Czy implanty stomatologiczne zostaną wyparte przez biozęby?

Czy implanty stomatologiczne zostaną wyparte przez biozęby?

Implanty stomatologiczne są jednym z najchętniej stosowanych rozwiązań stomatologicznych, a światowy rynek implantów każdego roku notuje znaczny wzrost. Coraz więcej pacjentów decyduje się na uzupełnienia protetyczne oparte na implantach, doceniając nowoczesność i wygodę takiego rozwiązania. Jednak naukowcy szykują już kolejną nowość, która w przyszłości może wyprzeć z rynku implanty – są to biozęby, wyhodowane z komórek dziąseł.


Dotychczas zabiegi z zakresu implantologii i implantoprotetyki uważane były na najnowocześniejsze i najdoskonalsze rozwiązanie stomatologiczne, pozwalające na odzyskanie pełnego uzębienia. Możliwość odbudowy zarówno pojedynczych braków zębowych, jak i likwidacji całkowitego bezzębia przy pomocy protez na wszczepach daje ogromne możliwości estetyczne, implanty charakteryzują się także znaczną trwałością. Nie bez znaczenia jest także fakt, że odbudowy implantologiczne są najbardziej zbliżone pod względem funkcjonalnym do  naturalnych zębów.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »


Jednak implantologia ma także swoje ciemne strony, do których należy wysoki koszt leczenia i znaczny czas jego trwania, dodatkowo wydłużony poprzez konieczność zastosowania skomplikowanych zabiegów chirurgii okołoimplantacyjnej u pacjentów z zanikami kości w okolicach szczęki. Leczenie implantologiczne u części pacjentów nie może być przeprowadzone w ogóle, a ponieważ w trakcie zabiegu nie odtwarza się naturalnej struktury korzenia, z czasem może dochodzić do zaniku kości wokół implantu. Pewnym problemem jest także postępujące szarzenie tkanek miękkich otaczających implant, będące efektem przeświecania tytanu. I choć związane z zabiegami implantologicznymi niedogodności nie są nie do zaakceptowania, to jednak żadna imitacja nie zastąpi przecież naturalnego zęba, a implanty, choć trwałe i funkcjonalne, wciąż nie są w pełni doskonałą metodą odbudowy braków zębowych.

Czym są biozęby?

Ta właśnie idea przyświecała naukowcom z King’s College w Londynie, którzy położyli kamień milowy na drodze do odzyskania całkowicie naturalnego uśmiechu. O pracach nad wytwarzaniem biozębów w oparciu o komórki macierzyste można usłyszeć już od jakiegoś czasu, jednak do tej pory zasadniczym problemem, uniemożliwiającym zastosowanie tego rozwiązania w praktyce, było zidentyfikowanie komórek, które mogłyby posłużyć jako zawiązki zębowe. Dotychczas naukowcy posługiwali się komórkami embrionalnymi, które – choć spełniały swoją funkcję – z oczywistych względów nie mogły zostać wprowadzone do codziennej praktyki stomatologicznej. Ten właśnie problem rozwiązali naukowcy  z King’s College pod kierunkiem prof. Paula Sharpe’a: w trakcie badań wykorzystali tkankę dziąsłową pacjenta, leczonego w Instytucie Stomatologii KCL, którą odpowiednio namnożono, a następnie połączono z mysimi komórkami mezenchymatycznymi (jedna z dwóch tkanek embrionalnych, z których podczas ciąży powstają poszczególne części zawiązka zęba). Przeszczepiając powstałe w ten sposób twory myszom, naukowcy uzyskali hybrydowe zęby ze szkliwem, korzeniami oraz zębiną.

Biozęby – przyszłość zaawansowanej stomatologii

Z prowadzonych dotychczas badań wynika, że biozęby w przyszłości mają szansę wyprzeć oparte na tytanowych wszczepach implanty. Jak się okazuje, komórki pobrane z dziąsła dorosłego pacjenta są w stanie reagować na sygnały, przesyłane przez mysie komórki macierzyste zębów, co w konsekwencji prowadzi do wykształcenia się prawidłowo funkcjonujących struktur zębowych. Teraz naukowców czeka kolejne zadanie: identyfikacja kultury dojrzałych komórek mezenchymatycznych w ciele człowieka, co pozwoliłoby na indukowanie wytwarzania zębów w laboratorium. I choć na razie do tego punktu jeszcze daleka droga, nie jest wykluczone, że w przyszłości możliwe będzie wygenerowanie całkowicie naturalnych implantów zębowych z własnych komórek dziąsła pacjenta, bez konieczności uciekania się do tytanowych wszczepów.

Komentarze (3)

Renatka rok temu

Już jesteśmy na dość zaawansowanym poziomie technologi i wciąż idziemy do przodu. Jestem mega ciekaw gdzie nas to poprowadzi :) Odpowiedz

Maria 4 lata temu

Rzeczywiście jest to dosyć znaczące odkrycie, pytanie brzmi czy potrzebujemy wymieniać swoje zęby na bio? Czy nie lepiej było by szukać rozwiązania które zapobiegało by niszczeniu się zebów ? Zamiast implementować kolejne zamienniki do ludzkiego ciała. Odpowiedz

T do Maria 3 lata temu

Fajnie się czepiać ludzi że nie myli zębów jednak nie tylko tacy ich nie mają. .. istnieją jeszcze wypadki i różne choroby.. Odpowiedz

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty stomatologiczne to przełomowa technologia umożliwiająca pacjentom odzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu o naturalnym wyglądzie. Mogą stanowić podstawę pojedynczego zęba, jak również bazę dla kompleksowego uzupełnienia... więcej »

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Implanty zębowe to nowoczesne uzupełnienia protetyczne, coraz powszechniej stosowane w stomatologii do odtwarzania ubytków zębowych. Pozwalają odzyskać piękny, pełny uśmiech nie tylko osobom, które utraciły jeden ząb: z zastosowaniem... więcej »

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Piękny uśmiech to przede wszystkim uśmiech kompletny. Żadne wady uzębienia nie rzutują tak bardzo na nasz wygląd jak braki zębowe: zęby mogą mieć różne odcienie, nie muszą też być idealnie równe i proste, najważniejsze jednak, by podczas... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska