Plastyka odstających uszu - kiedy widoczne są efekty?

Odstające uszy potrafią nastręczyć dzieciom wielu nieprzyjemności ze strony rówieśników. Stąd już krótka droga do kompleksów i niskiego poczucia własnej wartości. Nic dziwnego, że korekcja odstających uszu, zwana otoplastyką, jest najczęściej wykonywaną procedurą z zakresu chirurgii plastycznej w przypadku pacjentów małoletnich. Zabieg jest stosunkowo małoinwazyjny, a także obarczony minimalnym ryzykiem powikłań, dlatego rodzice chętnie decydują się na poddanie dziecka takiej operacji.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Odstające małżowiny uszne można zaobserwować u około 5% populacji. Defekt ten częściej zwykle dotyczy obu uszu, rzadziej zdarza się, że występuje on jednostronnie. Według zaleceń specjalistów chirurgii plastycznej, korekcja odstających uszu powinna być wykonana po 7. roku życia dziecka. Wcześniej trwają bowiem procesy wzrastania i kształtowania się małżowiny usznej. Uważa się, że jak najwcześniej wykonany zabieg pozwala uchronić dziecko przed bolesnymi docinkami rówieśników, co ma pozytywny wpływ na jego dalszy rozwój. 

Korekta uszu - efekty

Pacjenci poddający się różnego rodzaju operacjom plastycznym chcieliby jak najszybciej ujrzeć ich ostateczne efekty. Czas oczekiwania na ocenę końcowych rezultatów korekcji odstających uszu wymaga jednak odrobiny cierpliwości. Ważne jest również, aby zrozumieć, że otoplastyka nie ma na celu uzyskania perfekcyjnego wyglądu uszu - nie jest również możliwe, aby uszy poddane zabiegowi były całkowicie symetryczne. Oczekiwania pacjenta co do efektów zabiegu powinny być dokładnie omówione w trakcie konsultacji lekarskiej przed zabiegiem chirurgicznym tak, aby pacjent miał pełną świadomość podjętej przez siebie decyzji oraz aby po zabiegu odczuwał satysfakcję ze swojego nowego wyglądu.

Ważne: Rodzice nie powinni wywierać na dziecko nacisku w kwestii korekcji uszu - jeżeli mały pacjent w pełni akceptuje swój wygląd, nie należy zmuszać go do zabiegu.

Korekta uszu - kiedy efekty będą widoczne?

Bezpośrednio po zabiegu korekcji odstających uszu na głowę pacjenta zakładany jest specjalny opatrunek, wzmocniony bandażem elastycznym. Jego zadaniem jest wspomaganie odpowiedniego modelowania się małżowiny usznej, jej podtrzymywanie oraz ochrona przed ewentualnymi urazami. Opatrunku nie należy zdejmować aż do wizyty kontrolnej, która zwykle ma miejsce około 7 dni od zabiegu. Jest to czas, w którym należy pozostawać w domu i zrezygnować z wszelkich aktywności szkolnych czy zawodowych, a także unikać mycia głowy. Podczas wizyty kontrolnej opatrunek jest zdejmowany, jednak opuchlizna i zaczerwienienie mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka następnych tygodni. Przez następne 2 do 6 miesięcy chrząstka małżowiny usznej ulega przebudowie. Dopiero po ustaniu procesów regeneracyjnych małżowiny usznej można ocenić ostateczny efekt korekcji odstających uszu.

Korekcja odstających uszu - postępowanie pozabiegowe

W okresie przebudowy i regeneracji delikatna struktura małżowiny usznej narażona jest na uszkodzenia. Właśnie dlatego należy wówczas zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas aktywności sportowej. Dzieciom poleca się zakładanie na lekcjach wf specjalnych opasek, chroniących uszy przed urazami. Dobrym pomysłem jest również zdecydowanie się na zabieg w trakcie wakacji, kiedy dziecko nieco więcej czasu spędza w domu. Ostrożność podczas podejmowanych codziennie aktywności jest największym sprzymierzeńcem procesu ostatecznego modelowania się małżowiny usznej.

Warto pamiętać: Droga prowadząca do pozbycia się odstających uszu jest dość długa. Po operacji następuje bowiem proces rekonwalescencji i wzmożonej ostrożności przy codziennych aktywnościach. Jest to niezbędne do uzyskania zadowalających efektów.

Czy efekty operacji odstających uszu są trwałe?

Wielu dorosłych pacjentów oraz rodziców dzieci poddanych zabiegowi zastanawia się, czy efekty otoplastyki utrzymają się na stałe. Odpowiedź na to pytanie znajduje można znaleźć w artykule A long-term morphometric analysis of auricular position post-otoplasty, którego autorzy omawiają wyniki obserwacji przeprowadzonych wśród 33 osób po wykonaniu u nich korekcji odstających uszu. Pacjenci byli badani 3 i 12 miesięcy po zabiegu. U wszystkich uszy znajdowały się w takiej pozycji, jak w momencie oceny bezpośrednio po wykonaniu korekcji i u nikogo nie wystąpiła konieczność ponowienia procedury. To badanie pokazało, że efekty otoplastyki są zazwyczaj trwałe i wygląd uszu nie zmienia się mimo upływu czasu.

Rodzice, zastanawiając się nad wykonaniem u dziecka korekcji odstających uszu zastanawiają się często, czy ten zabieg przyniesie korzyści dla dziecka. Ten aspekt przeanalizowali autorzy publikacji Analysis of health-related quality-of-life outcomes and their predictive factors in pediatric patients who undergo otoplasty, pytając rodziców i pacjentów po otoplastyce o ich wrażenia. Wśród osób biorących udział w badaniu, 88% osób przyznało, że jest bardziej zadowolonych ze swojego wyglądu niż przed zabiegiem, a aż 93% pacjentów ponownie zdecydowałoby się na zabieg, gdyby była taka możliwość.

Źródła:

  • Otolaryngologia Polska, "Ocena wyników operacyjnego leczenia odstających małżowin usznych", Numer 66, strony 267-273, 2012
  • Jama Facial Plastic Surgery, "Treatment of Prominent Ears and Otoplasty: A Contemporary Review", 2015

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Korekcja odstających uszu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…