Wysiłkowe nietrzymanie moczu - leczenie i przyczyny

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem, z którym boryka się około 10% populacji, przy czym występuje ono dwukrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wstydliwy dla wielu osób charakter problemu sprawia, że zaburzenie to początkowo jest często bagatelizowane, w wyniku czego dochodzi do znacznych opóźnień w rozpoczęciu procesu diagnostyczno-leczniczego. Wyróżniamy kilka typów schorzenia, jednak tym najczęściej występującym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Nietrzymanie moczu polega na niemożności kontrolowanego i świadomego oddawania moczu w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Ze względu na przyczyny występowania oraz objawy towarzyszące schorzeniu, wyróżniamy kilka jego typów: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z parcia, mieszane nietrzymanie moczu oraz nietrzymanie moczu z przepełnienia.

Przyczyny rozwoju wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu polega na niekontrolowanej mikcji w stanach zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej. Do takiej sytuacji predysponują m.in. :

Zdobądź voucher na wizytę antykoncepcyjną
Masz wątpliwości dotyczące
antykoncepcji?
Umów się na wizytę z voucherem -75 zł
  • przewlekłe zaparcia
  • wysiłek fizyczny
  • nadwaga i otyłość
  • przewlekłe choroby układu oddechowego

Zwiększona częstość występowania wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet związana jest także z fizjologią ciąży i porodu. W trakcie narodzin dziecka o dużej masie urodzeniowej, bądź u kobiet z nieprawidłowościami w zakresie budowy miednicy, może dojść do uszkodzenia kanału rodnego, nerwów i pozostałych struktur zapewniających odpowiednią anatomię dna miednicy. Uszkodzenia te mogą być podstawą rozwoju wysiłkowego nietrzymania moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet

Wysiłkowe nietrzymanie moczu stwierdzane jest również częściej w grupie kobiet starszych. Okres pomenopauzalny charakteryzuje się bowiem zmniejszoną ilością estrogenu produkowanego przez jajniki. Estrogen wpływa pozytywnie na rozwój błony śluzowej i wytwarzanie kolagenu przez fibroblasty. Jego brak powoduje zmniejszenie stabilności powięzi i tkanek dna miednicy, a także atrofię błony śluzowej pochwy i cewki moczowej, co może powodować problemy z kontrolą mikcji. Negatywny wpływ na stan tkanki łącznej, w skład której wchodzą m.in. fibroflasty, stwierdza się dodatkowo u osób palących papierosy.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu - stopnie zaawansowania:

  • stopień I – popuszczanie moczu w stanach dużego wysiłku
  • stopień II – popuszczanie moczu pod wpływem lekkiego wysiłku fizycznego
  • stopień III – bezwiedne moczu moczu w trakcie minimalnych zmian ciśnienia śródbrzusznego

Wysiłkowe nietrzymanie moczu - leczenie

Istnieje wiele metod terapeutycznych, wśród których możemy wyróżnić metody inwazyjne i zachowawcze leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Leki stosowane w ramach farmakoterapii zawierają przede wszystkim solifenacynę, oksybutuninę lub darifenacynę. Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu opiera się także na rzuceniu palenia papierosów oraz pozbyciu się otyłości lub nadwagi. Zabieg operacyjny jest ostatecznością, dlatego też decyzję o jego przeprowadzeniu podejmuje się w momencie stwierdzenia nieskuteczności leczenia metodami zachowawczymi.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet - ćwiczenia i operacja

Jednym z istotnych elementów leczenia zachowawczego są ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla. Zaletą takiego treningu jest fakt, iż można wykonywać go zawsze i wszędzie, choćby podczas pracy biurowej. Na pierwsze efekty ćwiczeń trzeba poczekać zwykle około miesiąca, jednak nie warto się zniechęcać, ponieważ jest to najmniej inwazyjny sposób wspomagający leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu. Operacja często opiera się na montażu specjalnej taśmy, która doprowadza do uniesienia i podparcia cewki moczowej oraz jej połączenia z pęcherzem. Całkowite wyleczenie uzyskuje się u ok. 80% kobiet, a u kilkunastu występuje poprawa. Powikłania po operacji wysiłkowego nietrzymania moczu występują u kilku procent pacjentek i zaliczamy do nich zakażenia układu moczowego, zatrzymanie moczu, krwawienie oraz erozję taśmy do pęcherza lub pochwy.

Bibliografia:
1. ,,Klasyfikacja nietrzymania moczu i sposoby leczenia dr n. med. P. Dębiński'' , dr n. med. T. Niezgoda, Przegląd Urologiczny 2014/5 (87);
2. ,,Położnictwo i Ginekologia'' G. Bręborowicz, wyd. PZWL, Warszawa 2013, wyd.1

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

ania 7 lata temu

Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu (np. jak wspomniano w artykule wysiłkowe nietrzymanie moczu), dlatego należy skonsultować się z lekarzem celem znalezienia przyczyny problemu - jak dowiedzieć się jak przygotować się do takiej wizyty oraz poznać więcej informacji o tej przypadłości? Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie nietrzymania moczu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…