza klatki piersiowej. Wynika ono z zaburzenia funkcjonowania przepony, która w warunkach prawidłowych oddziela narządy jamy brzusznej od narządów znajdujących się w klatce piersiowej. Bezpośrednie przyczyny, prowadzące do powstawania przepuklin rozworu przełykowego, wciąż nie są do końca poznane.

Częstość występowania przepuklin rozworu przełykowego zależy od kryteriów diagnostycznych oraz wieku badanego. Do ich powstawania częściej dochodzi u kobiet i u osób po 50 roku życia. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Choć sama obecność przepukliny rozworu przełykowego nie stanowi zagrożenia życia, to bez wątpienia wymaga szczegółowej diagnostyki oraz pozostania pod kontrolą lekarza. 

Przepuklina rozworu przełykowego - co to takiego?

Przełyk przechodzi przez przeponę w miejscu, które nazywane jest rozworem przełykowym. Jeżeli dojdzie do poszerzenia lub obluzowania tego otworu może rozwinąć się przepuklina. Można wyróżnić dwa rodzaje przepuklin rozworu przełykowego:

  • przepuklina wślizgowa - przesunięciu do wnętrza klatki piersiowej ulega jedynie wpust żołądka, połączenie przełyku z żołądkiem znajduje się powyżej przepony
  • przepuklina okołoprzełykowa - do wnętrza klatki piersiowej wpukla się wpust oraz większa część żołądka, jednak połączenie przełykowo-żołądkowe znajduje się w prawidłowym miejscu; oznacza to, że żołądek wsuwa się do klatki piersiowej niejako obok przełyku

Jak dotąd nie udało się ustalić, co jest powodem osłabienia struktury i poszerzenia się pierścienia rozworu przełykowego. Znane są natomiast czynniki ryzyka, które mogą przyspieszyć ten proces. Do powstawania przepuklin rozworu przełykowego prowadzą wszelkiego rodzaju stany, związane z podwyższeniem ciśnienia w jamie brzusznej, takie jak choroby przebiegające z kaszlem o znacznym nasileniu, przewlekłe zaparcia,  a także dźwiganie ciężkich przedmiotów, np. w pracy. U kobiet zwiększone ryzyko rozwoju przepukliny rozworu przełykowego związane jest z ciążą oraz porodem. Ponadto, zaobserwowano, że przepukliny takie częściej powstają u osób otyłych, narażonych na silny stres oraz palących tytoń. Rzadko zdarza się, że przepuklina rozworu przełykowego ma charakter wrodzony - wówczas częściej takie defekty obserwuje się u dzieci, urodzonych przedwcześnie. Częstość występowania przepuklin tego rodzaju wzrasta po 50 roku życia. Przepuklina może powstać również w wyniku urazu jamy brzusznej. 

Objawy przepukliny rozworu przełykowego nie są zbyt charakterystyczne i mogą być obecne również w przebiegu wielu innych schorzeń. Wśród dolegliwości najczęściej zgłaszanych przez pacjentów należy wymienić zgagę, wymioty, bóle w klatce piersiowej o kłującym charakterze. Może pojawić się również duszność, chrypka, ucisk odczuwalny za mostkiem lub pod sercem. Dolegliwości te zwykle nasilają się około godzinę po spożyciu posiłku. W każdym przypadku występowania takich objawów wskazane jest poddanie się bardziej specjalistycznym badaniom w celu jednoznacznej weryfikacji ich przyczyny. 

Potwierdzenia obecności przepukliny rozworo przełykowego dokonuje się z wykorzystaniem badań obrazowych. W tym celu pacjent zostaje skierowany na gastroskopię lub badanie rentgenowskie z kontrastem. 

Jeżeli nie stwierdza się ryzyka wystąpienia powikłań, takich jak uwięźnięcie lub zadzierzgnięcie przepukliny, podejmuje się w pierwszej kolejności próbę leczenia zachowawczego. Obejmuje ono, poza farmakoterapią, stosowanie się do szeregu zaleceń, mających na celu złagodzenie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Pacjent, cierpiący na przepuklinę rozworu przełykowego, powinien spać z głową uniesioną na wysokiej poduszce, spożywać częściej niewielkie posiłki, stosować dietę zapobiegającą zaparciom. Wskazane jest także rzucenie palenia oraz redukcja masy ciała. Należy również przyjmować leki zobojętniające kwas solny lub hamujące jego produkcję. W przypadku nieskuteczności leczenia zachowawczego, podejmowana jest decyzja o operacji.

Operacja przepukliny rozworu przełykowego
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: www.surgery.org, www.mp.pl

Dodaj komentarz

Przepuklina rozworu przełykowego - czynniki ryzyka

Przepuklina rozworu przełykowego - czynniki ryzyka

Uczucie bólu w klatce piersiowej, nawracająca zgaga i problemy z połykaniem - to tylko niektóre z objawów, jakie towarzyszyć mogą rozwojowi przepukliny rozworu przełykowego. Tak niecharakterystyczne i mało swoiste objawy zgłaszane przez pacjenta... więcej »

Metody leczenia przepukliny rozworu przełykowego

Metody leczenia przepukliny rozworu przełykowego

Dla większości pacjentów przepuklina oznacza pojawiające się w czasie wysiłku fizycznego czy kaszlu uwypuklenie w obrębie powłok ciała. W sytuacji, gdy dochodzi do nieprawidłowego przemieszczenia się narządów wewnętrznych do innych... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska