Co to jest ureterorenoskopia diagnostyczna ?

Diagnostyka licznych schorzeń górnego odcinka dróg odprowadzających mocz mogą być skutecznie przeprowadzana za pomocą małoinwazyjnej, endoskopowej procedury zwanej ureterorenoskopią. Ze względu na liczne możliwości zastosowania w odniesieniu do schorzeń urologicznych oraz małe ryzyko powikłań metoda ta spotyka się z dużym uznaniem i jest chętnie stosowana w postępowaniu diagnostycznym przez specjalistów z dziedziny urologii.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Ureterorenoskopia diagnostyczna jest badaniem endoskopowym górnego odcinka dróg odprowadzających mocz, czyli moczowodu i miedniczki nerkowej. Procedura ta polega na zobrazowaniu wspomnianych struktur anatomicznych za pomocą cienkiego ureterorenoskopu wprowadzanego przez cewkę moczową pacjenta. Urządzenie to posiada kamerę umożliwiającą rejestrację obrazu z dróg moczowych i wykrycie ewentualnych patologii w nich występujących lub układ optyczny pozwalający na bezpośredni wgląd do dróg moczowych.

Wyróżniamy ureterorenoskopy sztywne (klasyczne) oraz bardziej nowoczesne, giętkie i  wzierniki z włókna szklanego.

Krótka historia ureterorenoskopii diagnostycznej

Pierwsze badania wziernikowe moczowodów były przeprowadzane za pomocą dostatecznie cienkich cystoskopów pediatrycznych (wzierników do badania pęcherza moczowego u dzieci). Rozmiar tych urządzeń pozwalał na wprowadzanie ich do struktur o wąskim świetle, jakimi są moczowody. Średnica tych urządzeń wynosiła przeciętnie 12 F (F, czyli french, to jednostka służąca  w medycynie do oznaczania rozmiarów wszelkiego rodzaju cewników, wzierników oraz igieł, przy czym 3F=1mm). Stopniowa miniaturyzacja urządzeń wziernikowych wynikająca z coraz to większych możliwości technicznych  (m. in. dzięki wprowadzeniu optyki światłowodowej zamiast klasycznych soczewek) pozwalała na przeprowadzanie mniej traumatyzujących badań obrazowych dróg moczowych. Na przełomie lat 80' i 90' XX wieku urządzenia te były na tyle małe, że możliwe było ich bezpośrednie wprowadzanie do moczowodu bez wstępnego mechanicznego poszerzania ujścia pęcherzowo-moczowodowego, czyli jednego z trzech najwęższych puntów moczowodu (obok połączenia miedniczkowo-moczowodowego i skrzyżowania moczowodów z naczyniami biodrowymi).

Równolegle, od końca lat 60' XX. wieku rozwijała się ureterorenoskopia przy wykorzystaniu giętkich endoskopów - miniaturowych odpowiedników urządzeń wykorzystywanych w badaniach endoskopowych przewodu pokarmowego. Problemy z miniaturyzacją tego rodzaju urządzeń były większe, w latach 90, XX. wieku osiągnięto wymiary rzędu 10F, a na początku XXI wieku, dzięki zastąpieniu światłowodu kamerą cyfrową możliwa była jeszcze większa miniaturyzacja urządzenia, której ograniczeniem była jedynie konieczność zachowania kanału roboczego (służącego do wprowadzania narzędzi w przypadku ureterorenoskopii leczniczej) o świetle 3,6 F.

Jakie są zalety ureterorenoskopii diagnostycznej?

Ureterorenoskopia diagnostyczna pozwala na atraumatyczne, obarczone niskim ryzykiem powikłań i bardzo dokładne zobrazowanie nieprawidłowości górnego odcinka dróg moczowych, które były stwierdzone w badaniach obrazowych o mniejszej czułości (np. badania radiologiczne z podaniem środka kontrastującego do dróg moczowych, ultrasonografia). Badanie te pozwala wyjaśnić przyczynę patologicznych zwężeń moczowodu (np. kamica, nowotwór, ucisk przez struktury okalające). W przypadku kamicy możliwe jest także określenie stopnia uszkodzeń dróg odprowadzających mocz przez kamienie obecne w ich świetle. Dzięki badaniu możliwe jest ostateczne potwierdzenie obecności nowotworu moczowodu lub miedniczki nerkowej w przypadku dodatniego wyniku badania cytologicznego lub innych badań pośrednio świadczących o obecności tego schorzenia - zobrazowanie guza lub nacieku nowotworowego i pobranie jego wycinków do badania histopatologicznego umożliwia pewne rozpoznanie jego charakteru i wdrożenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego, często ratującego życie pacjenta. Ureterorenoskopia pozwala także na stwierdzenie wielu przyczyn krwiomoczu lub krwinkomoczu (czyli obecności krwinek w badaniu mikroskopowym moczu, bez zmiany jego zabarwienia).

Warto zaznaczyć, że poza funkcją diagnostyczną ureterorenoskopia pozwala na przeprowadzenie licznych, małoinwazyjnych procedur na górnym odcinku dróg moczowych.

Źródła: Blute ML, Segura JW, Patterson DE. Ureteroscopy.; Bagley DH, Huffman JL, Lyon ES. Combined rigid and flexible ureteropyeloscopy. Journal of Urology, Grasso M. Flexible Fiberoptic Ureteropyeloscopy, portale emedicine.com; urology-textbook.com


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Ureterorenoskopia diagnostyczna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…